Brněnská Ikea otevřela po rekonstrukci. Je dvakrát větší

  21:15aktualizováno  21:15
Nakoupit vybavení do bytu nebo jen tak obhlédnout nabídku obchodního domu. Bez ohledu na to, co lidé budou v brněnské Ikee hledat, od čtvrtka si na návštěvu musí vyšetřit více času než dosud. Prodejna švédské společnosti je nově dvojnásobně velká, než byli lidé zvyklí.

Slavnostního otevření se účastnil i Andrew North, ředitel Ikey pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko. | foto: Radek Miča, MAFRA

"Prodejní plocha narostla z 12 tisíc čtverečních metrů na 25,5 tisíce čtverečních metrů. Od nynějška už nikdy v katalogu neuvidíte poznámku - není k dispozici v Ikea Brno," sliboval na slavnostním otevření ředitel brněnského obchodního domu Petr Pokorný.

Prodejní plocha je nyní dvojnásobná díky tomu, že se obchodní dům rozšířil i do prvního poschodí. Větší nejsou jen předváděcí prostory se vzorovými "pokojíčky", ale i sklady, dětský koutek nebo restaurace. V té se teď nají šest stovek lidí. Své vlastní jídelny se dočkali i zaměstnanci.

"Tento obchod není největší jen v České republice. Větší nemáme ani na Slovensku nebo v Maďarsku. Takováto rozloha je standardem na západě Evropy," podotkl ředitel Ikea pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko Andrew North.

Jeden z největších obchodních domů je však například v německém Berlíně. Jeho rozloha se blíží čtyřiceti tisícům čtverečních metrů.

"Stavíme obchodní domy podle velikosti populace v konkrétní zemi. Vždy jde ale prostor zvětšit. V Česku nyní připravujeme stavbu dvou nových obchodů, které by měly stát do dvou let. Protože se však teprve chystáme koupit pozemky, nebudeme upřesňovat, kde budou stát. Aby najednou cena nevyletěla zázračně vzhůru," usmíval se tajemně North.

Kromě prostor se brněnská Ikea zvětšila i co do počtu zaměstnanců. Práci v obchodě našlo dalších 70 lidí. Převážně jako prodavači, pokladní či skladníci.

Ovšem téměř rok trvající přestavba a přístavba budovy zaměstnala na jihu Moravy i další lidi. "Naším hlavním dodavatelem byla zdejší firma Imos. Celkem jsme do rozšíření prodejny investovali 600 milionů korun."

"Kromě toho, že je největší v republice, je také nejmodernější. Mysleli jsme i na životní prostředí, proto má budova nízkou energetickou náročnost a ve všech prostorách jsme použili úsporné zdroje světla," doplnil Andrew North.

Upozornil, že celá rekonstrukce probíhala za provozu obchodního domu pouze s částečným omezením. "Všichni si pamatujeme momenty, kdy přijel stroj vrtat základy a dělal takový rámus, že se v sousedním Electroworldu třásla cédéčka," popsal strasti zaměstnanců Petr Pokorný.

I když o prvenství v republice brněnská Ikea zatím nepřijde, rozšíření čeká i další obchodní domy. Jako první nejspíš ten v Ostravě.

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Obchod byl jako moje dítě, říká šéf. Místo domácích potřeb bude fastfood

Jaroslav Cimrman ke konci srpna zavírá prodejnu domácích potřeb na Masarykově...

Majitel obchodu s domácími potřebami v centru Brna Jaroslav Cimrman odchází ke konci srpna do penze a s ním končí i...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Další z rubriky

Mám minutu, abych lidi vyhecovala ke cvičení, říká animátorka z akvaparku

Práci animátora objevila Lucie Navrátilová před pěti lety v Tunisku a hned ji...

Lucie Navrátilová před pár lety odjela na dovolenou do Tuniska, kde ji natolik upoutaly hotelové animátorky, že další...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

VIDEO: Do chodby vlétlo padesát netopýrů, schovali se za světla i hydrant

Do chodby vlétlo přes padesát netopýrů

Do všemožných úkrytů se snažilo schovat hejno netopýrů, které vlétlo do chodby výškového domu v Brně. Strážníci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz