Lesy dostaly za Radějovskou oboru pokutu

  9:09aktualizováno  9:09
Lesy České republiky dostaly od České inspekce životního prostředí pokutu 350 tisíc korun za to, že v daňčí oboře u Radějova na Hodonínsku nezabránily poškození porostů zvěří.

Spor o privatizaci obory v Radějově pokračuje | foto: Richard Guryča, MF DNES

Oboru provozuje bývalý majitel Hamé Babice Leoš Novotný a při mimořádném sčítání zvěře před rokem se zjistil hlavní viník poškozování lesa: zvěř, která je v oboře přemnožená. Pokutu však nyní dostaly Lesy ČR, protože proti tomu účinně nezasáhly.

"Na nájemce obory vyvíjely velmi malý tlak, aby počet spárkaté zvěře radikálně snížil, a tak zodpovědnost za tyto škody musí nést také vlastník lesa, tedy Lesy České republiky," uvedl Jindřich Mikeš, ředitel brněnské pobočky České inspekce životního prostředí.

Zvěř ničila stromky

Poškození dřevin v oboře Radějov způsobilo podle něj to, že v ní byly až trojnásobně překročeny takzvané normované stavy. Zvěř okousala výhonky mladých stromků a tím narušila nebo dokonce znemožnila jejich další růst a poškodila i kůru vzrostlejších stromů.

Inspekce Lesům ČR také uložila, aby nyní v oboře zajistily účinnou ochranu lesních dřevin před tím, aby je zvěř nadmíru okusovala a ničila.

"Z dlouhodobých zkušeností je však zřejmé, že jako nejlepší opatření na záchranu lesa v této lokalitě je zrušení obory," uvedla mluvčí České inspekce životního prostředí Ivana Awwadová.

Lesy ČR s pokutou nesouhlasí

Lesy ČR se proti pokutě odvolaly, ministerstvo životního prostředí ji však potvrdilo a rozhodnutí brněnského inspektorátu je již pravomocné.

Například daňků bylo v oboře 1 258, přitom povoleno jich bylo jen 490. Navíc se v ní chovali i jeleni, kteří by tam být ani neměli a přemnožená byla v oboře i srnčí a černá zvěř. Po loňském sčítání pak odstartoval její masivní odlov.

Kolik je tam zvěře nyní, to by se mělo zjistit při dalším sčítání, které se uskuteční v sobotu. Nájemce Leoš Novotný po něm v radějovské hospodě pořádá setkání.

"Pozvánka na přátelské setkání po tomto sčítání mi přišla e-mailem a vyplývá z ní, že pozvaní jsou i mnozí poslanci, senátoři, současní i bývalí ministři a vysocí státní úředníci," uvedl radějovský starosta Stanislav Knitl.

Zvěř ničí i orchidejové louky v Bílých Karpatech

Na přátelské posezení se však radějovský starosta nechystá. "Jednak budu pryč, jednak k tomu ani nemám důvod. Není to oficiální akce," uvedl Stanislav Knitl.

Radějov s Leošem Novotným nemá nejlepší vztahy. Také proto, že kvůli plotu kolem obory se místní nemohou dostat do okolních lesů.

S Leošem Novotným už dlouhou dobu válčí i Správa CHKO Bílé Karpaty, která zase mimo jiné namítá, že zvěř ničí zdejší vzácné orchidejové louky.

"Dostali jsme oficiální pozvání jen na sčítání zvěře. Měli jsme s tím trochu problémy, protože právě ten den se bude konat sčítání šelem, na které se připravujeme již delší dobu, ale nakonec jsme se domluvili, že tam od nás dva pracovníci pojedou," uvedla Ivana Jongepierová ze Správy CHKO Bílé Karpaty.

Novotný dostane za oboru náhradní pozemky

Mezi pozvanými je údajně i ministr zemědělství Jakub Šebesta, o němž se říká, že je kamarád Leoše Novotného i ministr životního prostředí Jan Dusík.

"Náš ministr určitě nepřijede, je na konferenci na Bali a vrátí se až v neděli," uvedla Jarmila Krebsová z ministerstva životního prostředí.

Daňčí oborou se v minulých měsících zabýval i Úřad veřejného ochránce práv a zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová šetření uzavřela s tím, že daňčí obora u Radějova odporuje několika zákonům .

Leoš Novotný požádal, aby mu stát pozemky v oboře vyměnil za jiné, které vlastní v jiných oblastech. Ministr zemědělství Jakub Šebesta tuto směnu schválil.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Osobní vlak poblíž Brna srazil nezletilou dívku, na místě zemřela

Ilustrační foto

Střet s osobním vlakem u Tetčic nedaleko Brna nepřežila nezletilá dívka. Příčiny neštěstí na místě vyšetřují policisté,...

Další z rubriky

Souzený podnikatel Zadeh viní justici ze spiknutí. Brzy padne rozsudek

Íránec Shahram Abdullah Zadeh veřejně obvinil státní zástupce a soudce, že...

Jeden z nejspletitějších případů, jakými se nyní zabývají české soudy, se chýlí k prvnímu rozsudku. Podnikatel Shahram...

Tanec pomáhá lidskému mozku, zlepšuje pozornost i řeč, ukázal výzkum

Ilustrační snímek

V rytmech country, jazzu i afrických tanců se půl roku pravidelně vlnili zdraví lidé nad 60 let a lidé s mírnou...

Na vesnicích vybudují společné zahrady. Poslouží k výuce i setkávání

Ilustrační snímek

Na jižní Moravě vzniknou sdílené zahrady. Poslouží dětem k výuce i k příjemnému posezení. Takovou cestou jdou zatím tři...

Najdete na iDNES.cz