Diskuze

Včelám se lépe daří v lomech než ve venkovské krajině, zjistili ekologové

Na chování včel se ve výzkumu zaměřili brněnští ekologové. Zjistili, že jejich aktivita je i v rušném lomu dvakrát vyšší než na poklidném venkově. I proto včely z krajiny ubývají, což může ohrozit celý systém přírody.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
RP

Jinak dotovaní včelaři přestanou včelařit za 5 let, ne za dva roky. Tak dlouho totiž musí ty včelstva mít, aby dotace nevraceli.

Neboli, protože se dotuje už pár let, za cca 2 a víc let bude k dispozici spousta jen málo opotřebených úlů a dalších včelařských potřeb za velmi malou výprodejovou cenu. A možná i nějaká včelstva. Kdo by chtěl ještě začít včelařit a přitom bez nějakých větších nákladů, bude mít příhodnou možnost.:-)

3 1
možnosti

udržitelnost není vždy automaticky 5 let, bývá i kratší

0 0
možnosti
RP

To je zase "převratný objev" , tohle vědí všeichni včelaři.

Ti starší si ještě pamatují dobu, kdy se na polích nepoužívaly herbicidy, nějak do roku 1975 - 80 . Plevele vyrostlé mezi kulturními rostlinami na polích byly tehdy často pro včely velmi významné jako spolehlivá udržovací snůška. A někdy, když byli zemědělci neobratní, to byla i snůška, ze které se dalo vytáčet med.

Po sklizni nechávali pole zemědělci ve formě strniště, to namená, že všechna semena plevele vyklíčila, vyrostla a často i vykvetla. na podzim hodně kvetla divoká hořčice a ohnice, takže pole byla v září někdy úplně žlutá a včely z toho měly pyl i med.

Lomy jsou potom významné tím, že na odkrytou půdu se snadněji rozšíří kvetoucí rostliny, které se rozšiřují přenášením semen než nekvetoucí rostliny, které se šíří oddenky.

2 0
možnosti
PB

No jo - pamatuji ale co s tím pane Babiš? Zrušíme ty statisíce hektarů řepky, kukuřice a pšenice?

0 1
možnosti
PB

Nevím jaká je situace jinde ale u nás bylo ještě v loňském roce vcelku dost čmeláků, samotářských včel a jiných. Stejně tak i vos, vosiček i sršáňů. Na bazénu jsem měl vždy zátarasy u skeneru, na hladině prkénka abych nelikvidoval tu havěť utopením. Letos dohromady zatím to je s medáky a včelkami bída - pár breberek poletuje a nic moc. Jen když zaprší, tak vyrazí šneci a slimáci. Ale to je o jiném.

0 0
možnosti
PB

Nechci plašit ale žiji v relativně přijatelném prostředí. Jen asi ta řepka a postřiky. Ale nejsem odborník.

0 0
možnosti
Foto

Včela na fotce není včelou ;) Ale jinak opylovačů, kteří lehce nahradí včely, je mraky. Už jen třeba čmeláci, kteří makají v nižších teplotách než včely. A divokých včel se taky najde dost. Jinak jsem rád, že mohu žít v relativně zdravé přírodě, kde o různorodost není nouze ;)

2 0
možnosti
RP

Včely jsou hodně potřebné hlavně v dubnu a květnu, kdy ostatních opylovačů je velmi málo. Později se už alternativní opylovači víc rozmnoží a je jich víc. Dále se včely podílejí nejvíc na opylování kvetoucích stromů ve výškách, většina alternativních opylovačů totiž spíš vyhledává květy hned u země.

0 0
možnosti
Foto

Fotka u článku NENÍ včela. Je to pestřenka. Pestřenka je také opylovač, ale není to včela. Asi ji máte od etymologa, který jako odborník na jazyk včelu pochopitelně poznat nemusí. Jestli je celý ten projekt, jako tento článek, tak nám asi brzy uletí včely.

6 0
možnosti
TD

Neplést etymologa s entomologem...

3 0
možnosti