Cenová mapa v Brně zdraží daně z pozemků

  6:09aktualizováno  6:09
Co se týče stavebních pozemků, bylo Brno malým daňovým rájem. Aspoň podle takzvané cenové mapy, ze které se určuje například daň z převodu nemovitostí, dědická nebo darovací daň. To však skončí. Vedení města totiž připravilo novou verzi cenové mapy. A v té se ceny pozemků výrazně zvedly, někde až o 400 procent.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pro příklad: pokud někdo letos prodal pozemek velký 800 metrů čtverečních na Štefánikově ulici v Králově Poli, zaplatil za daň z převodu nemovitosti podle cenové mapy asi 36 tisíc korun. Příští rok to bude už 116 tisíc.

A k čemu vlastně cenová mapa slouží? "Pokud například někdo prodává zahrádku v Brně, ale nemá jasnou představu, za kolik peněz by ji měl nabídnout a nechce utrácet za konzultaci, může průměrnou cenu z mapy zjistit," popsal náměstek primátora Oliver Pospíšil.

Mapa bude volně přístupná na internetu

Mapa je Brňanům volně přístupná na internetu. Je kromě "poradny" také zákonným podkladem pro určování výše různých daní.

"Snaha města je tady jasná - přizpůsobit ceny v mapě tržním cenám," upozornil realitní makléř Tomáš Matras ze stejnojmenné realitní kanceláře na fakt, že dosavadní cenová mapa je značně podhodnocená.

Přesně tím hájí náměstek Pospíšil velký cenový skok mezi mapami. "Rozdíl je velký, ale vypovídá to o realitě, kterou musíme přijmout. V té staré mapě jsou nejmladší údaje z roku 2004," krčí rameny.

Přesto si odborník Tomáš Matras myslí, že to město s navyšováním trošku přepísklo. "Například za pozemek zahrady za domem ve vnitrobloku by se nikdy nedalo dosáhnout takové tržní ceny, jakou teď udává cenová mapa. Ona to pojímá jako stavební pozemek, ale zahrada není stavební pozemek," vysvětluje makléř.

Magistrát si však za novou verzí stojí. Majetkový odbor, který cenovou mapu dlouho připravoval, shromáždil podle náměstka Pospíšila víc než 90 tisíc kupních cen, ze kterých se údaje stanovovaly.

"Díky tomu jsme zmírnili kolísání cen, které nastalo kvůli hospodářské recesi," míní Pospíšil.

Chystá se veřejná diskuze

Příští pondělí dostanou odborná veřejnost i Brňané šanci říct radním, co si o nové cenové mapě myslí. Veřejná diskuze k aktualizaci dokumentu se koná v pondělí od 15.30 v Urban centru na Mečové ulici.

Makléř Tomáš Matras by jim poradil, aby mapu více propojili s Územním plánem města a tedy se skutečností. "Aby bylo jasné, co se dá na tom pozemku postavit. Jestli se dá využít ke komerci nebo jestli se tam dá postavit dům," vypočítává Matras, co všechno ovlivňuje cenu pozemku.

"Dalším zdokonalením by bylo kategorizovat pozemky podle velikosti a taky poměrů stran, protože v nudli nic nepostavíte," dodal.

Novou cenovou mapu Brňané najdou na stránkách města Brna (zde). Otevře se speciální mapový systém, je třeba jen změnit nastavení. Z mapy číslo sedm na návrh mapy číslo osm.

Pak už jen stačí zadat katastrální území, tedy městskou část a parcelní číslo. Nebo jen ulici. Systém místo sám vyhledá.

Návrh cenové mapy musí projít zastupitelstvem, které zasedá 8. prosince. Opozice si zatím neudělala vyhraněný názor na to, zda změnu podpoří nebo ne. "Stanovisko ODS bude známo po jednání klubu zastupitelů," uvedl předseda brněnské ODS Pavel Blažek.

Pokud návrh projde i zastupitelstvem města, začne se jím zákon řídit od 1. ledna 2010.

Nejčtenější

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

Elektrokola škodí Pálavě i Podyjí, z rezervací se staly „tělocvičny“

Cyklista na elektrokole v lese

Móda elektrokol dělá těžkou hlavu ochráncům přírody. Problém ilustruje fotka z Facebooku. Cyklista s širokým úsměvem...

U Znojma zemřel po nehodě člověk, tři jsou těžce zranění

Na 42. kilometru dálnice D1 spadl na muže strom. Letěl pro něj záchranářský...

Po čelním střetu dvou osobních aut u Dobšic u Znojma na silnici I/53 jeden člověk zemřel, další tři jsou těžce zranění....

Další z rubriky

Stavba koncertního sálu v Brně může začít za rok, žaloba je zažehnána

Novinky kolem nového koncertního sálu oznámilo  vedení Brna na ploše mezi...

Radní Brna ohlásili, že zmizela poslední právní překážka, která od loňského podzimu zkomplikovala výstavbu nového sídla...

Podnikatel Zadeh žádá odškodnění za vazbu, obrátil se na Nejvyšší soud

Íránec Shahram Abdullah Zadeh veřejně obvinil státní zástupce a soudce, že...

Nejvyšší soud přezkoumá rozhodnutí, podle kterého íránský podnikatel s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh zatím...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

Najdete na iDNES.cz