Českou přírodu zaplavil norek americký, myslivci ho nestačí lovit

  16:51aktualizováno  16:51
V české přírodě se zabydlela nová šelma - norek americký. Rychle se množí a dokáže zlikvidovat trdliště chráněných raků, vyhubit užovky nebo vylovit ledňáčky. Z naší fauny vytlačil původního norka evropského a nemá u nás přirozeného nepřítele. Jeho počet chce regulovat nezisková organizace.

Norka (na snímku nahoře) si můžete splést s kunou lesní. | foto: iDNES.cz

Norek americký se dostal do Česka z kožešinových farem, kde ho ještě za totality chovali pro kůži. Po revoluci ale zájem o kožešinu ochladl, tak ho prostě majitelé vypustili z klecí rovnou do přírody. Nebo utekl sám.

"Do české přírody norek americký nepatří. Není to původní druh. Vytlačil i norka evropského. Má široké potravní spektrum. Zlikviduje trdliště (místo pro tření) chráněných raků, pochutná si na ledňáčcích," vysvětlil iDNES.cz Václav Hlaváč ze státní Agentury pro ochranu přírody a krajiny.

Norek americký je podle něj schopen vyhubit v Česku chráněné živočichy (obojživelníky, raky, hady), pokud se proti němu nezakročí. Navíc tu ani nemá přirozeného nepřítele, a tak se rychle množí a dostává se už i do měst. Podle ochránců přírody v Česku prostě nemá co dělat.

Jediným, kdo dnes může norka amerického zabít, je myslivecká stráž nebo myslivecký hospodář. A to jen v honitbě, mimo její prostor to nejde. Ve městech je tudíž zlikvidovat nemohou. Tuto zákonnou podmínku v Česku splňuje na deset tisíc lidí. A to podle myslivců nestačí.

"Mohla by to změnit novela zákona o myslivosti, ale její prosazení je dost nereálné," postěžoval si iDNES.cz Jaroslav Kostečka z Českomoravské myslivecké jednoty. "Pokud mohou, tak myslivecká stráž nebo hospodář norky loví. V současné době není jiná možnost, jak je zlikvidovat," zdůraznil Kostečka.

Na lov přispěla i Evropská unie
S ojedinělým plánem na vyhubení norka amerického teď přišla i česká nezisková společnost Alka Wildlife. Na jeho likvidaci dostala přes milion korun od Evropské unie.

Plán na potlačení této kunovité šelmy ale musí ještě schválit ministerstvo zemědělství. Jeho ústřední komise pro ochranu zvířat má zvážit tzv. projekt pokusů, který jim firma brzy předloží. Schválený projekt teprve umožní norky usmrtit.

"Vyjádříme se k tomu, jakmile nám plán pokusů přijde. Teď to nemá význam," řekl iDNES.cz Petr Habáň z ministerstva zemědělství. "Pracujeme na něm a brzo ho předáme komisi na ochranu zvířat," slíbila Kateřina Poledníková ze společnosti Alka Wildlife.

Představa Alka Wildlife je taková, že nejprve zjistí přesné početní stavy norků amerických. To zatím nikdo neudělal, a tudíž se neví, kolik těchto šelem se v Česku vyskytuje. Pak chce začít pracovat na jejich vyhubení.

"Likvidace šelmy je velmi obtížná," přiznal iDNES.cz další zástupce Alka Wildlife Aleš Toman. Společnost chce norky odchytávat do sklopců. To je past, která sklapne, jakmile do ní zvíře vleze. Veterinář pak chycenému zvířeti píchne smrtící injekci. Mrtvé zvíře prý nejprve poslouží výzkumným účelům, než skončí v kafilerii.

Kdyby ministerstvo firmě postup zamýšlené likvidace neschválilo, dostala by se do potíží. "Asi bychom museli unijní peníze vrátit, ale to se snad nestane," doufá Poledníková.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Mohlo by se to stát komukoliv, říká Feri. Za napadením vidí politické důvody

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslanec TOP 09 Dominik Feri se po víkendovém incidentu, kdy ho napadli dva muži, objevil na půdě Poslanecké sněmovny....

Věčný dluh. ČSSD požádala o další odklad platby dědicům Zdeňka Altnera

Lidový dům (Hybernská 1033/7 a 1032/9)

Česká strana sociálně demokratická požádala o další odklad verdiktu, podle kterého má zaplatit dědicům právníka Zdeňka...

Zdanění náhrad církvím prošlo. Je to komunistická loupež, říkal Kalousek

Zapomenuté a zanedbané křížky v okolí Plané na Tachovsku nabízí místní

Poslanci i napodruhé schválili zdanění náhrad k církevním restitucím 114 hlasy ze 181. Zákon teď musí ještě podepsat...

Najdete na iDNES.cz