Zkuste, jestli ušetříte při cestě na dovolenou. Kupte si lepicí pásku

aktualizováno 
Spotřeba paliva je při dlouhé cestě na dovolenou ožehavým tématem. Zvlášť při cenách v zahraničí, vždyť v Itálii vyjde litr benzinu na 47 korun. Otestujte tip iDNES.cz a podělte se o zkušenosti.

Hyundai i30 se střešním boxem | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Se spotřebou paliva bojují automobilky už při vývoji. Stále víc je k tomu nutí i předpisy na snižování produkce emisí, která je přímo úměrná množství spotřebovaného paliva.

Měření spotřeby v normovaném cyklu nemá s reálným životem motoristy nic společného. Jen velmi málo řidičů a aut dokáže jezdit se spotřebou, kterou mají psanou v dokladech.

Rafinovanost fíglů došla tak daleko, že se pro některé modely tabulkové údaje liší od těch z reálného života až o polovinu. Výzkum agentury Transport and Environment udává, že zatímco v roce 2001 byl u v Německu prodávaných aut rozdíl mezi tabulkovou a reálnou spotřebou 7 procent, o deset let později to bylo už 23 procent.

Agentura odhaluje triky, které automobilky používají při oficiálním měření spotřeby. Některé jsou použitelné jen v laboratoři (třeba odpojení alternátoru), ale jinými se mohou inspirovat i sami motoristé.

Jak přelstít vítr

Nejvíc ovlivňuje spotřebu aerodynamika. Nosič na kolo nebo střešní box (rakev) zvednou spotřebu klidně o litry. Výhodnější je zavřít okna a raději si pustit klimatizaci. Aerodynamika se totiž dnes šlechtí u auta se zavřenými okénky. Dokazuje to i skutečnost, že do nových aut dnes také otevřenými okny pořádně fouká a u některých vzduch nepříjemně "pulzuje", až posádce nepříjemně zaléhá v uších.

Když stáhnete okénka, naruší se plynulé obtékání vzduchu kolem auta. Potvrzuje to i jeden z takzvaných "eko-tipů", kterými radí nová Škoda Octavia řidiči, jak ušetřit. Na displeji palubního počítače se zobrazuje nápis: "Odpor vzduchu: zavřete posuvnou střechu." A neplatí to jen pro střešní okno, boční okna zhoršují aerodynamiku ještě víc.

Třeba u nízkého sporťáku to zvedne odpor až od pětinu. Aerodynamický odpor se zvyšuje s rychlostí, nárůst je exponenciální. Ve slimáčím tempu ve městě si tedy okna klidně otevřete, ale za vsí raději zapínejte klimatizaci.

Povídáním s vývojáři z automobilek specializovanými na měření spotřeby se "proflákl" fígl, který může zkusit každý. Protože je dobré, když je karoserie co nejhladší, zalepují při testech spotřeby vývojáři spáry, škvíry a předěly na karoserii auta lepenkou. Otestujte to pro iDNES.cz a zkuste při cestě do Chorvatska jednu cestu se zalepenými spárami. Napište nám pak své zkušenosti do redakce.

Zkontrolujte celé auto

Oblíbené je snížení valivého odporu pneumatik. "Gumaři" tedy míchají směsi na speciální tvrdé pneumatiky, které sice při odvalování spotřebují méně energie, ale také hůře drží na silnici. Naši tátové kdysi před cestou gumy trochu přefoukli a dosáhli podobného efektu. Specialisté na bezpečnou jízdu se ovšem chytají za hlavu, přefukovat pneumatiky vám tedy radit nebudeme.

Určitě si však dávejte pozor, aby gumy nebyly podhuštěné. Pneumatiky pak mají vyšší valivý odpor, což znamená, že je potřeba více energie k odvalování. A to se projeví vyšší spotřebou paliva.

Vyplatí se také prošmejdit auto, jestli nevezete náklad navíc. Lyžáky se vám budou hodit nejdřív v listopadu a stohy map už dávno nahradila navigace. Při balení na cestu zkuste dohlédnout i na manželku, zda potřebuje vézt půlku šatníku. Sto kilogramů zavazadel znamená nárůst spotřeby o 0,3 litru na sto kilometrů, udává německý autoklub ADAC.

Před dlouhou cestou stojí za to zavítat do servisu. Nejen pro kontrolu, zda je auto v dobré kondici. Nechte také překontrolovat, jestli není čas na výměnu oleje. Zanesené svíčky, znečištěný vzduchový filtr nebo ucpaný palivový filtr se negativně projeví na účinnosti spotřeby paliva. "Udržovaný motor může zlepšit úsporu paliva až o čtyři procenta,"  uvádí pneumatikářský výrobce Goodyear. Právě kvalitní olej je pro účinnost běhu motoru důležitý. Vždyť automobilky právě kvůli snížení spotřeby používají stále řidší oleje.

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Kritik elektromobilů se opřel do plug-in hybridů a čeká renesanci dieselů

Nabíječky elektromobilů sítě Ionity

Profesor Fritz Indra patří k největším kritikům elektromobility. Tvrdí, že Čína tahá Evropu za nos a předpovídá...

V Norsku už naslepo objednávají elektrické škodovky. Záloha je čtrnáct tisíc

Škoda Vision iV

V Norsku registrují pět tisíc rezervací za tři týdny na elektrické škodovky. Severská země je velmocí elektromobilů,...

Start-stop systém pomáhá výrobcům, řidiči uspoří jen velmi málo

Start-stop systém

Proč plýtvat palivem, když auto stojí? Přece stačí vypnout motor. Výrobci tuto technologii vyvíjejí už dlouho, ale s...

Hra o centimetry. Kamiony na pražské křižovatce lámou značky a semafory

Kamiony a autobusy mají potíže ve zúžení  na rozkopané křižovatce ulic Radlická...

Oprava tramvajové trati na pražském Smíchově od začátku prázdnin komplikuje dopravu. Dělníci se nově přesunuli na...

Škoda po sto letech míří do jedné stopy. Projeli jsme elektromoped Klement

Otestovali jsme Klementa – koncept městské mobility od Škoda Auto

Klement klame tělem. Zpovzdálí se tváří jako hodně drahé a extravagantní kolo. Ale Klement bicykl není, jeho pedály...

Další z rubriky

VW v Bratislavě propouští, je to varování pro slovenský autoland

Výroba Volkswagenu Touareg v bratislavské továrně koncernu VW

Slovenská ekonomika je plně závislá na autoprůmyslu. Téměř polovinu průmyslové produkce země tvoří výroba aut. Jejich...

Start-stop systém pomáhá výrobcům, řidiči uspoří jen velmi málo

Start-stop systém

Proč plýtvat palivem, když auto stojí? Přece stačí vypnout motor. Výrobci tuto technologii vyvíjejí už dlouho, ale s...

Dacia Duster dostane sourozence. Ve hře je SUV-coupé, nebo pick-up

Kupé SUV Renault Arkana při premiéře na autosalonu v Moskvě

Dacie Duster je možná nečekaný, ale zato fenomenální úspěch. Zprvu možná vysmívaný vůz, dnes zlaté vejce celé aliance...

Najdete na iDNES.cz