ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Adamova velká cesta

Karavaning na divoko? Ve Španělsku jste vítáni, nejpřísnější jsou Chorvaté

  • 0
Bydlet v pondělí u vodopádu, ve středu na útesu a o víkendu u své oblíbené kavárny je něco velice přitažlivého. Naši rodinu to ani po deseti letech nepřestává bavit. Dát si se ženou sklenku, koukat na vlny a potom se ovínění jen tak pěšky vytrousit domů, do dodávky 50 metrů vzdálené. Ale je jasné, že tato nezávislost žádá slušné chování…

Fascinuje mě představa, že koukám na tu stejnou zátoku, pro kterou si někdo jiný v daném místě opatřil nemovitost. Baví mě, že si prostředí na cestě dávkujeme podle nálady. Nemusíme nic plánovat. Je to svoboda, která je opravdovou esencí karavanových cest.

Proč bychom jinak dobrovolně spali na parkovišti a mačkali se na deseti metrech plochy s celou rodinou? Dostáváme za odměnu obří hroudu svobody.

Slušnost, ohleduplnost, pořádek

„Když někde zastavím, tak to udělám tam, aby o mě téměř nikdo nevěděl, respektuji zákazy a ostatní lidi. Nepostavím auto někomu do vjezdu na pozemek a pak se neoháním tím, že tam přece ‚není žádnej zákaz‘. Když odjíždím, tak by ideálně po mě mělo zůstat místo v lepším stavu, než bylo před příjezdem. Sebrat obal od sušenky a ubrousek do igeliťáku a vyhodit to do koše ještě nikoho nezabilo,“ napsal do facebookové skupiny Cestujeme udržitelně s Campiri Marek Englický.

Obytňáky a karavany jsou symbolem novodobé svobody. Jenže o tuto svobodu je potřeba pečovat. „Se svobodou jde ruku v ruce i zodpovědnost, což se snažíme předat také našim zákazníkům. A nejen jim, předsevzali jsme si, že karavanisty nováčky chceme v této oblasti vzdělávat a edukovat, na čemž aktivně pracujeme,“ vysvětluje Zbyněk Janyska z Campiri. Staňte se i vy členy komunity, která rozvíjí karavaning a jeho kulturu, staňte se členy skupiny Cestujeme udržitelně s Campiri.

Začalo to přívěsem

Pojďme ovšem na začátek, kdy karavan znamenal obytný přívěs za autem, kdy byla svoboda ještě opatrná. Pobyt byl omezený na kempy, místa ke karavaningu dostatečně vybavená, kde jste přívěs mohli „oživit“. Otočilo se to až v posledních třiceti letech, kdy přibývá obytných aut, plně funkčních kdekoliv. Mají vlastní vodu, elektřinu, topení, kuchyň. V poslední dekádě tak explozivně přibývá míst, která nejsou kempem, ale spíše krátkodobým přístavem pro nomády.

Etické zásady

  • Spát někde jednu noc jako unavený řidič by mělo být v pohodě ve všech zemích Evropy.
  • Časté přesuny a parkování bez vybavení venku (stolek, židle, markýza) je tolerováno spíš než plné kempování.
  • Slova camping, wild camping a free camping typicky znamenají právě ty vytažené stoly, židle a markýzy.
  • Přenocování v národních parcích je téměř v celé západní Evropě pokutované, podobně jako na plážích jihozápadu.
  • Hlavní sezona, červenec a srpen, je mnohem striktnější než mimosezona.

Svoboda a zodpovědnost

A teď do tohoto koktejlu radosti přimíchejte ještě poslední ingredienci – možnost práce na dálku – a máte revoluci v cestování. Je to vidět v celé Evropě. Zatím si regiony a obce mnohde neví rady, kempy dále cílí na rodinu pod stanem u táboráku. A všichni tak trošku improvizují a hledají cesty, jak se se záplavou obytných vozů poprat. Je to velká příležitost.

Navíc i díky pandemii jsme zjistili, že když to nejde v hotelu, třeba to půjde v domě na kolech. A jak jsme se do toho vrhli, ne každý si uvědomil, že k balíčku zvanému „svoboda“ patří neoddělitelně i pytlík s nápisem „zodpovědnost“.

A tak teď probíhá pomyslný konec velké party. Jedna část cestovatelů je vysloveně proti sdílení „tajných“ míst a druhá si přeje, abychom se v tom naučili chodit, aby karavanové cestování zůstalo udržitelné a lákavé i pro naše děti. Prostě jde o to, abychom po sobě uklízeli. Abychom přírodu zanechali takovou, jakou jsme ji našli. Iniciativu, která k úklidu motivuje přímo karavanisty, má v sobě aplikace StayFree.

Mezi nejčastější nešvary kempařů při parkování nadivoko patří vylévání chemické toalety do křoví a do veřejné kanalizace. Také mnohdy parkují napříč několika stáními, takže pár aut plac rychle zaplní. A pokud mají přívěs pro auto nebo motorku a nevejdou se na místo pro osobák, parkují kdekoli, což může obtěžovat místní. Hodně míst kvůli tomu dostalo dva metry vysoký vjezdový rám.

Mapa kempování na divoko

V Chorvatsku nejpřísněji.

Pravidla wild campingu v Evropě nejsou zatím jednotná. Zatímco ve Španělsku budete skoro všude vítáni, na portugalském jihu, v oblasti Algarve, padají pokuty často. A oblíbené Chorvatsko platí za nejpřísnější evropskou zemi vůbec; je to nasnadě, v létě je tam plno i bez obytných aut. V posledních dvou letech místa u moře a zdarma spíš ubývají, ale pořád je jich dost. Mnoho dobrých tipů, díky nimž si cestu užijete a přitom neomezíte místní, najdete třeba v mapě sestavené evropskými karavanisty pod taktovkou Camperguru.

Víťa Válka

O autorovi

Vystudoval grafický design a také sociologii. Snaží skloubit práci a cestování. Každý rok naloží svou ženu a dvě děti do obytné dodávky a utíká za sluncem na jih. Nejčastěji do Španělska, ale cestovali i po Balkáně. I na základě jeho cest vznikl přehled prověřených místo pro kempování Camperguru.

Partnerem rubriky je online půjčovna obytných aut Campiri.