Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Brno před 25 lety uniklo masakru jen o chlup, zřejmě díky primátorovi

  17:44
Jediný hlas zřejmě rozhodl o tom, že se v listopadu 1989 v jihomoravské metropoli neodehrál podobný masakr, jako na pražské Národní třídě. I když během zdejší první protirežimní demonstrace zaplnil přilehlé ulice těžkooděnci tehdejší bezpečnosti, nakonec proti lidem nezasáhli.

Posledním „komunistickým“ primátorem Brna byla Josef Pernica. Historiky jeho osobnost příliš nezajímala a nezajímá. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Psalo se pondělí 20. listopadu 1989. Zprávy o pátečních událostech z Prahy dorazily do Brna v podstatě až v neděli večer, když se brněnští studenti vraceli z Prahy domů. Hned v pondělí už na náměstí Svobody stály tisíce lidí, kteří vyjadřovali svůj nesouhlas s tehdejším režimem.

Příslušníci Sboru národní bezpečnosti vyzbrojení štíty a obušky náměstí uzavřeli. Byli připravení proti první brněnské demonstraci každou chvíli zasáhnout. Pak se najednou rozestoupili a lidi z náměstí pustili ven.

„Ozbrojenci jen neradi nastoupili do autobusů. Mám před očima jako dnes obraz, kdy se rozezlení ozbrojenci ve vozech bouří, že nesmí zasáhnout, a z autobusů na nás doléhá jejich skandování: ‚Pusťte nás na ně! Pusťte nás na ně!‘ Nepustili. Vždycky jsem přemýšlel proč,“ ptá se třeba na svém facebookovém profilu Ondřej Liška, předseda Strany zelených a rodilý Brňan.

Demonstraci tehdy dvanáctiletýma očima sledoval s rodiči z Rašínovy ulice.

Krveprolití odvrátil tehdejší primátor

Důvodem, proč k policejnímu zásahu nedošlo, bylo rozhodnutí tehdejšího - posledního komunistického - primátora Josefa Pernici. V době demonstrace se sešel čtyřčlenný výbor, který měl o zásahu rozhodnout. Dopadlo to nerozhodně - dva z výboru hlasovali pro zásah a dva proti. Konečné rozhodnutí tedy nechali na Pernicovi. A ten rozhodl nezasahovat.

Listopad 1989 v Brně

„Násilí jsem v té době, ani v žádné jiné, za řešení nepovažoval. Situace byla závažná a zásah by vyvolal ještě závažnější důsledky. Byla to tehdy hektická doba, velmi stresová. S kolegy na radnici jsme na to byli sami,“ vybavuje si Pernica.

V úterý dokonce pro demonstranty zajistil ozvučení náměstí Svobody. Historici se shodují, že to udělal v kontextu s předchozím děním v Praze.

„V té době už uspěchal jen to, co bylo nevyhnutelné. Zásah by asi neměl cenu,“ domnívá se Jan Břečka z historického oddělení Moravského zemského muzea.

Přesto za celých pětadvacet let za Pernicou žádný historik nepřišel, aby se jej na události z jeho úhlu pohledu zeptal. První rozhovor s ním od té doby udělala před pěti lety redaktorka MF DNES Jana Soukupová, která se sama v brněnských listopadových událostech angažovala.

„Je to neuvěřitelné, že nevyhledávají žijící pamětníky. Je smutné, že jsem po dvaceti letech byla jediná, kdo s ním kdy o těch událostech mluvil,“ rozčiluje se Soukupová.

Příčinou demonstrace byla falešná zpráva

Pondělní demonstraci spískala Hana Holcnerová. Brněnská disidentka, jejíž jméno se objevovalo pod kdekterou protirežimní peticí. Motivovala ji k tomu falešná zpráva o tom, že při pražské demonstraci 17. listopadu zemřel student Martin Šmíd.

