Devítiletý Mozart z rodiny Bagárových hraje, co jiní až na konzervatoři

  10:18aktualizováno  10:18
Ve svých ani ne deseti letech se může chlubit celou řadou úspěchů. Devítiletý pianista Radek Bagár pochází z rodiny hudebníků, ale jako jediný se nadchnul pro vážnou muziku. Už třikrát hrál s brněnskou filharmonií a dvakrát zvítězil v soutěži Amadeus.

Mladý a nadějný klavírista Radek Bagár má nejraději skladby od Chopina, Bacha, Beethovena či Mozarta. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Před více než dvěma sty lety vystoupil v sále brněnské Reduty jedenáctiletý Mozart. A právě na jeho počest se v Brně každoročně pořádá mezinárodní klavírní soutěž Amadeus, která vychovává malé Mozartovy následovníky.

Radek Bagár

Je mu devět let, narodil se a žije v Brně. Na klavír hraje od svých šesti let, navštěvuje ZUŠ J. Kvapila v Brně. Je vzdálený příbuzný Moniky Bagárové, finalistky SuperStar. Dvakrát obdržel první cenu v mezinárodní soutěži mladých klavíristů do 11 let Amadeus.

Rok 2012: vyhrál Prague Junior Note.

Rok 2013: zúčastnil se festivalu Mozartovy děti a projektu Dva hlasy – dva světy – dvě kultury.

Mladý a nadějný klavírista Radek Bagár se svou učitelkou Jelenou Kapitula.

Mladý a nadějný klavírista Radek Bagár se svou učitelkou Jelenou Kapitula.

Letošním vítězem ve své kategorii se stal právě devítiletý Radek.

Hře na klavír se věnuje už od svých šesti let a v soutěži zvítězil dokonce už loni. A že to nebylo lehké: soutěže se letos účastnilo přes jeden a půl tisíce dětí do jedenácti let. Z celého světa.

Jak jeho konkurence hrála, ale Radek neslyšel. "Před vystoupením jsem totiž tak nervózní, že ani nemůžu poslouchat ostatní. Ale pak to ze mě spadne a už jen hraju," říká.

Loni hrál třikrát s brněnskou filharmonií, což se některým sólistům nepodaří za celý život. Nejraději má skladby od Chopina, Bacha, Beethovena nebo právě Mozarta.

"Radek měl štěstí, že už v dětství padl na nástroj, pro který se narodil," říká hrdě jeho otec Radek Bagár, který je také muzikant.

Malý Radek pochází z muzikantské rodiny, ale vyniká tím, že se jako jediný věnuje vážné hudbě.

Jeho vzdálená příbuzná Monika Bagárová už také do hudební branže pronikla, díky soutěži SuperStar. "S Monikou se vídáme na rodinných oslavách. Chtěl bych být úspěšný jako ona, ale pořád hrát klasiku," přeje si Radek.

Talent, ale i dřina

Ve svých devíti letech hraje s přehledem skladby, které většina hudebníků zvládne až ve vyšším ročníku na konzervatoři. Za tím vším se skrývá nejen vrozený talent, ale i těžká dřina.

Hru trénuje každý den alespoň dvě hodiny, když má před soutěží, tak je cvičení ještě intenzivnější a vše ostatní jde stranou.

Mimo pilování prstokladu Radek rád chodí s tátou hrát fotbal, maluje, čte knížky, komiksy, a dokonce sám píše pohádky. Chlapce v jeho klavírním úsilí podporuje jeho učitelka hudby Jelena Kapitula i oba rodiče.

"Když slyšíme, co dokáže malé dítě, stále a znovu žasneme. Dnes se technicky naučí hrát každý, ale cit pro hudbu je znát. Nejdůležitější ale je, aby ho to bavilo. Kdybychom však takového talentu nevyužili, hodně bych si to vyčítal," dodává otec.

Autoři:
  • Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, odklízení trvalo 12 hodin

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Stavba mostu přes Nové Mlýny potrvá měsíce, ztíží tak letní cesty k moři

Most přes novomlýnské nádrže se začne opravovat v březnu příštího roku. Práce potrvají celých devět měsíců. Zasáhnou...

Vraťte nám domy hrůzy, opravíme je pro své lidi, vyzývá městská část Brno

Radnice Brna-sever chce zatraktivnit Husovice pro dlouhodobé nájemníky. Jenže magistrát má s řadou zchátralých domů...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Já jsem Rudá hvězda! Odešel hokejový brankář Jiří Kolouch

Zemřel Jiří Kolouch, historicky první brankář hokejové Komety ve slavné éře Rudé hvězdy Brno. Pomohl jí ke čtyřem...

Brno chce po developerech také školky a hřiště, zvýší to ceny bytů

Kdo chce ve větším stavět bytové domy v Brně, musí se postarat i o zázemí pro jejich obyvatele. Město chce vedle sítí a...

Premium

Noční křik a sirky ve vypínačích. Sociální byty bude hlídat agentura

Radnice Brna-sever chystá radikální bezpečnostní opatření kvůli sociálním projektům. Problematické domy ve Vranovské...

Odborné knihy pro samizdat překládali i naštvaní učitelé, líčí vědec

Jihomoravský, především tedy brněnský samizdat zvládl v době normalizace, ale už i před ní vydávat desítky periodik....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz