Lidé se ptají dvakrát týdně, kdy bude dálnice do Vídně, znělo na Jízdě králů

  • 3
Po čtyřech letech se v Kyjově konal Slovácký rok, vyvrcholením víkendového programu byla Jízda králů. Událost zapsanou do UNESCO provázely kromě tradičního veselí i veršované šťouchance do politiků.

Přes celé Masarykovo náměstí vede úzký, bariérami vytyčený koridor, kolem nich se tísní nedočkavě vyhlížející davy návštěvníků. Jsou zvědaví na příjezd mladičkého krále převlečeného v dívčím kroji s růží v ústech.

A už se ozývá blížící se klapot koňských kopyt dopadajících na dlažební kostky. Vyvrcholení Slováckého roku v Kyjově – největší folklorní události opakující se jednou za čtyři roky, podobně jako olympiáda – právě začíná. Jízdu králů, jež je zapsaná mezi nehmotné kulturní dědictví UNESCO, si v podání chasy z nedalekých Skoronic nenechávají ujít tisíce lidí.

Aby přihlížející znali kontext, odkdy a proč je jízda součástí Slováckého roku, berou si ještě předtím slovo její spoluautor Josef Holcman s kolegou oblečení v bílých pracovních krojích.

„Jízda králů přetrvala novodobí, která před 67 lety přetekla jako láva z dob dávno minulých na kyjovské náměstí. Je obraz, který tvoříme vlastními silami. Je to touha po setkání s nevinností, protože kůň není nenáviděn, neumí podvádět ani lhát,“ prohlašuje Holcman.

Všichni jsou zvědaví na mladého krále, jehož představuje desetiletý Teodor Šťastný. Veškerou pozornost však na sebe strhávají vyvolávači tvořící jakýsi králův předvoj. Ve verších hlasitě požadují výslužku. „Milý pane starosto, jestli není co nám dát, přineste nám vína, natankujem vaše hosty i vašeho syna. Připijem si na zdraví, tak se dneska nejlepší Slovácký rok oslaví,“ vykřikuje jeden z vyvolávačů.

Dorazilo na třicet tisíc návštěvníků

Jezdci na koních bohatě zdobených barevnými třásněmi se nebojí si rýpnout ani do nastoupených politiků před radnicí. „Z brněnského kraje dojeli dva radní, k Jiřímu Crhovi z dopravy já mám dotaz zrádný. Lidé se tu vyptávajú asi dvakrát týdně, kdy už bude dálnica až do samé Vídně?“ odkazuje vyvolávač na víc než čtvrtstoletí slibovanou dopravní stavbu a lidé se hlasitě smějí.

Na Jízdu králů se chlapec připravuje několik měsíců. Obléct dívčí kroj je čest

Mlčícího krále Teodora doprovází 29 jezdců. Postupně objíždí náměstí a míří i do okolních ulic. Bariéry záhy mizí a lidé se mohou zase pohybovat po celém prostranství. Někteří na výjimečnou událost zavítali poprvé a odnášejí si mimořádný zážitek. „Jízda králů byla překrásná,“ říká nadšeně paní Irena, jež s dcerou přijela speciálně na Slovácký rok ze středočeského Kolína.

Manželům Vlčkovým z nedalekého Veselí nad Moravou se líbily barevné kroje. „Je skvělé, že takhle uchovávají tradice a pokračují v nich. Nevěděli jsme, že Jízdu králů pořádají i tady, měli jsme za to, že se koná jen v Hluku, Vlčnově a Kunovicích,“ zmiňuje Milada Vlčková.

Před čtyřmi lety na „folklorní olympiádu“ zavítalo přes třicet tisíc lidí. „A podobné to je i letos,“ hlásí mluvčí festivalu Filip Zdražil.