Funkcionalistická pasáž Jalta na Dominikánském náměstí v Brně
| foto: Monika Hlaváčová,
MF DNES
Záměr prodat budovu, která stojí v těsném sousedství brněnské Nové radnice, už schválili radní, dnes vše oficiálně přiklepli i zastupitelé. Minimální cena za budovu má být 100 milionů korun.
Koupi Jalty schválilo před více než třemi lety minulé zastupitelstvo vedené ODS, která do ní chtěla nastěhovat magistrátní úředníky.
Tehdejší majitel Jalty podnikatel Miroslav Lekeš za objekt od města získal výměnou tři domy v centru a pozemky v žádaných čtvrtích Pisárky a Stránice.
Někteří zastupitelé však od počátku popisovali celý obchod za značně nevýhodný pro město.
Transakcí se pro podezření z korupce nakonec zabývala i policie. Zastánci a odpůrci tohoto kšeftu se dokonce i soudili. - čtěte také Senátor Zlatuška vyhrál soud kvůli pasáži Jalta
Kauza Jalta
Leden 2005: Majetkový náměstek primátora Radomír Jonáš (ODS) oznamuje, že město chce od podnikatele Miroslava Lekeše koupit pasáž Jalta a přestěhovat do ní úředníky.
Květen 2005: Město zveřejnilo způsob, jak budovu získá. S Lekešem ji chce směnit za několik městských domů v centru Brna a dva lukrativní pozemky. Realitní makléři upozorňují, že městský majetek, který jde do směny, je podhodnocený.
Říjen 2005: Radní schválili záměr směnit s Lekešem Jaltu za městský majetek. Ze seznamu domů určených ke směně vypadl památkově chráněný dům na Solniční ulici, dům s lékárnou U Raka zůstává zahrnutý do obchodu.
Listopad 2005: Radní se jdou poprvé podívat do Jalty. Náměstci Radomír Jonáš a Miroslav Hošek (oba ODS) odhadují cenu oprav maximálně na padesát milionů korun.
6. prosince 2005: Zastupitelé schválili směnu Jalty v tajném hlasování. Podporu záměru oficiálně vyslovila jen ODS, ostatní strany byly proti. Kdo směnu "prohlasoval", je dodnes nejasné.
20. prosince 2005: MF DNES zveřejňuje závěry posudku z roku 2004, který upozorňuje na špatný stav základů Jalty. Vedení města jej mělo k dispozici, k zastupitelům se však nedostal.
16. ledna 2006: Všechny strany kromě ODS chtějí o směně znovu hlasovat, tentokrát veřejně. Revokaci chtějí provést na zastupitelstvu 24. ledna.
23. ledna 2006: Primátor Richard Svoboda (ODS) podepisuje směnnou smlouvu pouhý den před zasedáním zastupitelstva, které chtělo o směně znovu hlasovat. Odůvodňuje to tím, že nedostal od žádného zastupitele oficiální žádost, aby s podpisem počkal. Jalta přechází do majetku Brna.
Květen 2006: Nové posudky odhadují cenu oprav minimálně na osmdesát milionů korun, jeden z nich dokonce na půl miliardy.
Červen 2009: Zastupitelé schvalují prodej pasáže Jalta a stanovili její nejnižší prodejní cenu na 100 milionů korun. Nový posudek odhaduje náklady na opravu památky na 362 milionů korun.
Září 2009: Zastupitelstvo má dostat od hodnotící komise ke schválení nejlepší nabídku na koupi Jalty. Rozhodne cena i kvalita návrhu. (jsm, baf)
|