ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na prevenci Češi nehledí, nemoci srdce a cév přitom mají tři miliony z nich

  • 1
Na nemoci srdce a cév zemře v Česku víc lidí než na všechny nádory dohromady. Pacientů s kardiovaskulárními chorobami stále přibývá, i když existují stále vyspělejší léky, technologie a postupy. Podle kardiologů je jediným účinným řešením prevence, ve které však Češi za západní Evropou výrazně zaostávají.

Stovky expertů o tomhle problému bude mluvit na výročním sjezdu České kardiologické společnosti, který začíná v sobotu v Brně.

„Nějakou formu nemocí srdce a cév u nás mají téměř tři miliony obyvatel – jejich počet rok od roku roste. Na tomto trendu se rapidně podílí obezita, kouření a nedostatek pohybu. Češi prožívají až 15 let života v nemoci, a protože je náš systém plně solidární, stojí péče o ně desítky miliard korun ročně,“ upozorňuje předseda České kardiologické společnosti Petr Ošťádal.

Jako účinný nástroj, jak snížit počet nemocných a dosáhnout prodloužení života ve zdraví, vnímá prevenci. „Bohužel česká populace se na rozdíl od západních zemí nezapojuje aktivně do péče o vlastní zdraví. Je to historická věc – 40 let komunismu v nás nastolilo určitou pasivitu a víru, že naše zdraví je věc ostatních – že se lékař postará. Češi se stále drží starých návyků, nechtějí se měnit a podílet se na rozhodování o vlastní budoucnosti,“ podotýká Ošťádal.

Jedním z těch, koho postihlo kardiovaskulární onemocnění - konkrétně cévní mozková příhoda - je dnes sedmasedmdesátiletý Zdeněk. V 58 letech přestal náhle mluvit, a tak ho manželka se synem odvezli nemocnice, kde mu potvrdili mrtvici. Po týdnu ho propustili už v dobrém stavu domů, nasadili mu léky. Varováním pro něj následně bylo, že na „infarkt mozku“ zemřel jeho otec.

Jarní výkyvy teplot mohou způsobit kolaps, varují kardiologové běžce a cyklisty

Kvůli potížím s komunikací začal Zdeněk chodit na logopedii a řeč trénoval i doma. Kromě toho začal dbát i na svůj jídelníček a zcela změnil svůj životní styl. „Jedl jsem méně tučných jídel a víc vitamínů. Rok před mrtvicí jsem po 30 letech přestal ze dne na den kouřit a po ní už jsem se ke kouření nikdy nevrátil,“ popisuje Zdeněk. I když problémy s řečí přetrvávaly, vrátil se do práce a denně ušel dva až tři kilometry. Trvalo dva roky, než začal mluvit jako dřív. Upravily se také jeho tlak a hodnoty cholesterolu.

„Myslí si, že na vše mají paušální nárok“

Že lidé naprosto nedostatečně dbají na prevenci a příliš nechodí na preventivní prohlídky, potvrzuje i šéf jihomoravských praktiků Ivo Procházka, který ordinuje v Jedovnicích na Blanensku. „Dokud pojišťovny nebudou schopny a ochotny stejně jako kdekoliv ve světě odměňovat lidi za zdravý životní styl, nikam se neposuneme. Převládá tady postsocialistický komplex, lidé si myslí, že mají na vše paušální nárok, nemusí platit a nic dělat, ani chodit na preventivní prohlídky. V tom je zakopaný pes,“ vysvětluje praktický lékař.

Praktickým příkladem pasivity je podle Ošťádala fakt, že hodnoty cholesterolu si nechá změřit pouze polovina rizikové populace. Ten se přitom ukládá v cévách, způsobuje kornatění tepen a výrazně zvyšuje riziko infarktu či mrtvice. V hojné míře se v české populaci vyskytují i další rizikové faktory onemocnění srdce a cév, ať už jde o vysokou spotřebu alkoholu, časté kouření cigaret, obezitu nebo nízkou míru pohybové aktivity.

Kardiaků je čím dál více. Stávající rozsah péče nestačí, varují lékaři

Kardiologové věří, že stávající stav může výrazně zlepšit hlavně důsledné informování o tom, že každý má své zdraví z velké části ve vlastních rukou. Podle Procházky by pomohl i informační portál vytvořený pojišťovnami, kde by pacienty informovaly o možnostech preventivních prohlídek a dalších užitečných vyšetření, které mohou absolvovat zdarma.

Choroby srdce a cév ročně vezmou život asi 45 tisícům Čechů. To je asi 40 procent všech úmrtí. Za stejné období umře na rakovinu zhruba 28 tisíc lidí. S nemocemi oběhové soustavy se předloni potýkalo téměř 2,9 milionu lidí.