Činohra Národního divadla Brno, jež sezonu zahájila ve čtvrtek tradičním koncertem před Janáčkovým divadlem, se rozhodla prezentovat tvářemi herců. Do „Mahenky“ a Reduty vábí portréty osmadvaceti známých umělců, které se objevily po městě. „Vsadili jsme na tváře, jež se vzhlížejí v polopropustném zrcadle, takže herci při focení nevěděli, kde je objektiv,“ prozradil šéf činohry Milan Šotek.
Divákům přichystal mix klasických titulů i současné tvorby. Na jeviště Mahenova divadla tak vyrazí Goldoniho Sluha dvou pánů Truffaldino, bez jasné budoucnosti po smrti otce zůstanou Čechovovy Tři sestry, otázky být, nebo nebýt, zabít, či nezabít si bude klást Shakespearův Hamlet a po třiceti letech se vrátí Gogolova Ženitba.
Reduta tradičně patří současným hrám. „Jaroslav Rudiš pro nás píše Krvavý měsíc, odehrává se v nejmenovaném brněnském baru, kde dochází k náhodným setkáním i plánovaným schůzkám,“ přiblížil Šotek.
Dalšími tituly jsou černá groteska Noční krajina, (R)Evoluce ukazující nebezpečí digitální diktatury nebo Pokojíček Jana Antonína Pitínského, přičemž režie se ujme jeho dcera Anna Davidová.
Opera napsaná pro Brno s Magdou Vášáryovou
Jelikož příští rok uplyne 200 let od narození Bedřicha Smetany, ponese se operní sezona v duchu oslav Roku české hudby a bude ryze česká. „Uvedeme Dvořákovo nejhranější dílo Rusalka v hlavní roli s Janou Šrejmou Kačírkovou, jeho Jakobína nabídneme v živém přenosu v projektu Opera Vision,“ řekl šéf opery Jiří Heřman.
Přímo ze Smetanovy tvorby zazní Dalibor ve spolupráci s Velšskou národní operou v režii Davida Pountneyho, jenž ukáže, jak vidí zahraniční režisér velikánovo dílo. Děti se mohou těšit na představení Hurvínek prodává nevěstu v koprodukci s Divadlem Spejbla a Hurvínka.
„Vrcholem sezony je nové dílo na naši objednávku Here I am, Orlando, nachystané pro velké obsazení a orchestr. Hlavním tématem je hledání identity, inspirací k libretu se stal román Virginie Woolfové Orlando. Mohu prozradit, že roli Alžběty ztvární Magda Vášáryová,“ neskrýval Heřman nadšení, že slovenská herečka nabídku přijala.
Dámu, jež změnila svět ženské módy, poctí balet Coco Chanel a součástí druhé taneční novinky Bdění se stanou choreografie slavného Jiřího Kyliána. „V listopadu hostíme událost, která se v Brně nebude opakovat nejméně několik desetiletí. Na konferenci Dance Forum se u nás setkají šéfové baletů z celé Evropy,“ ohlásil vedoucí baletu Mário Radačovský.
A zatímco Národní divadlo Hamletem sezonu zakončí, Městské ji slavným kusem otevře. Podle dramaturgů obou scén Brno dva Hamlety unese. V Městském navíc zvolili nové pojetí dánského prince jako dvojjediné bytosti, o kterou se podělí Michal Isteník a Martin Mihál.
Po třech dekádách se vrací meditativní Bastard
Dočkají se také milovníci muzikálů. Konkrétně hororové komedie Addamsova rodina o svérázné skupince příbuzných, kteří si libují ve strašidelném, až morbidním humoru. „Jde o velmi vtipnou, ironickou a lehce hororovou podívanou pro celou rodinu s notnou dávkou nadsázky a skvělou hudbou,“ okomentoval ředitel Stanislav Moša.
Na jeviště se po třiceti letech v novém zpracování vrátí meditativní dílo Bastard – příběh, kde se setkává Duch svatý a Satan, aby spolu bojovali o duši člověka.
„V 90. letech jsme ho reprízovali více než dvěstěkrát a dodnes se setkáváme s osobními vzpomínkami diváků, pro které byl skutečným zážitkem. Půjde však o zcela novou inscenaci v režii Petra Gazdíka,“ upřesnil Moša. Divadlo se v sezoně 2024/2025 zároveň chystá na připomínku dvaceti let od otevření Hudební scény a uvedení Bastarda považuje za pomyslné zahájení oslav. Divadelní verze se dočká i kniha Bílá Voda Kateřiny Tučkové.
Sloganem „Bydlím, tedy su“ oslaví Divadlo Husa na provázku třicet let působení ve „vlastním“ na Zelném trhu. Na fenomén bydlení si posvítí v šesti premiérách.
Kvůli problémům se statikou budovy na Jakubském náměstí zahájilo Divadlo Bolka Polívky třicátou sezonu v exilu. Dočasně proto hostuje v Dělnickém domě v Židenicích. Po úpravách by se mělo přesunout do Sálu Břetislava Bakaly v centru. V listopadu jeho repertoár obohatí novinka Oheň a popel britského dramatika Christophera Hamptona.
4. prosince 2015 |