Hejtman, či poslanec? Hašek stále kličkuje, čeká na důvěru vládě

  12:20aktualizováno  12:20
Jihomoravský hejtman a současně poslanec Michal Hašek už měsíce slibuje, že se jedné ze svých funkcí vzdá, až vznikne nová vláda. Tu ve středu prezident jmenoval, Hašek však rozhodnutí dál odkládá.
Haškovi jihomoravští kolegové si už dříve stěžovali, že se kvůli poslancování málo věnuje práci pro kraj

Haškovi jihomoravští kolegové si už dříve stěžovali, že se kvůli poslancování málo věnuje práci pro kraj | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

K nesplněným slibům ohledně zveřejnění rigorózní práce a posudků na ni přibyl nyní Michalu Haškovi (ČSSD) další dluh. V minulých měsících totiž opakovaně tvrdil, že si současně se vznikem nové vlády vybere, zda bude poslancem, nebo jihomoravským hejtmanem. "Rozhodnu se po ustavení nové vlády," zopakoval v minulosti Hašek na mnoha tiskových konferencích a v mnoha rozhovorech nejen pro MF DNES.

Jenže přestože prezident Miloš Zeman ve středu vládu Bohuslava Sobotky (ČSSD) jmenoval a tato vláda začala pracovat, jihomoravský hejtman konečné slovo odkládá. Stále tak není jasné, zda budou jihomoravští zastupitelé volit nového hejtmana. O tom, kdo ze sociálních demokratů by Haška v křesle šéfa kraje nahradil, se mezitím vedou jen kuloární spory.

"Svoje rozhodnutí konzultuji uvnitř ČSSD regionálně i centrálně. Koordinuji čas svého rozhodnutí s ostatními hejtmany a budu brát v potaz i komunikaci nové vlády s kraji," řekl ve čtvrtek Hašek.

"Čeká na Sobotkovu chybu"

Podle politologa Pavla Šaradína z Univerzity Palackého v Olomouci je za tím Haškova snaha vrátit se po bouřlivém povolebním dění v ČSSD opět do vlivné pozice v celostátní politice. "Přes všechno, co se tehdy dělo kolem lánské schůzky, si Hašek myslí, že jeho budoucnost je právě tam. Hraje tedy stále o čas a vyčkává na chybu Bohuslava Sobotky," hodnotí Šaradín.

Hašek se žádného ze svých postů zatím vzdávat nemusí. Souběh funkcí hejtmana a poslance nezakazuje žádný zákon a v minulém volebním období Hašek vykonával obě práce současně.

Jeho jihomoravští kolegové si však stěžovali, že se málo věnuje práci pro kraj. A jako poslanec měl ve Sněmovně rekordní absenci. I proto si loni v létě sociální demokraté podobný souběh funkcí sami zakázali. "Ústřední výkonný výbor vyzývá poslance za ČSSD, kteří budou zvoleni v příštích volbách do Poslanecké sněmovny, aby si nejpozději do šesti měsíců od vzniku poslaneckého mandátu ponechali pouze jednu z těchto funkcí," přikázali si straníci loni v létě.

Předseda strany Sobotka jim navíc toto usnesení začátkem ledna připomněl. "Občané i členové ČSSD už mají dost politiků, kteří trpí funkcionářskou nemocí a v jedněch rukou soustředí několik stranických a rovněž veřejných funkcí, v důsledku čehož žádnou z nich nestíhají řádně vykonávat," připomněl Sobotka. Zatím se však tímto pravidlem řídil jen novopečený ministr vnitra Milan Chovanec, který se v pondělí vzdal postu plzeňského hejtmana.

Stejně jako Hašek váhá i karlovarský hejtman Josef Novotný či jeho kolegové z Vysočiny a jižních Čech Jiří Běhounek a Jiří Zimola.

"Já jsem se už vyjádřil naprosto jasně, že to udělám tak, jak to bude nejlepší pro Vysočinu. Zatím vůbec nevím, co pro Vysočinu bude nejlepší," uvedl pro ČTK například Běhounek. Odkazem na ustavení nové vlády si navíc Michal Hašek ponechal velký manévrovací prostor.

"Termín ustavení vlády totiž Ústava nezná. Nelze tedy říci, kdy tato chvíle nastane. Jakmile je vláda jmenována, máme vládu, která může začít pracovat. Pak musí požádat o důvěru, ale i když ji nezíská, může dále konat kroky jako vláda v demisi, což byl i případ vlády Jiřího Rusnoka," vysvětlil ústavní právník Jan Kysela.

Dosud tak Hašek vlastně nesliboval nic konkrétního. Až ve středu upřesnil, že počká na chvíli, kdy se bude hlasovat o důvěře Sobotkovy vlády. "Tento kabinet chci podpořit," slíbil Hašek.

Přinejmenším vyčkávání na vznik nové vlády ovšem bylo podle politologa Pavla Šaradína pochopitelné kvůli hrozbě, že se vládu sestavit nepodaří. I proto podle něj Hašek čeká právě na hlasování o důvěře.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Nejstarší listina v Česku je z roku 994. Údajně ji donesl voják v botě

V Brně je k vidění kopie nejstarší dochované listiny na českém území z roku 994...

Schovanou v botě donesl voják z Itálie do českých zemí za první světové války vzácnou listinu z roku 994. Alespoň o tom...

V Brně nečekaně objevili středověkou zeď s gotickými portály

Brněnští archeologové na kopci pod svatopetrskou katedrálou nečekaně objevili...

Zhruba čtyřicet metrů dlouhá zeď na severní straně kopce pod svatopetrskou katedrálou v Brně přinesla nečekané...

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Najdete na iDNES.cz