Jihomoravské firmy podepsaly s Ruskem kontrakty za padesát miliard

  17:15aktualizováno  17:15
Jihomoravské firmy ve čtvrtek na Pražském hradě podepsaly obrovské kontrakty za desítky miliard korun. Moravští stavaři a technologové postaví na Sibiří železnici, elektrárnu a chemičku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Mluvíme o kontraktech v miliardových částkách, takové obchody se neuzavírají každý den," reagoval z oficiálního oběda na Pražském hradě hejtman Michal Hašek z ČSSD.

Spolu s ním stolovali až do pozdních večerních hodin s Rusy i zástupci OHL ŽS - brněnské společnosti, která v Rusku získala zakázku snů. Na Uralu se bude podílet na stavbě 711 kilometrů dlouhé železnice. Česká firma postaví za 40 miliard korun polovinu trati mezi městy Obskoj a Nadym a most přes řeku Ob.

"Znamená to spoustu práce jak pro obchodníky z jižní Moravy, tak pro stavaře a pro technology. Já osobně počítám s tím, že z naší firmy tam bude pracovat sto až dvě stě lidí," uvedl Michal Štefl, který na česko-ruském odpoledni na Hradě figuroval ve dvojroli. Je generálním ředitelem OHL ŽS a zároveň šéfem Krajské hospodářské komory jižní Moravy.

Padesát miliard

To je zhruba částka, kterou Rusko zaplatí třem brněnským firmám:

OHL ŽS
stavební firma působící v Česku, Bulharsku, Černé Hoře, Chorvatsku, Bosně a Hercegovině, Maďarsku, Ázerbájdžánu či Slovensku

Alta Invest
vyváží velké strojírenské kolosy hlavně do Ruska, Běloruska a na Ukrajinu. Vlastní TOS, Slévárnu a Kuličkové šrouby v Kuřimi, v Ostravě SE-MI Technology a v Blansku ČKD

Královopolská Ria
dodává systémy do jaderných elektráren a chemického průmyslu

Sibiřskou zakázku za 10 miliard korun získala i Královopolská Ria. Brňané mají do dvou let postavit v Soči elektrárnu, která bude hlavním zdrojem pro zimní olympiádu. Třetí kontrakt za desítky milionů korun získala společnost Alta Invest, která spolu s ruským výrobcem jaderného paliva Tvel vytvoří novou firmu Alvel.

"Nová firma bude mít sídlo v Brně a kanceláře i v ostatních českých krajích. Alvel bude sice nabírat nové zaměstnance, ale jedná se o tak specializované činnosti, že budeme určitě hledat odborníky v celé Evropě," říká ředitel sekce jaderných paliv společnosti Alta Josef Běláč. Alta má také lukrativní kontrakt na výrobu metanolu v Nižním Tagilu.

OHL ŽS: Budeme potřebovat pomoc moravských firem

Společnosti, které včera získaly ruský kontrakt, si však miliardy nenechávají pro sebe. "Železnici nikdo nemůže postavit sám. Budou potřebovat řadu dodavatelů. Technické zázemí, věda, výzkum, to je to, co jihomoravské firmy mají a umějí, to také mohou v Rusku dobře prodat," míní Petr Kostík z Krajské hospodářské komory jižní Moravy.

Podle něj přišly zajímavé zakázky do kraje v pravý čas. "Nezaměstnanost stoupá a prognózy úřadu práce nejsou dobré," poznamenává Kostík.

OHL ŽS spoléhají zejména na moravské podniky. Technologie na železnici jim budou dodávat firmy z Brna, Vítkovic, Třince či Uherského Ostrohu. "Oříškem budou teploty, které se na Sibiři pohybují od plus třiceti do minus padesáti stupňů. Technologové s tím musejí počítat," poznamenal Štefl

Podle Michala Štefla bude OHL ŽS spolupracovat ale i s mnoha menšími firmami. "Třeba jsme s nimi ještě napevno nejednali, ale už teď víme, že celou řadu podniků, které mají základnu na Moravě, budeme potřebovat například při stavbě mostu přes řeku Ob," říká finančník.

Podle Štefla bude pro ruskou zakázku potřebovat řadu technologů i společnost Královopolská Ria. Elektrárna "na klíč" musí být hotová na podzim 2013.

Budou školit odborníky a studenty v celé Evropě

Alta už v sibiřském regionu má poměrně silnou pozici. V nové zakázce se bude soustředit zejména na rozšíření palivových služeb pro jaderné elektrárny v Česku i celé Evropské unii.

"Centrum Alvel spojí české znalosti, odbornost a technické provedení s ruskými technologiemi," přiblížil projekt šéf představenstva Alta Invest Vladimír Plašil. Alvel bude podle něj školit odborníky i studenty v celé Evropě.

"Když se postaví železnice nebo elektrárna, přitáhne automaticky další průmysl. Moravské podniky, které získají v Rusku uznání, tak mohou dál navazovat spolupráci na dalších projektech," vysvětluje Petr Kostík z Krajské hospodářské komory jižní Moravy

Velké zkušenosti s ruskými partnery má také jedna z nejbohatších firem na jižní Moravě - Moravské naftové doly. Ty vyhledávají na Východě nové investice. "Čeští pracovníci v Rusku figurují hlavně ve vedoucích pozicích řízení týmu, na nich leží i know-how a dohled nad kapitálem," popsal mluvčí společnosti Dan Plovajko.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

V den útoku na Kvitovou musel být na stavbě, tvrdí kolega obžalovaného

Obžalovaného Radima Žondru přivádí ke Krajskému soudu v Brně, který se zabývá...

Brněnský krajský soud pokračuje v projednávání případu napadení tenistky Petry Kvitové. Obžalovaným je Radim Žondra,...

Řidič se přes noc vyřádil na fotbalovém hřišti, zůstalo tam oraniště

Břeclavské fotbalové hřiště Pastvisko poničila kola vozidla či vozidel, které...

Několik vyrytých kruhů se objevilo na zasněženém fotbalovém hřišti v Břeclavi. Na svědomí je má jeden či více řidičů...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Další z rubriky

Přetíženému tahu z Brna do Svitav mají ulevit mimoúrovňové křižovatky

Otevření nového úseku dálnice D1 mezi Hulínem a Říkovicemi, kde se nachází

Vylepšené křižovatky s mimoúrovňovým křížením za miliardu korun chystají silničáři na frekventovaném tahu z Brna do...

Brněnští řidiči MHD znovu chtějí víc peněz, první návrh vedení odmítli

V Brně dojezdí legendární karosy, nahradí je moderní autobusy na plyn.

V brněnském dopravním podniku se rozbíhají vyjednávání o kolektivní smlouvě zahrnující hlavně zvyšování mezd. Právě boj...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Najdete na iDNES.cz