Málo praxe, hodně peněz. Zkušené kolegy rozčilují příspěvky pro nováčky

  7:16aktualizováno  7:16
Štědré náborové příspěvky firem, ale třeba i policie a záchranné služby lákají hlavně mladé lidi. Ti ale potřebují dohled zkušenějších kolegů, kteří nedostali nic. Motivační peníze tak mnohde dělají zlou krev.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

Strážníkovi 60 tisíc korun, lékaři na záchrance klidně 150 tisíc. Na náborový příspěvek se snaží nové posily nalákat kdekdo.

Na první pohled dobrý strategický tah, který ale příliš netěší stávající zaměstnance. Nejenže si o exotické dovolené za zvláštní příplatek mohou nechat zdát, na nové kolegy navíc musejí dohlížet. Vidina snadno získaných peněz totiž láká především mladé lidi bez zkušeností. Ti ale do pracovního procesu nemohou plnohodnotně naskočit.

Například Městská policie Brno nyní aktuálně vyplácí šedesátitisícový náborový příspěvek téměř padesátce nováčků, celkově už na to uvolnila přes dva miliony. Potřebovala nové strážníky především do okrajových částí města. Nejvíce eviduje zájem uchazečů do 30 let, běžně se ale hlásí i padesátníci. Zatím všichni nováčci slouží v doprovodu zkušených kolegů.

Padesát míst přesto stále zůstává neobsazených. „Pozice v okrajových městských částech máme stále volné. Chceme si vybrat opravdu kvalitní kolegy. I proto je nábor spíše pozvolný a noví uchazeči nám zatím pokrývají pouze přirozené odchody do důchodu či jiných zaměstnání,“ vysvětlil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Čerství absolventi často nemají atestaci

Nejlepší personální situací za posledních několik let se chlubí jihomoravští záchranáři. Příchozím lékařům dávají dokonce 150 tisíc korun.

Náborové příspěvky

  • 150 tisíc lékař na jihomoravské záchrance
  • 100 tisíc řidič brněnského dopravního podniku
  • 75 tisíc republikový policista
  • 66 tisíc úředník na jihomoravském krajském úřadě
  • 60 tisíc brněnský strážník
  • 50 tisíc úředník brněnského magistrátu

Pozn.: Nováčci se vždy musejí zavázat, že v organizaci zůstanou několik let.

Příspěvek však nalákal v mnohých případech čerstvé absolventy, kteří ani nemají dodělanou atestaci.

„Musí mít svého garanta, a pokud na výjezdu nastane problém, musí mu zavolat a situaci konzultovat. Stává se však, že zkušenější kolega je také v terénu, a než se spojí, může se zdravotní stav pacienta zhoršit,“ upozornil předseda jihomoravských odborářů záchranky Bohuslav Zrza, který jako záchranář pár takových situací zažil, a potvrzují to i další zaměstnanci. Vedení záchranky se odmítlo k personální situaci vyjádřit.

Nováčci řidičům uleví od přesčasů, argumentuje dopravní podnik

Až na 100 tisíc korun si mohou od dubna přijít zájemci o práci v brněnském dopravním podniku (DPMB), dnes začal kurz pro nové řidiče tramvají, kde se zaškolí dvacítka lidí.

Řidičům, kteří dlouhodobě bojují za zvyšování platů, se ale zvláštní odměny pro nováčky zdají nespravedlivé a upozorňují na hrozící odchod zkušených kolegů.

„Přijde mi to hodně nefér. My se musíme hádat o každou korunu, aby nám přidali. Dopravní podnik by měl v první řadě udělat něco, aby mu neodcházeli stávající řidiči. A pokud nezvedne platy, budou odcházet,“ poukázal řidič, který si přál zůstat v anonymitě. Redakce ale jeho jméno zná.

Dopravní podnik však tvrdí, že právě příchodem nových zaměstnanců se uleví současným řidičům. „Řada z nich si v minulosti stěžovala na práci přesčas a směny navíc. Právě v tom by měli noví kolegové pomoci,“ uvedla mluvčí DPMB Barbora Doležalová.

Nové posily mají díky náborovému příspěvku i státní policisté, u nichž můžou uchazeči získat odměnu ve výši 75 tisíc korun. Už přijali 56 nových policistů a další dvacítka nastoupí na začátku září.

„Příspěvek vyplácíme po šestiměsíční zkušební době. Musí se zároveň zavázat, že u policie zůstanou nejméně šest let. Navíc se snažíme motivovat valorizací platů a připravuje se i nová struktura zvláštních příplatků,“ přiblížila policejní mluvčí Andrea Cejnková.

Odměny dostanou i úředníci

Po řešení formou náborových příspěvků sáhl nově i krajský úřad. Odměnu 66 tisíc směřuje na obtížně obsazovaná místa odborníků v oblasti práva, ekonomie a IT.

Úspěšní uchazeči s požadovanou odborností dostanou po tříměsíční zkušební době polovinu částky - tedy 33 tisíc korun, po roce působení na úřadě potom druhou polovinu. Musejí se však podobně jako řidiči dopravního podniku zavázat, že si několik let odpracují v dané organizaci. Na hejtmanství jsou to tři roky.

Na speciální odměnu se snaží lákat uchazeče i brněnský magistrát. Aktuálně je součástí výběrového řízení na referenty odboru dopravně-správních činností. Město se k tomuto řešení uchýlilo po třech neúspěšných konkurzech.

„Náborový příspěvek činí 50 tisíc. První polovina se vyplácí po zkušební době a druhá po prvním odpracovaném roce. Nový zaměstnanec se navíc musí zavázat, že na pracovní pozici zůstane nejméně čtyři roky, při nedodržení vrací poměrnou část náborového příspěvku,“ informovala Radka Loukotová z tiskového střediska magistrátu.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Zapomenutý atentát. V Brně na konci války zastřelili esesáckého účetního

August Gölzer byl jedním z velitelů a účetním XXXIX. úseku SS v Brně. Zemřel na...

Byl to večer jako každý jiný. V ulicích Brna jezdila auta a tramvaje, lidé spěchali domů. Do historie se 7. únor 1945...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Osobní vlak poblíž Brna srazil nezletilou dívku, na místě zemřela

Ilustrační foto

Střet s osobním vlakem u Tetčic nedaleko Brna nepřežila nezletilá dívka. Příčiny neštěstí na místě vyšetřují policisté,...

Další z rubriky

Brněnský policista vzal 20 tisíc od ženy, která kradla v obchodě

GIBS zadržela 9 lidí, tři z nich byli policisté

Generální inspekce bezpečnostních sborů se zabývá případem brněnského kriminalisty, který za úplatu nabízel ovlivnění...

Rozměry Země pomohl zpřesnit brněnský jezuita, narodil se před 300 lety

Josef Xaver Liesganig jako první v zemích rakouské monarchie v roce 1759 použil...

Nad brněnskými Soběšicemi stojí vedle montované rozhledny na kopci Ostrá horka nenápadný žulový kvádr. Připomíná...

VIDEO: Brněnská lvice se opásala pneumatikou, mláďata k hraní nestrhla

Pneumatika

Speciální ozdobu si v minulých dnech pořídila lvice Kivu z brněnské zoo, která si přes tělo „navlékla“ pneumatiku...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz