Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stabilizační systém ESP by ušetřil 4 tisíce životů

Kdyby měla všechna auta elektronický stabilizační systém alias ESP, ESC, DSC, VDC..., každý rok by bylo na evropských silnicích o 4 tisíce mrtvých méně. Bylo by také o sto tisíc méně zraněných.

Dopravní nehoda - Z Ferrari zbylo jen torzo bez motoru. | foto: Hasičský záchranný sbor Praha

Výzkum institutu dopravní ekonomie univerzity v Kolíně nad Rýnem zjistil, že kdyby měla všechna auta ESP, ušetřilo by se 16 miliard euro každý rok.

Zavedení povinnosti pro výrobce montovat do aut stabilizační systém by tak vyšlo levněji než odstraňování následků, vyplývá z výzkumu.

Stabilizační systém dokáže identifikovat, kdy jde auto do smyku a zasahuje na motoru a brzdách tak, aby ho vyrovnalo. Aktivně předchází nehodám, patří tedy mezi prvky aktivní bezpečnosti, podle dopravních expertů je nejvýznamnějším příspěvkem bezpečnosti na silnicích od dob zavedení bezpečnostních pásu.

Smyk je podle údajů firmy Bosch příčinou 35 % smrtelných dopravních nehod. "ESPčko" prý dokáže nebezpečí smyku snížit až o 80 %.

"Dnes je ovšem pouze 42 % nově kupovaných aut v Evropě vybaveno elektronickými stabilizačními systémy. Chybí hlavně malým autům a modelům nižších cenových kategorií," dodává výrobce autoeletroniky Bosch.

Podle výzkumníků kolínské univerzity vyjde vybavení auta ESPčkem průměrně na 130 euro. Což ovšem není koncová cena, ale cena za výrobu a instalaci. Částka, kterou platí zákazník, bývá vyšší, dá se ale předpokládat, že by mohla klesnout.

Při vyčíslování nákladů, spojených s nehodami zaviněnými absencí ESPčka, se počítalo s evropským průměrem: 1 milion euro za každého mrtvého a 51 tisíc za každého těžce zraněného. Kromě toho, že nehody způsobují škody na životech, způsobí také průměrně šestitisícovou škodu na majetku, na pět tisíc pak vyjdou náklady spojené se zvětšením objemu dopravy.

Kdyby měla všechna auta na evropských silnicích elektronického anděla strážného v podobě stabilizačního systému, bylo by na evropských silnicích o 4 tisíce obětí a 100 tisíc zraněných z dopravních nehod méně, vyplývá z výzkumu Herberta Bauma, Sörena Grawenhoffa a Torstena Geißlera z univerzity v Kolíně nad Rýnem.

V EU je dohromady 212 milionů aut, průměrné stáří je 12 let, uvádí jejich studie.

Podle výzkumu Evropské komise je povědomí řidičů o stabilizačních systémech v autech jen velmi malé. "Když dotazovaným vysvětlili výhody stabilizačního systému, 80 procent prohlásilo, že by si ho do svého příštího auta přikoupilo," říká eurokomisařka Viviane Redingová.

Od roku 2012 chce Evropská unie zavést povinnost pro výrobce aut vybavovat nově vyrobené vozy stabilizačními systémy. Spojené státy americké zvažují zavedení stejné povinnosti ještě o rok dříve.

Jak to funguje 
Elektronické stabilizační systémy mají za úkol zajistit bezpečné chování vozu v mezních situacích, zejména při průjezdech zatáček nebo na kluzkém povrchu. Systém během jízdy vyhodnocuje množství parametrů. V případě, že hrozí nebezpečí smyku, systém přibrzďuje jednotlivá kola a je tak schopen – v rámci fyzikálních zákonů – vůz vrátit do původního směru.

Jízdní situace je vyhodnocována z údajů o příčném zrychlení a otáčení vozu okolo svislé osy. Pokud systém zjistí odchylku od standardních hodnot, ESP zasáhne. Upraví se točivý moment motoru a je přibrzděno jedno nebo více kol, čímž se odstraní nežádoucí pohyb vozidla.

Stabilizační systém umí korigovat nedotáčivost a přetáčivost vozu při jízdě v zatáčkách. Nedotáčivost je korigována přibrzděním zadního vnitřního kola. Při přetáčivosti se přibrzďuje přední vnější kolo.

Vše začalo vylepšením ABS
V roce 1983 začali vývojáři uvažovat o vylepšení stability vozidla při plném brzdění optimálním seřízením ABS. Bosch začal na systému pracovat a v roce 1987 podal žádost o jeho patentování. V letech 1990/1991 rozšířili inženýři funkci systému na ostatní jízdní stavy a v březnu 1995 se ESP začalo sériově vyrábět.

Losi, mercedes a ESP
Za rychlým rozšířením stabilizačních systémů stojí losí test, který v roce 1997 zarmoutil automobilku Mercedes. Švédští novináři převrátili v průběhu testu stability  tehdejší žhavou novinku: Mercedes třídy A. Automobilka díky tomu na krátkou dobu dokonce zastavila výrobu "Áček", řešení problému přinesla právě montáž stabilizačního systému ESP.

Autor:
  • Nejčtenější

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

28. dubna 2024

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40...

Test prodejců aut: Za hvězdy, exoty i nuly. Ani milion nezaručí respekt

26. dubna 2024

Premium I když automobilky odvážně plánují strategie, jak si podmaní české zákazníky, takříkajíc skutek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tatra má nejmladšího šéfa vývoje v historii, třicetiletého veteránistu

23. dubna 2024

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub...

Slovenská superstar Kabaň namaluje auta pro Číňany. Dohlédne i na tvary MG

23. dubna 2024

Premium Na otázku, co bude s designérem Jozefem Kabaněm poté, co skončil v odkladišti stylistů Volkswagenu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Exota z bazaru se není třeba bát, SsangYong Korando postavili festovně

22. dubna 2024

Premium Když se řekne SsangYong Korando, mnoho lidí sice ví, že je to nějaké auto, ale vlastně ani nevědí,...

Seat jede dál, přijdou facelifty a větší odlišení od značky Cupra

29. dubna 2024

Evropské automobilky se možná až příliš shlédly ve velkých vozech, na kterých je větší marže, a...

Sdílení aut není jen doménou mladých. Zájem mají i padesátníci

29. dubna 2024

Carsharing je alternativou ke klasickému vlastnictví automobilu, na kterou sází města i...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

28. dubna 2024

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40...

Čína udává v autoprůmyslu směr, pekingskému salonu vládnou elektromobily

27. dubna 2024

Elektromobily a digitální konektivita jsou hlavním tématem největšího čínského autosalonu, který...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...