Hned první otázka čtenáře Jarka pátrala po novém obsazení kapely. To však zůstane tajemstvím až do pátečního koncertu v Brně.
"Je to totální tajemství, které odhalujeme až na koncertech," vzkázal neoblomně Olda Říha.
odpovědi oldy říhy si můžete přečíst - zde |
"Co děláte, když je vám smutno?" ptal se zase posledního kmenového člena kapely Katapult čtenář podepsaný jako Ijav. "Hraju rokenrol," odpověděl mu bez váhání Říha.
Olda Říha fanouškům prozradil, že uchovává seznam všech akcí, na nichž Katapult zahrál. "Mám všechny rozpisy koncertů Katapultu od samého začátku," napsal při on-line rozhovoru.
Na otázku, s jakými kapelami se Katapult potkával na jednom pódiu, Říha odpověděl: "S většinou těch československých. A z těch cizích - Status Quo, Deep Purple, Slade, Sweet, Uriah Heep, Eagles..."
Čtenářům iDNES.cz Olda Říha prozradil, jakou kytarovou aparaturu má nejradši. "Jedině Marshall!!!" zdůraznil svou odpověď třemi vykřičníky Říha.
Katapult rozdělil národ
Hudební publicista Petr Dorůžka řekl, že to byl právě Katapult, který na přelomu 70. a 80. let rozdělil národ. Kritika kapelu považovala spíš za náhražku dechovky, masy fanoušků však na hitech, jako je Hlupák váhá, Půlnoční závodní dráha či Někdy příště, vyrůstaly.
Nyní je z Katapultu kapela jednoho muže: Oldy Říhy. V roce 2007 zemřel bubeník skupiny Tolja Kohout, nedávno se kapelník rozloučil i s druhým parťákem, Jiřím "Dědkem" Šindelářem.
A právě potřeba zabavit se prací a nevnímat stesk Říhu přivedla zpět na pódia. I když velkou oklikou. Koncertní šňůra o deseti zastávkách nazvaná Olda Říha - kytara, hlas a srdce Katapultu a nesoucí podtitul Koncert a setkání fanoušků jako vzpomínka na Dědka se zpěvákovi de facto "vnutila" sama.
Z techniků se stali muzikanti Katapultu
"Když Dědek zemřel, za dva dny jsem zavolal přátelům, abych se dostal ze skepse. Podobně jako herci, když někoho ztratí, se vrhnou do divadla, já chtěl hrát. Jenže jsem neměl s kým," vysvětlil Říha.
Zavolal proto bývalým technikům skupiny a svolal je do zkušebny, aby si s ním pro radost zahráli.
"Během měsíce jsme zjistili, že jak prošli genezí našich fandů, posléze techniků a jsou i muzikanti, zahráli celý náš playlist senzačně. Je to tak pěkný, že to lidem dáme jako vzpomínku na Dědka, řekli jsme si," popisuje Říha.
První koncert 27. února se i bez propagace vyprodal hned. "Byl o to ohromný zájem, a tak se na nás sesypali pořadatelé, tak jsme přidali dalších pět koncertů. Pak se to rozrostlo na sedm a nakonec je z toho deset," dodal zpěvák.
"Ale dost jsem váhal, nechtěl jsem ze vzpomínky udělat komerci, na druhé straně, lidi nám pořád psali a chtěli, abychom hráli i u nich," řekl Říha.
Mluví i za zesnulé členy
Koncert v Brně byl jedním z prvních míst, které Říhu napadlo. "Máme k němu vztah. Považujeme Semillasso za kultovní klub," dodává a sám si vzápětí uvědomuje, že mluví v množném čísle.
"Mluvím pořád i za Dědka, já ho ve všem, co dělám, pořád vnímám jako parťáka," konstatuje.
A přiznává, že se mu turné začalo vymykat z ruky. "Vylezeme na pódium a lidi skandují Katapult! - a přitom jsem tam jen já. Měl jsem plány, ale osud mi je docela zhatil, lidi to rozhodli za mě. Původně jsem chtěl udělat světový rekord a prosadit se v 61 letech jako sólista, historicky uložit Katapult k ledu. Ale lidi mě chtěj právě jako Katapult, tak jim ho dám, nebudu se nad to povyšovat," svěřil se.
A zasmál se tomu, jak se začínají naplňovat příběhy z jeho vlastních písní. "Ty příběhy, co zpíváme, se na jevišti vlastně teď zhmotňují. Třeba písnička S pomocí přátel - oni jsou tam všude okolo mě. Nebo Jen jednou dostat šanci, ta je přece o tom, že i technik dostane šanci stát se hráčem kapely," směje se.