Arabská televize al-Džazíra kritizuje segregaci romských dětí v Brně

  15:53aktualizováno  15:53
Brno se opět objevilo ve světových médiích. Tentokrát ale ne jako dosud neobjevená turistická destinace. Anglický web arabské televize al-Džazíra věnoval ve středu Brnu rozsáhlý text, v němž popisuje segregaci Romů při vzdělávání.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Kampaň „Jdi do dobré školy“, která bojuje za rovné příležitosti romských dětí, iniciovala skupina jedenácti romských matek z Brna. Al-Džazíra popisuje příběhy několika z nich.

„Chci aby mé děti chodily do dobré školy. Ale když jste romská žena v České republice, není to tak jednoduché,“ cituje web dvaatřicetiletou sociální pedagožku Olgu Polákovou z Brna.

al-Džazíra

Arabská zpravodajská stanice al-Džazíra byla založená v Kataru v roce 1996. Přešli do ní tehdy například redaktoři ze zrušeného arabského vysílání BBC.

O deset let později přidala anglickou verzi, kterou sleduje kolem sta milionů diváků. Její vliv je srovnávaný s americkou CNN.

Má asi čtyři tisíce zaměstnanců a vysílá v mnoha jazykových mutacích.

Al-Džazíra dále připomíná, že v České republice chodí romské děti většinou do segregovaných škol, které podle Polákové neposkytují kvalitní vzdělání.

„Školy často vytvářejí oddělené třídy, protože si bílé matky stěžují. Nechtějí, aby jejich děti chodily společně s romskými, protože si myslí, že kradou, jsou špinavé a nechovají se dobře, což není pravda,“ uvedla Poláková. Její slova potvrzuje i zpráva Amnesty International z loňského roku, na niž al-Džazíra odkazuje (o zprávě jsme psali zde).

„Teoreticky mají romské děti právo chodit do bílých škol. Ale ty je v praxi velmi často odmítají,“ říká Poláková, která chtěla před svojí zkušeností z dětství uchránit svoji dceru, a proto ji přihlásila do „bílé“ školy. Dívka byla přijata, ale na začátku pololetí byla podle Polákové přeřazena do budovy školy pro pouze romské děti.

„Když jsem si stěžovala, řekli Ber nebo nech být,“ dodala Poláková.

Popsala i další obtíže romských rodičů, kteří se snaží přihlásit děti na jiné než spádové romské školy. Například, že školy argumentují nedostatečnou kapacitou pro nespádové děti.

Romové ne jako oběť, ale aktivní občané

Redaktorka al-Džazíry do Brna přijela v rámci série seminářů o diskriminaci Romů, které pořádá Evropská komise. Probíhaly letos od února do května a zúčastnili se jich novináři velkých globálních médií. Navštívili osm evropských zemí, kde se setkali s místními romskými představiteli a neziskovými organizacemi.

„Novináři v rámci seminářů poznávali romské prostředí docela zevrubně,“ řekla Alica Sigmund Heráková z Muzea romské kultury, která se s nimi při návštěvě setkala.

Podle sociologa médií Jakuba Macka z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity je unikátní už to, že Brno prorazilo na hlavní webovou stránku velkého globálního média.

„Al-Džazíra je jednou z pěti nebo osmi nejvýznamnějších světových zpravodajských stanic. Brno je v ní navíc popisováno jako progresivní místo, kde aktivní matky bojují za lepší život svých dětí. Je to v podstatě velmi pozitivní zpráva. Romové tu nejsou pasivní obětí, ale aktivními občany, kteří se snaží něco dělat se situací, která se jim nelíbí. V českém veřejném prostoru jsou zobrazováni spíš opačně, že nic nedělají a mohou si za svoji situaci sami,“ popsal Macek.

Náměstek brněnského primátora pro školství Petr Hladík (KDU-ČSL) ale s vyzněním zprávy al-Džazíry nesouhlasí.

„Česká školní inspekce, která je jediným orgánem oprávněným posuzovat kvalitu vzdělávání ve školách, se tématu spádových škol v sociálně vyloučených lokalitách opakovaně věnuje. Neshledává rozdíl mezi kvalitou vzdělávání v těchto školách a ve školách tak zvaně majoritních,“ uvedl náměstek Hladík.

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Obchod byl jako moje dítě, říká šéf. Místo domácích potřeb bude fastfood

Jaroslav Cimrman ke konci srpna zavírá prodejnu domácích potřeb na Masarykově...

Majitel obchodu s domácími potřebami v centru Brna Jaroslav Cimrman odchází ke konci srpna do penze a s ním končí i...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Další z rubriky

Mám minutu, abych lidi vyhecovala ke cvičení, říká animátorka z akvaparku

Práci animátora objevila Lucie Navrátilová před pěti lety v Tunisku a hned ji...

Lucie Navrátilová před pár lety odjela na dovolenou do Tuniska, kde ji natolik upoutaly hotelové animátorky, že další...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

VIDEO: Do chodby vlétlo padesát netopýrů, schovali se za světla i hydrant

Do chodby vlétlo přes padesát netopýrů

Do všemožných úkrytů se snažilo schovat hejno netopýrů, které vlétlo do chodby výškového domu v Brně. Strážníci...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz