Janáčkovo divadlo v Brně

Janáčkovo divadlo v Brně | foto: ND Brno

Oprava Janáčkova divadla se protáhne. Dělníci našli nebezpečný azbest

  • 3
Stejný osud jako brněnské Kino Art, které kvůli likvidaci azbestových nátěrů otevře zhruba o půl roku později, potkal i Janáčkovo divadlo. Také v této budově z roku 1965 odkryli dělníci v bouraných konstrukcích velké množství materiálů s azbestem. Znamená to zpoždění a další náklady

Azbest představuje velké komplikace. „Je to vážný problém. Mám obavu, že vícepráce na jejich likvidaci ohrozí celý harmonogram oprav,“ uvedl Robert Gruzovský z útvaru pro styk s veřejností Metrostavu.

Stavbaři objevili karcinogenní azbest v rozvodech vzduchotechniky – obsahovaly ho těsnicí šňůry u potrubí, ale i ve strojovnách vzduchotechniky a v protipožárních klapkách. Azbestocementové izolační panely použili stavitelé divadla i v šachtách pod podlahou a v energolávkách pod stropy.

Město jako investor rekonstrukce za zhruba 700 milionů nyní musí na nově vzniklou situaci reagovat. Podle mluvčího magistrátu Filipa Poňuchálka byl výskyt azbestu v takovém množství pro investora i stavební firmy překvapením.

„Že je tam azbest, nemohl nikdo předpokládat, jelikož stropy byly zakryté podhledy. Za intenzivního provozu Janáčkova divadla nebylo možné podhledy demontovat. Ani archivní podklady nenaznačovaly přítomnost azbestu v budově,“ popsal Poňuchálek.

Hrubý odhad jeden až dva měsíce

Město i dodavatel stavby – sdružení firem Metrostav, IMOS a OHL – podle něj dělají všechno pro to, aby se stihl festival Janáček Brno 2018, který je ohlášený na termín od 22. listopadu do 8. prosince 2018.

Zatím ale není jasné, o kolik se stavba prodraží a oprava prodlouží. Hrubý odhad je jeden až dva měsíce. Odborníci nyní zjišťují, co je potřeba udělat, jak dlouho to potrvá a kolik to bude stát. Rozhodně ale půjde o miliony.

Například jen u Kina Art spolknou „azbestové práce“ 2,6 milionu korun. Přitom celková oprava měla stát 8 milionů korun.

Na posudek odborníků o stavu Janáčkova divadla s napětím čeká i ředitel Národního divadla v Brně Martin Glaser. „Mělo by se to vyjasnit během září, pak budou nastavené nové termíny. A my budeme mít ještě rok na to, abychom se přizpůsobili,“ sdělil Glaser.

I v případě, že se oprava protáhne o další dva měsíce, by mohli organizátoři festival stihnout. Na to, že by to nevyšlo, Glaser raději nemyslí. „Festival je naplánovaný už od minulých Vánoc a máme nasmlouvané špičkové hudebníky, sólisty i soubory. To nemůžeme zrušit, v nejhorším bychom museli nějak zaimprovizovat. Prostory pro diváky jsou v pohodě. Jde o provozní zázemí. Kdybychom je nestihli úplně dokončit, museli bychom to účinkujícím nějak vysvětlit,“ poznamenal Glaser.

Azbest není jedinou komplikací rekonstrukce. Její začátek se už na jaře protáhl o dva a půl měsíce. Při průzkumech totiž projektanti zjistili, že střešní konstrukce je špatná, neunesla by vzduchotechniku a je potřeba ji vyměnit.

I když se divadlo začalo stěhovat intenzivně už v dubnu, s opravami začali dělníci až v červenci. Divadlo tak muselo už od dubna platit za pronájmy, skladování věcí, náročnější produkci a přesuny a navíc přišlo o část představení na své největší scéně.

Cirkusové šapitó v Lužánkách

Opravě se musely přizpůsobit i další dva divadelní domy, které pod Národní divadlo Brno patří – Reduta a Mahenovo divadlo. Tam se už nyní přesunuly soubory opery a baletu. Vlastní představení se budou odehrávat na výstavišti v pavilonu P.

Víc představení se musí vejít do Mahenova divadla i do Reduty a část zkušeben a zázemí se přesunula do náhradních prostor. Na počátku příštího roku se divadelní scéna rozšíří i o cirkusové šapitó v Lužánkách, kde bude vystupovat činohra (více jsme psali zde).

Rekonstrukce největšího divadelního domu v republice pro 1 300 lidí počítá s kompletní úpravou provozních prostor divadla, včetně šaten a sociálek, výměnou všech rozvodů a obnovou jevištní technologie. Opraví se též příjezdové a přístupové cesty a parkovací plochy, patřící k provozní části budovy.

Otázkou je, jestli po objevení azbestu se práce vejdou do ohlášených 700 milionů korun. Dalších 130 milionů na vnitřní vybavení musí sehnat divadlo.