Avion otevřu příští rok, tvrdí majitel. Chybí mu však dokumenty k opravě

  10:38aktualizováno  10:38
Kdysi slavný funkcionalistický hotel Avion už léta patří k největším ostudám Brna. Jeho majitel nyní tvrdí, že rekonstrukce nejužšího hotelu ve střední Evropě začne už za pár týdnů.

Brněnský hotel Avion v České ulici poutá pozornost turistů. Ti se však zároveň diví jeho bídnému stavu. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Stanislavu Berouskovi ze známé cirkusové rodiny se dlouho nedařilo sehnat potřebných 80 milionů korun na opravu podle projektu, který vypracovala uznávaná architektka Eva Jiřičná. Od jejího návrhu tak musí upustit.

Fotogalerie

„Budeme to realizovat ze svých vlastních prostředků. Nemám další jiný zdroj,“ řekl Berousek České televizi. S informací původně přišel magazín DesignMag, redakci MF DNES Berousek další podrobnosti vysvětlit odmítl.

Kolik do hotelu muž, který posledních více než deset let o opravě památky spíše jen mluvil, plánuje investovat, tak zůstává otázkou. Jisté je jen, že chce znovu zprovoznit kavárnu, obnovit restauraci i hotel. Tak, aby se co nejvíce blížil původní podobě od architekta Bohuslava Fuchse ze 20. let minulého století.

Úplnou novinkou by mělo být jen menší muzeum na střeše čtyřicetimetrové budovy. Kromě toho, že návštěvníci muzea budou mít výhled na celé Brno, připomenou si tam i život a dílo autora budovy.

Že Berousek skutečně jedná o opravě hotelu, potvrdil také brněnský Národní památkový ústav (NPÚ). Ten před třemi lety schválil projekt podepsaný Evou Jiřičnou. To, že se Berousek nyní od tohoto návrhu hodlá odklonit, památkáři za takový problém nepovažují.

Muzeum nevadí, důležitá je adaptace hotelu

Podle zákona s nimi totiž musí majitel domu každý chystaný krok probrat a oni jej musí schválit. „Jestli bude v určité části muzeum, zase až tolik nevadí. Důležité je, aby skutečně šlo o adaptaci hotelu,“ sdělil ředitel NPÚ Zdeněk Vácha.

Ačkoli Berousek oznámil, že opravovat se bude od podzimu a že by hotel v České ulici měl být znovu přístupný už příští rok, podle Váchy zatím nemá projekt dokončený.

„Schválili jsme mu jej před třemi lety s tím, že jej musí dopracovat. Až tak učiní, teprve pak jej posoudíme, vydáme stanovisko a následně to musí ještě schválit stavební a krajský úřad,“ popsal Vácha, jaký úřední proces Berouska ještě čeká. „Vůbec ale nedokážu odhadnout, jak dlouho mu to může trvat. Třeba mu to půjde rychle,“ dodal.

Podle vedoucí odboru stavebního úřadu Brna-střed Ivany Hlávkové žádnou žádost o zahájení stavby na osm metrů úzké parcele momentálně neevidují.

Berousek Avion odkoupil od restituentů v roce 2005. Měl s ním tehdy velké plány. „Býval to obyčejný, levný hotel pro obchodní cestující. Já z něj udělám pohodlný hotel na úrovni,“ nechal se slyšet v té době.

Prodej hotelu Berouskovi nevyšel

O čtyři roky později se oživování Avionu ujala Eva Jiřičná. Chtěla v hotelu obnovit lesk 30. let a zároveň mu samoobslužnou restaurací v prvním patře, terasovitou kavárnou na střeše a honosnými pokoji vdechnout podobu čtyřhvězdičkových hotelů současnosti.

Vše se ale zkomplikovalo, když se v roce 2010 stala z Avionu národní kulturní památka. Nároky na podobu rekonstrukce byly stále větší a odhadované náklady na opravu se vyšplhaly k 80 milionům.

Berousek spoléhal na dotace, jenže ty nedokázal sehnat. A tak před pěti lety oznámil, že je slavná funkcionalistická památka na prodej. Zájem o ni projevil miliardář Igor Fait, jenž už vlastní například repliku Zemanovy kavárny v parku na Kolišti. Kvůli neúměrné ceně se ale s Berouskem nedohodl.

Vloni dokonce svitla naděje, že Avionu pomůže získat dotace z EU brněnský magistrát. To ale nakonec nevyšlo a selhaly i další snahy o navázání spolupráce.

„Městu se s majitelem hotelu bohužel nepodařilo najít cestu, jak na rekonstrukci této cenné národní kulturní památky spolupracovat,“ uvedla už dříve Zuzana Taušová z tiskového oddělení magistrátu.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Z garáže vyrostli v lídra trhu, podnikatelům roku pomohl i krizový rok

Manželé František Fabičovic a Radka Prokopová z břeclavské firmy Alca plast se...

Začínali v garáži, dnes mají obrat přes miliardu korun a zaměstnávají stovky lidí. Manželé František Fabičovic a Radka...

V Brně nečekaně objevili středověkou zeď s gotickými portály

Brněnští archeologové na kopci pod svatopetrskou katedrálou nečekaně objevili...

Zhruba čtyřicet metrů dlouhá zeď na severní straně kopce pod svatopetrskou katedrálou v Brně přinesla nečekané...

Brněnský koncertní sál poroste bez žaloby, vrátí se k prvnímu návrhu

Nové vizualizace ukazují druhou etapu rekonstrukce a nový koncertní sál mezi...

První výrazný verdikt má za sebou nová brněnská koalice. Primátorka Markéta Vaňková oznámila, že se jí podařilo...

Najdete na iDNES.cz