Obyčejná láska může být nebezpečná, říká autorka knihy o Monyové

  7:45aktualizováno  7:45
Rodina zavražděné brněnské spisovatelky Simony Monyové už brzy vydá knihu vzpomínek na zesnulou matku tří dětí, která s otcem posledního syna zřejmě zažila roky domácí tyranie. Boris Ingr už byl z její smrti obviněn a čeká na verdikt Krajského soudu v Brně.

Brněnská novinářka Jiřina Veselá pracuje na knize o životě a díle zavražděné spisovatlky Simony Monyové. (Ilustrační snímek) | foto: Eliška Kolínková, MF DNES

Necelé tři měsíce po vraždě čtyřiačtyřicetileté autorky ženských románů loni v srpnu vyšly dva "zlatokopecké" životopisy o jejím životě a smrti. Tragický osud spisovatelky Simony Monyové sestavila z webových údajů historička umění a výtvarnice Michaela Košťálová.

A dále stejně pokleslý spisek sepsal údajný přítel Monyové, bulvární novinář Richard Sacher. Nazval jej Simona Monyová, Život a smrt.

Na knize podle vzpomínek a archivních materiálů rodiny Monyové teď už měsíce pracuje brněnská novinářka Jiřina Veselá. "Knížka bude doplněná fotkami z rodinného archivu i archivu známých a přátel. Předpokládám, že ji vydá rodina prostřednictvím Simonina nakladatelství," řekla Veselá.

Autorka nové knihy nechce v textu spekulovat o tragédii. "Simoninu smrt kniha samozřejmě reflektuje, ale ne tak, že bych spřádala spekulace o tom, co se vlastně mezi Borisem a Simonou stalo. Poslední chvíle strávili sami, Boris Ingr dosud mlčel a Simona už nepromluví, takže podrobnosti vraždy se nedozví nikdy nikdo," naznačila novinářka.

Simona Monyová

Bez posledního dne Simonina života se však kniha neobejde. "Jedná se o chvíle před vraždou - kdo a proč vlastně v domě byl, co se tam odehrávalo, co našli policisté a záchranáři... Jádro knížky pak tvoří jakási rekapitulace jejího celého života a logicky i toho, jak asi vypadalo její manželství s Borisem," naznačila Veselá.

Velký prostor dostanou nejbližší zesnulé spisovatelky. "Tato knížka je knížkou vzpomínek jejích nejbližších - synů, bratra, švagrové, prvního manžela, maminky - a přátel. Strávili jsme spolu desítky hodin, všichni byli opravdu velmi vstřícní a myslím, že i upřímní," popsala autorka.

Podle Veselé nikdo se zúčastněných do textu nemluvil, všichni však dostali text k autorizaci. "Zpočátku jsem měla obavy, aby z toho Simona Monyová nevyšla jako světice, ale přestože o ní všichni mluvili hezky, nikdo taky nic netajil a přiznávali třeba i její "horší" stránky nebo povahové rysy," vysvětlila.

Autorka nové knihy o Simoně Monyové řešila i otázku, proč si nechala tak dlouho od svého muže ubližovat. "Rozumím tomu, že odejít od muže a rozvést se pro ni jednoduché nebylo a že s tím dlouho bojovala, i když jí ubližoval. A o tom se mi v noci zdá, jak nebezpečná může být obyčejná láska a důvěra, s níž se druhému vydáte všanc. A že pokud člověk nechce sám, nemůže mu skutečně nikdo pomoci, i kdyby se snažil sebevíc," uvedla Veselá.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

V den útoku na Kvitovou musel být na stavbě, tvrdí kolega obžalovaného

Obžalovaného Radima Žondru přivádí ke Krajskému soudu v Brně, který se zabývá...

Brněnský krajský soud pokračuje v projednávání případu napadení tenistky Petry Kvitové. Obžalovaným je Radim Žondra,...

Řidič se přes noc vyřádil na fotbalovém hřišti, zůstalo tam oraniště

Břeclavské fotbalové hřiště Pastvisko poničila kola vozidla či vozidel, které...

Několik vyrytých kruhů se objevilo na zasněženém fotbalovém hřišti v Břeclavi. Na svědomí je má jeden či více řidičů...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Další z rubriky

Přetíženému tahu z Brna do Svitav mají ulevit mimoúrovňové křižovatky

Otevření nového úseku dálnice D1 mezi Hulínem a Říkovicemi, kde se nachází

Vylepšené křižovatky s mimoúrovňovým křížením za miliardu korun chystají silničáři na frekventovaném tahu z Brna do...

Brněnští řidiči MHD znovu chtějí víc peněz, první návrh vedení odmítli

V Brně dojezdí legendární karosy, nahradí je moderní autobusy na plyn.

V brněnském dopravním podniku se rozbíhají vyjednávání o kolektivní smlouvě zahrnující hlavně zvyšování mezd. Právě boj...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz