Do Znojma a Mikulova dorazilo 120 tisíc lidí. Jaké vinobraní bylo lepší?

  8:36aktualizováno  8:36
Ve Znojmě a Mikulově se o víkendu konalo vinobraní. Obě města poprvé spolupracovala, propojil je speciální vlak. V Mikulově byla komornější, domácká atmosféra. Organizaci zase lépe zvládlo Znojmo. Čtěte recenzi MF DNES.

Znojemské vinobraní 2009 | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Davy lidí s plastovým kelímkem burčáku v ruce proudily po centru města. Vzduchem se nesla vůně pečených klobás. A do uší zněla hudba z pódia.

Přesně takhle to o víkendu vypadalo ve Znojmě. A stejné to bylo také v centru Mikulova. V obou městech se totiž konalo tradiční vinobraní. "Podle našich odhadů přijelo stejně lidí jako loni, takže zhruba 80 tisíc," uvedl Petr Kofroň, jehož agentura organizovala vinobraní ve Znojmě.

Znojemské vinobraní 2009Pálavské vinobraní 2009

Mikulov pokořil loňský rekord

Do Mikulova, na opačný konec kraje, se letos sjelo o 10 tisíc návštěvníků víc než v minulých letech. "Celkem jich bylo asi 40 tisíc," sdělila mluvčí mikulovské radnice Kristýna Michnová.

Znojemské vinobraní 2009Znojemské vinobraní 2009

Obě akce se podle policistů obešly bez větších problémů, zasahovat téměř nemuseli. "Žádné závažnější incidenty jsme neřešili, jen přestupky," uvedla znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Tamní policisté na koních působili spíše jako atrakce pro děti, které si chodily zvířata hladit. V Mikulově řešily hlídky dvě vykradená auta.

"Z jednoho zmizela taška s oblečením a z druhého elektronika. Jedna kabelka se také ztratila ze stolu, protože majitel ji tam nechal a odešel si koupit jídlo. Kromě těchto událostí jsme chytili několik řidičů, kteří seděli za volantem pod vlivem alkoholu. Nic mimořádného se jinak nestalo," potvrdila Kamila Haraštová, mluvčí břeclavské policie, pod kterou Mikulov spadá.

Spolupráci měst lidé ocenili

Dnes začalo v Mikulově Pálavské vinobraníDnes začalo v Mikulově Pálavské vinobraní

Organizátoři znojemského vinobraní a Pálavského vinobraní vMikulově letos poprvé spojili síly. Kromě toho, že vinobraní propagovali společně na internetových stránkách, také umožnili lidem, aby se v jeden den podívali na obě akce. Mezi městy totiž jezdil speciálně vypravený vlak. A využily ho stovky lidí. Přesné číslo bude známé dnes.

Cena společné vstupenky na vinobraní ve Znojmě a v Mikulově, která stála 300 korun, navíc platila jako jízdenka. Bez ní nešlo expres využít. Vlaky ale jezdily tam i zpátky celou sobotu plné. "Vlak byl plný už z Jihlavy, jelo v něm více než 100 lidí, takže společný projekt splnil očekávání," uvedl Kofroň.

"Ve vlaku z Brna do Mikulova jelo v sobotu ráno zhruba pět set lidí, což je úspěch," uvedla zase Kristýna Michnová z mikulovské radnice.

A lidé to ocenili. "Jsme z Prahy, a když už jsme na Moravě, chtěli jsme stihnout obojí, ale to bychom v prvním městě nemohli pít, takže vlak je ideální," uvedla například Kateřina Dunajová.

Znojemské vinobraní 2009Pálavské vinobraní 2009 - Petr Bende

Organizátoři se shodli, že letošní vinobraní proběhlo v obou městech bez problémů. "Jen lidi by byli nejradši, kdyby to bylo zadarmo," vtipkoval Kofroň.

Poprvé platily i děti

Právě vstupné návštěvníky letos trochu nemile překvapilo. Ve Znojmě se totiž letos poprvé muselo platit vstupné za děti od šesti let. Jeden "prvňák" přišel rodičovskou peněženku na 150 korun. A nejeden rodič se kvůli tomu rozčiloval u prodeje lístků. "My jen vysvětlujeme, že jsme si to nevymysleli," řekl jeden z prodavačů.

Na společné propagaci se obě města dohodla po loňském problému, kdy se termíny obou slavností vinobraní neplánovaně sešly na jeden víkend, organizátoři se přetahovali o návštěvníky a mezi vedením obou měst panovala napjatá atmosféra. Termíny obou slavností se v porevoluční historii střetly jen třikrát, v ostatních letech se tomu obě města snažila vyhýbat.

Vinobraní není jen víno

recenze

1. Organizace vinobraní: Díky spolupráci obou měst mezi nimi jezdil speciální vlak, který uvítali zejména lidé, kteří se chtěli podívat na obě akce. Ani v jednom městě však nebyl už při příjezdu značený směr cesty pro auta. Ve Znojmě navíc dopravu komplikovalo ještě několik uzavírek v ulicích okolo centra. Řidiči tak bloudili. U vstupu do areálu pak ani v jednom městě nebyla fronta, "odbavení" šlo rychle.
Znojmo 80 % - Mikulov 80 %

2. Parkování na akci: Ani parkování neměli organizátoři příliš domyšlené. Obě města byla zacpaná auty, nikde ale nebyly navigační cedule na nějaké centrální parkoviště. Ve Znojmě se celý den tvořily na silnicích kolony, auta parkovala i na trávnících. V Mikulově jimi zase bylo obskládané centrum města i okolí, včetně amfiteátru.
Znojmo 0 % - Mikulov 0 %

3. Program na pódiích: V obou městech měli dvě scény s programem. Ve Znojmě byly na dvou náměstích, která jsou vzdálená asi třiminuty pěšky. Na Masarykově náměstí tisíce lidí bavily boje rytířů, sokolník, kterému se nevrátil vypuštěný pták, nebo třeba soud s čarodějnicí. Poprvé byly na náměstí dvě obří obrazovky, které dění na pódiu přenášely celému náměstí, program proto viděl každý. Na "horním" náměstí zase hrály kapely. "Vadí mi jen, že reproduktory jsou moc hlasité, jsem tady tři hodiny, a už mi z toho duní v hlavě," zhodnotila produkci návštěvnice Renata Špátová. V Mikulově na náměstí hrála tradiční cimbálovka, se kterou si pobrukovaly desítky lidí. Druhá "stage" byla ve zhruba kilometr vzdáleném amfiteátru, kde se konaly koncerty. "Na náměstí je to takové tradiční, v amfiteátru to víc žije, je to modernější hudba," řekl například Petr Andrle. Jedinou komplikací byla vzdálenost obou míst, nešlo si tedy jen tak "odskočit" na druhý program.
Znojmo 90 % - Mikulov 80 %

4. Pohodlí návštěvníků: Hlavní problém, který řešili návštěvníci znojemského vinobraní, byla chybějící místa k posezení.
"Nejsme žádní usedlíci, ale když tady člověk korzuje celý den, sedl by si. Už nás trochu bolí nohy. Ale nejsou tady lavičky, takže nám asi nezbude nic jiného než si sednout do nějaké restaurace," řekli manželé Svobodovi, kteří přijeli z Brna. Podobný problém řešily zejména rodiny s dětmi a starší lidé. "Mohli do bočních uliček postavit nějaké odpočinkové zóny s židlemi nebo lavice," uvedla důchodkyně Marie Hrůzová. Jediné, kde se dalo oddychnout, byly okolní restaurace a několik osamocených laviček. Naproti tomu v Mikulově byly před pódiem na náměstí desítky míst k sezení, která také návštěvníci do jednoho zaplnili. Obsazené byly i lavičky kolem kašny. V amfiteátru, neboli letním kině, bylo dokonce občas víc míst než diváků. Kdo si chtěl na chvíli odpočinout, místo vždy našel.
Znojmo 10 % - Mikulov 90 %

5. Mysleli i na děti? Děti se vyřádily na obou akcích. V obou městech totiž byly kolotoče. Jen v Mikulově si rodiče stěžovali na to, že organizátoři nemysleli na jídlo. "Klobásu ani mastný bramborák dát malému nemůžeme, tak ho celý den cpeme perníkem," řekla jedna z matek s kočárkem. Pro děti také nebyla příjemná vzdálenost mezi oběma scénami. Ve Znojmě zase rodiče nepříjemně překvapili letošní novinkou. "Že děti od šesti let musí platit, to mi přijde nefér," řekl jeden z návštěvníků, který na vinobraní vzal tři děti. Jejich účast ho tak přišla na 450 korun.
Znojmo 50 % - Mikulov 70 %

6. Nabídka vína a burčáku: Jelikož se akce jmenuje vinobraní, burčák i víno se nabízely doslova na každém rohu a v každém vchodu. V obou městech bylo možné ochutnat desítky druhů vín a samozřejmě bílý i červený burčák. Cenově se pohárky příliš nelišily. Pro milovníky piva, které ani vinobraní nepřesvědčí, bylo k dispozici v obou městech několik stánků se soudky.
Znojmo 100 % - Mikulov 100 %

7. Nabídka jídel: Ve Znojmě si něco chutného k jídlu našel každý. Kromě klasických párků a klobás byl k dostání gyros, bramborák, čínské nudle, kuřecí tortilla, domácí zabijačka nebo třeba halušky. Na chuť se dala zakousnout vařená kukuřice, sladký trdelník či palačinka. Jediný háček byl v tom, že i přes množství stánků se na jídlo dlouho čekalo, nápor hladových lidí byl větší, než se čekalo. V Mikulově na náměstí si člověk moc nepochutnal. Stánkaři nabídli jen klobásky, halušky, maso a sýr v bulce nebo perníky. Lidé ale oceňovali tradiční místní specialitu čertíka, neboli tmavý páreček v placce s česnekem. V amfiteátru byla nabídka jídel větší, jenže se na ně musela vystát dlouhá fronta.
Znojmo 80 % - Mikulov 50 %

8. Hygiena a toalety: Ani v jednom městě nebyly příliš vidět cedule upozorňující na toalety. VMikulově proto lidé raději chodili do místních restaurací. K dispozici bylo jen několik přenosných záchodů. Ve Znojmě na náměstí se osvědčily nové veřejné toalety, které ani přes velkou frekventovanost neztratily dojem čistoty. Znojmo se také lépe popralo s odpadky. Na každém rohu byly improvizovaně přidané stojany s pytli na pohárky od burčáku a tácky od jídla. Naopak na mikulovském náměstí už v sobotu odpoledne přetékaly odpadkové koše.
Znojmo 90 % - Mikulov 70 %

9. Spolupráce s partnerem: Organizátoři poprvé spolupracovali. Lidé si tak mohli za 300 korun koupit vstupenku, na kterou se dostali na obě akce a ještě navíc platila jako jízdenka na vlak. Ani v jednom městě však nebyla reklama na to druhé město.
Znojmo 90 % - Mikulov 90 %

Hodnocení celkem: Znojmo 65 % - Mikulov 70 %

Nejčtenější

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

VIDEO: Pořízek s tetováním v Brně surově zbil cizince, hledá ho policie

Kamera zachytila brutální útok na cizince v Brně

Surový útok na cizince vyšetřují brněnští policisté. Na jednatřicetiletého mladíka se v centru města nejprve vrhli...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Další z rubriky

Z českých piv boduje ve světovém žebříčku nejvíc to, které zraje s ovocem

Mikulovský pivovar Wild Creatures zaujal poslední dobou například pivem...

Jaké české pivo chutná domácím i zahraničním pivním fanouškům nejvíc? To, které má mikulovskou značku Wild Creatures....

Brňané znovu propadají chalupářství, ceny víkendových sídel letí nahoru

Chatové osady poblíž Brna, jako je ta u Nebovid, jsou obsazené téměř výhradně...

V pátek konečně opustit kancelář, vypnout internet a vyrazit z města na venkov. Právě to je sen mnoha Brňanů, kteří se...

Popelář se smrtelně zranil při práci, tragédii vyšetřuje policie

Ilustrační snímek

Nešťastná událost se stala v sobotu v Tasovicích na Znojemsku. Pracovník tamní odpadové společnosti se smrtelně zranil...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR - STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz