U Lednických rybníků se usadil norek. Stále loví a škodí jiným zvířatům

  10:31aktualizováno  10:31
Zvíře chované na farmách pro kožešinu, ale také hubitel vzácných živočichů. Norek americký se na jihu Moravy přemnožil a ohrožuje národní přírodní rezervaci Lednické rybníky.

Mláďata norka evropského, kterého z přírody v tuzemsku vytlačuje norek americký. | foto: Jan Čejka, Stanice Pavlov

Norek americký vytlačil v tuzemsku svého evropského kolegu, který dnes figuruje na seznamu kriticky ohrožených druhů. A u rybníků Nesyt, Prostřední, Mlýnský a na potoce Včelínek dělá pěknou paseku - norek americký totiž pořád loví. I když nemá hlad a dělá si velké zásoby.

„To může být například dvacet malých kaprů, pět kachen a několik vajec. A to není málo, pokud jsou norků v přírodě stovky. Doslova plýtvá. Různé studie ukázaly, že hnízdiště kachen jsou limitovaná právě tím, jestli je v oblasti norek,“ uvádí Luděk Králíček z Českomoravské myslivecké jednoty.

Nepůvodní šelma hubí vzácné druhy ptáků a ničí také místa, kde se rozmnožují chránění raci. Na jižní Moravě se norek velmi čiperně rozmnožuje, rychle se šíří a nemá přirozeného nepřítele.

Na pohled roztomilé zvíře se do Česka z Ameriky dostalo společně s farmami, kde byl chován na kožešinu. „To, že jsou norci ve volné přírodě, souvisí s rozšířením kožešinových chovů v první polovině dvacátého století a jejich rušením po roce 1989,“ vysvětluje Vlastimil Sajfrt z oddělení ochrany přírody CHKO Pálava.

Gašpar Čamlík ze společnosti ALKA Wildlife říká, že podle některých zdrojů se u nás stále chová až jedenáct tisíc zvířat pro kožešinu v jedenácti chovech. Kromě norků to jsou lišky, fretky nebo činčily.

Čas od času se některému zvířeti podařilo utéct, jindy zase aktivisté do volné přírody nezodpovědně vypustili stovky těchto zvířat. „To je důkaz, že ochrana přírody se někdy může dělat pěkně hloupě. Nový zákon, který platí od roku 2001, navíc říká, že norka může lovit pouze myslivecká stráž. Z nějakých sto tisíc myslivců má tak toto oprávnění pouze asi pět tisíc. A ti mají i jiné starosti,“ pozastavuje se nad situací Luděk Králíček.

Noční hledání a hlídání

Z norka amerického v české přírodě není nadšen nikdo. „Je opravdu poznat, když se najednou v místě vyskytne nějaká škodná. V případě norka pak skutečně ubývá množství kachen, ryb a ptactva. Bohužel jsou v tom i ohrožené druhy,“ tvrdí rybář Martin Krosnář.

V přírodní rezervaci Lednické rybníky se tento problém rozhodli řešit. „Nabízelo se udělat systematický průzkum v rezervaci Lednické rybníky ke zjištění skutečného stavu. Rezervace je významnou ornitologickou a botanickou lokalitou, kterou norek může negativně ovlivnit,“ vysvětluje Vlastimil Sajfrt.

Monitoring populace norků začal již loni, bude pokračovat do jara příštího roku. Projektu se ujala společnost ALKA Wildlife, která se monitoringu invazivních šelem věnuje od roku 2008.

„Norek americký je noční živočich žijící u vody, v minulosti bylo proto sledování tohoto druhu velmi obtížné. V Německu pak vynalezli plovoucí zařízení na zachycování stop, do kterého norci velice rádi lezou. Norek je rychlé a hbité zvíře, proto je například obtížné jej zaznamenat fotopastmi,“ vypráví Čamlík.

Norek americký se vyskytuje asi na polovině území České republiky. „Pokud náš přístup nebude aktivní, přijdeme o jiné druhy živočichů. V případě takové hrozby bude na místě jejich odchyt a usmrcování,“ popisuje Vlastimil Sajfrt.

Podle Králíčka je to vhodné řešení. „Není rozumné zvíře chytit, dát mu nějaký čip a opět pustit. O problému přemnožení nepůvodních druhů se mluví už dlouho. Málokdo s tím ale něco dělá,“ zoufá Králíček.

V zahraničí prý spolupráce státu, ochranářů a lovců funguje skvěle. „Například ve Skotsku se podařilo populaci norka amerického dostat pod kontrolu,“ říká Králíček.

Přítomnost dalších nepůvodních druhů, jako je mýval severní a psík mývalovitý, se přímo na Lednických rybnících zatím nepotvrdila. „V současnosti máme v terénu 16 fotopastí, které pracují 24 hodin denně. Umístili jsme je na potenciální lokality výskytu psíka a mývala. Je jen otázka času, kdy je zaznamenáme, bohužel,“ dodává Čamlík.

Autor:

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Zapomenutý atentát. V Brně na konci války zastřelili esesáckého účetního

August Gölzer byl jedním z velitelů a účetním XXXIX. úseku SS v Brně. Zemřel na...

Byl to večer jako každý jiný. V ulicích Brna jezdila auta a tramvaje, lidé spěchali domů. Do historie se 7. únor 1945...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Osobní vlak poblíž Brna srazil nezletilou dívku, na místě zemřela

Ilustrační foto

Střet s osobním vlakem u Tetčic nedaleko Brna nepřežila nezletilá dívka. Příčiny neštěstí na místě vyšetřují policisté,...

Další z rubriky

Na vesnicích vybudují společné zahrady. Poslouží k výuce i setkávání

Ilustrační snímek

Na jižní Moravě vzniknou sdílené zahrady. Poslouží dětem k výuce i k příjemnému posezení. Takovou cestou jdou zatím tři...

Souzený podnikatel Zadeh viní justici ze spiknutí. Brzy padne rozsudek

Íránec Shahram Abdullah Zadeh veřejně obvinil státní zástupce a soudce, že...

Jeden z nejspletitějších případů, jakými se nyní zabývají české soudy, se chýlí k prvnímu rozsudku. Podnikatel Shahram...

Vstupenky pověsili ve foyeru divadla, rozebraly si je děti z chudých rodin

„Padělání vstupenky je trestné. Budou-li předloženy při kontrole dvě vstupenky...

Více než devadesát vstupenek už zavěsili návštěvníci brněnského divadla Polárka ve foyeru. Udělali tak radost dětem z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz