Brňany obtěžují pobudové. Vypudit je mají pokuty i zábrany na lavičkách

  20:02aktualizováno  20:02
Na lavičky na brněnském hlavním nádraží ve středu přibyly zábrany, které znemožňují bezdomovcům a opilcům na nich polehávat. Nechala je nainstalovat radnice na doporučení bývalého vedení městské policie. Opilé, zapáchající, žebrající a agresivní skupinky zaměstnávají strážníky i na náměstí Svobody.

Nově instalované kovové přepážky znemožní ležení na lavičkách na brněnském hlavním nádraží. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

"Měsíčně dostávám asi padesát pokut, hlavně za pití alkoholu na veřejnosti. Na náměstí chodím hlavně proto, že je tu hodně lidí. Nosí mi jídlo, můžu tu žebrat. Taky je tady hodně rušno, den utíká rychleji," říká Milan, který patří k jedné z partiček, jež přes den obsazují lavičky na náměstí.

Kvůli nepořádku, který po sobě zanechávají, agresivním opileckým výlevům i silnému zápachu vadí kdekomu. Chodcům, turistům, restauratérům, řidičům tramvají, kteří se bojí, že jim padnou pod kola, i strážníkům, kteří s nimi mají těžké pořízení. A hlavně na ně nemají žádnou pořádnou páku.

Na náměstí to vypadá každý den podobně. Například minulé pondělí odpoledne - čtyřčlenná skupinka posedává na lavičce. Mezi sebou si podávají lahev. Jeden z mužů se zvedá a jde žebrat od lidí sedících opodál. Den nato řeší strážníci špatně zaparkované auto, zatímco o pár metrů dál jeden z partičky popíjí víno. Ještě před deseti minutami se kousek od něj nahlas a vulgárně hádali jeho dva kolegové.

V pondělí kolem stejné skupiny procházely dvě hlídky strážníků, minuly se o pár desítek vteřin. Během nich si opilci stihli vytáhnout pivo z igelitky, napít se a zase ho schovat. O chvíli později s nimi mluví policistka. "Ráno se tady stala dopravní nehoda. Zjišťovala jsem, jestli něco neviděli. Sedí tu každý den už od sedmi," vysvětlila policistka Veronika, která si nepřála uvést své příjmení.

Když před jedenácti lety začala pracovat u policie v přilehlé Běhounské ulici, potkávala na náměstí dva až tři bezdomovce. "Dneska je jich tu asi patnáct. Všechny je znám jmény, jsou to pořád ti samí lidé už několik let," říká.

Kvůli takovým lidem vadíme, zlobí se bezdomovec

Skupinky vadí třeba studentce Ivaně Lysákové. "Jejich přítomnost mě obtěžuje. Zrovna moc nevoní a často jsou opilí," stěžuje si.

Jejich chování se nelíbí ani bezdomovci Rostislavovi, který si tam přivydělává prodejem časopisu Nový Prostor, z 50 korun dostane polovinu. "Kvůli nim nás lidé vnímají negativně," zlobí se Rostislav, že právě kvůli skupinkám, jako jsou ty na náměstí Svobody, mají lidé vůči bezdomovcům předsudky.

Aby mohli strážníci zasáhnout, musí bezdomovci porušit městskou vyhlášku. "Musíme je přistihnout při pití alkoholu na veřejnosti, v podnapilém stavu, při žebrání nebo při znečišťování veřejného prostranství odhazováním odpadků či nedopalků z cigaret," vysvětluje mluvčí městské policie Jakub Ghanem.

Dodává, že na náměstí se hlídky objeví zpravidla několikrát do hodiny. Strážníci i policisté sice uloží několik pokut denně, jenže pokutovaní si z nich nic nedělají.

Přistihnout je přímo při činu navíc není podle Ghanema jednoduché. "Dávají pozor, jestli nejde okolo hlídka. Situaci řešíme i pomocí kamer, několikrát týdně díky nim vyjíždíme k problémovým jedincům," uvádí Ghanem.

Pokud jsou však (nejen) bezdomovci silně opilí, mohou strážníci zasáhnout okamžitě. Jenom za tento měsíc muselo pět lidí na záchytku. "Potácejí se v trase tramvaje, v krvi mají i dvě promile alkoholu," dodává Ghanem.

Podle něj chybí systémové řešení problému. "Účinným nástrojem je zákaz pobytu. Přestupkové komise ho mohou uložit za opakované závažné přestupky - když například dotyčný opakovaně pohoršuje veřejnost," říká Ghanem. Pokud se vrátí, dopouští se trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Brno bezdomovcům i jinak znepříjemňuje pobyt v místech, která znečišťují. "Na Moravské náměstí jsme instalovali lavičky, které mají sedátka oddělená nízkými nerezovými madly. Při sezení nevadí, při ležení jsou ale nepříjemná," popisuje Josef Martinec ze společnosti mmcité, která vyrábí městský mobiliář.

Jiné zábrany nechala ve středu přidělat na lavičky na nádraží radnice Brna-střed. „Jedná se o rychlou a levnou variantu. Zábrany jsou zatím na šestnácti lavičkách, které nejsou pod přístřešky MHD, v následujících čtrnácti dnech však přibudou i na nich. Vše vyjde na 28 653 korun,“ řekl mluvčí Brna-střed Roman Burián.

Podle Martince z mmcité je to však nevhodné. „Nemyslím si, že by toto řešení spáče odradilo. Pokud budou lavičky v řadě, na okrajích vznikne prostor, kam si může člověk klidně lehnout. Spíše to odradí všechny ostatní lidi, aby si na lavičku sedali, nemluvě o tom, že lidé s nadváhou se nebudou moci vůbec posadit.“

Lidí bez domova přibývá

Oddělení sociální prevence, které spadá pod magistrát, sčítá bezdomovce v Brně každé čtyři roky. Statistika z letošního roku ukazuje, že "venku" - tedy na ulicích, ve squatech a dalších nocležištích pobývá 515 lidí, stejný počet jako v roce 2010.

Vedoucí odboru Ladislav Ptáček však poukazuje na to, že počet lidí, kteří nemají standardní formu bydlení - a přebývají tedy v různých noclehárnách, azylových domech, léčebnách nebo nemocnicích - rapidně přibývá. V roce 2010 těchto osob bylo 840, letos jich je 1 435.

Jednou ze služeb, které Odbor sociální prevence poskytuje lidem žijícím na ulici, je i zajišťování základních potřeb: možnost osprchovat se, vyprat si nebo zbavit se vší a svrabu. Loni evidovali celkem 5 549 návštěv. Ptáček přitom upozorňuje, že do situace, kdy člověk potřebuje takovou pomoc, se může dostat každý.

"Někdy se sejdou nepříjemné události jako rozvod a ztráta zaměstnání. Roli ale hraje i vězení, alkoholová závislost, dluhy a další. Mezi našimi klienty jsou dokonce i vysokoškolsky vzdělaní lidé," uzavírá Ptáček.

Autoři:

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Další z rubriky

Rodiče nejsou schopni unést, že selhali, říká šéf dětského domova

Pod vedením Daniela Kusého se vychovatelé v brněnském Dětském domově Dagmar...

Již téměř devadesát let zajišťuje náhradní výchovu dětí, o které se nemohou postarat rodiče, Dětský domov Dagmar v...

Úřednice si odpykala trest za podvod, na radnici řeší investice dál

Ilustrační snímek

Referentka pro investice na úřadě v brněnském Starém Lískovci Renata Weisová dostala před čtyřmi lety dvouletou...

OBRAZEM: Zetory, jak je neznáte. V pásovém provedení i jako autobus

Zetorbus je speciální model, který byl určený k přepravě zaměstnanců uvnitř...

Zatímco některé modely traktorů z dílny brněnského Zetoru se vyráběly po tisících, z jiných bylo do světa vypuštěno jen...

Najdete na iDNES.cz