Synagoga v Mikulově se sice opravovala už v sedmdesátých letech minulého století, ale dost nešťastně. Mimo jiné při rekonstrukci zmizel vzácný barokní oltář.
židovské památkyŽidovská synagoga v Mikulově Otevřeno od 15. května do 30. září, od úterý do neděle od 10 do 17. Vstupné: plné 20 Kč, rodinné 30 Kč. Synagoga v Boskovicích Otevřeno od dubna do října, v pondělí od 13 do 17 hod, v úterý až pátek od 9 do 17 hod, v sobotu od 10 do 16 hod, v neděli od 12 do 17 hod. Vstupné: 30Kč, možnost průvodce. |
Tři významné památky vybrala k opravě Federace židovských obcí. Ta získala peníze na opravu patnácti objektů v zemi. V Mikulově a v Boskovicích z dotace vzniknou i oblastní centra židovské kultury.
"Na obnovu židovských památek jsme nyní dostali 280 milionů korun dotace z Integrovaného operačního programu. Vybrali jsme ze všech objektů historicky nejcennější a ty, které nutně potřebují opravit," uvedl koordinátor projektu Jan Kindermann z Federace židovských obcí.
Mikulovská synagoga získala barokní podobu po požáru v 18. století
Podle něj se nyní začne pracovat na projektech a vlastní stavební práce by měly začít příští rok. Památky by měly být opraveny do roku 2013.
Všechny tři objekty vlastní Židovská obec, spravují je však zdejší muzea. "Technický stav synagogy není ideální a úpravy, které se tady prováděly před zhruba čtyřiceti lety, nebyly vždy šťastné," uvedl ředitel Regionálního muzea v Mikulově Petr Kubín.
Mikulovská synagoga pochází z roku 1550 a barokní podobu získala na počátku 18. století po požáru zámku a židovské čtvrti.
Vzácná je i tím, že je to poslední dochovaný příklad templu takzvaného polského typu u nás. Má čtyři kupole, které nesou čtyři sloupy stojící uprostřed síně.
V Boskovické synagoze se skladovaly šicí stroje
Je přístupná veřejnosti a konají se tady i koncerty a příležitostně židovské obřady. Mikulovská, stejně jako boskovická synagoga, trpí i vlhkostí. A i to by podle Jana Kindermanna měla vyřešit rekonstrukce.
Boskovická synagoga byla upravená v novogotickém slohu a je zajímavá i tím, že je vyzdobena malbami s rostlinnými a zvířecími motivy. Za druhé světové války byla zavřená a sloužila jako skladiště majetku, který byl zabavený boskovickým Židům a později se v ní skladovaly šicí stroje.
Brněnské Židovské obci byla vrácená v roce 1994 a nyní je v ní umístěna stálá expozice regionální historie a památek zdejší židovské komunity.
V Česku se zachovalo 90 synagog
Bývalý židovský obecní dům v Bílkově ulici v Boskovicích je také kulturní památkou a dochovalo se v něm několik cenných stavebních prvků včetně kleneb v přízemí.
"Naposledy v něm byl byt, nyní je však zchátralý a prázdný," uvedla Dagmar Hamalová, ředitelka Muzea Boskovicka, které má synagogu i obecní dům ve správě.
V Česku se zachovalo 90 synagog, na 150 památkově chráněných židovských obecních domů, rabiátů, špitálů a na 350 židovských hřbitovů.
Mnohé z nich se nyní upravují i na jižní Moravě, některé však již nenávratně zmizely. Například ve Slavkově u Brna se nyní dohadují, kde jeden ze zdejších hřbitovů vlastně byl.