„Stala jsem se brněnskou odnoží Východoevropské informační agentury (VIA). V sobotu mi telefonoval Petr Uhl, kterému tehdy kamarádka jeho známé o mrtvém studentovi řekla. Spolu jsme konzultovali, zda zprávu zveřejnit. Jak je známo, později se ukázalo, že nikdo nezemřel. Dodnes není jasné, co se tehdy událo, kdo informaci o mrtvém šířil a proč,“ vzpomíná Holcnerová.

Nicméně tato informace byla popudem k tomu, aby sepsala stručnou pozvánku na demonstraci se svíčkami zapálenými za mrtvého studenta. Podepsalo ji devět brněnských disidentů.

Mezi nimi například Jaroslav Šabata se synem Janem nebo Jana Soukupová. S tou pak letáčky roznesla na studentské koleje. Text pozvánky zveřejnila také VIA. Díky tomu se dostal do vysílání Hlasu Ameriky a Svobodné Evropy.

V pondělí s dalšími z disentu obcházela vysoké školy. Nejdříve se studenti začali aktivizovat na filozofické fakultě a JAMU. Holcnerová si však odpolední demonstraci moc neužila. Ji a Jaroslava Šabatu odvezla bezpečnost na služebnu v Běhounské ulici.

„Slyšeli jsme hluk, bylo patrné, že přišlo hodně lidí. Zároveň nás děsili policisté, kteří běhali po oddělení v kuklách se štíty a obušky. Naštěstí nezasáhli. Říká se, že na příkaz primátora Pernici,“ uzavírá Holcnerová. O tom, že se v Brně nestalo to samé, co v pátek 17. 11. 1989 na Národní třídě, rozhodl jediný hlas.

  • Nejčtenější

Hrají si, nebo souloží? Socha psů od Davida Černého část místních pobouřila

10. května 2024  16:19

Vinařství Dog in Dock má ve svém areálu ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku novou sochu psů od...

Bizarní vilu u Brna koupila mladá žena. Místo původních 110 milionů stačila třetina

16. května 2024  10:23

Řadu let se snažil původní vlastník a budovatel vily ve stylu podnikatelského baroka v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Brně zuří kvůli boxu Zásilkovny, řidiči přes něj nevidí do křižovatky

15. května 2024  12:42

Jsou určeny k tomu, aby lidem zjednodušily život, na brněnské Lesné je však jeden z nových...

Dárkyně odkázala babyboxům majetek za miliony, pojmenovali po ní holčičku

9. května 2024  11:29

Garáž v Brně, zhruba milion korun a domek na Blanensku určený k rekonstrukci po sobě jako dar síti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na vrahy ukázaly opravené boty. Husaře ubili jejich vlastními holemi

13. května 2024

Premium Rok co rok chodil Jan Otava s husami a malým pomocníkem na trhy stejnou trasou s poslední zastávkou...

Zajít na kafe, probrat věci a rozdělit prachy. Jak se v Brně přidělovaly byty

16. května 2024

Premium Jednou za čtrnáct dní přišel někdejší vlivný brněnský politik ODS Otakar Bradáč do brněnské...

Nezvyklé duté sochy ve vinicích slouží jako posezení s výhledem na vinohrady

16. května 2024  13:57

Na jižních svazích u Pouzdřan na Břeclavsku se táhnou viniční tratě. Teď v polovině května se tu...

Bizarní vilu u Brna koupila mladá žena. Místo původních 110 milionů stačila třetina

16. května 2024  10:23

Řadu let se snažil původní vlastník a budovatel vily ve stylu podnikatelského baroka v...

Města zvyšují poplatky za odpad, někde si lidé připlatí až 300 korun

16. května 2024  6:02

Na více než dvě stě korun už narostl rozdíl mezi poplatky za svoz odpadu ve velkých jihomoravských...

ING-FOREST s.r.o.
Taxátor

ING-FOREST s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 65 000 - 75 000 Kč

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...