Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chcete mít svou SPZ? Zaplatíte až 10 tisíc korun

  2:38
8S5 PEPA. Takto by od roku 2009 mohla vypadat běžná registrační značka automobilu. V té době by totiž už měl fungovat systém, který umožní přidělování značek v podobě, jakou si budou přát jejich majitelé.
Extravagantní

Extravagantní | foto: Gabriela Dolenská

Chcete mít na autě registrační značku se svým jménem či s vybranými čísly? Od roku 2009 by to neměl být problém. Podle svého přání však budete smět změnit jen poslední čtyři znaky.

Bugatti Veyron, nejdražší sériově vyráběné auto za více než třicet milionů korun, jezdí od konce dubna na českých silnicích s registrační značkou 7A4 1001. Právě číslo 1001 se shoduje s počtem koní, které má supersportovní vůz pod kapotou. Je to náhoda? Těžko.

Nedovolenému obchodování s čísly na přání by měl být brzy konec. Na ministerstvu dopravy se připravuje změna zákona, která umožní si za poplatek objednat registrační značku podle svého. Ale na tuto možnost si ještě počkáme minimálně do roku 2009. Dřívější termín neumožňuje současný systém evidence vozidel.

První tři znaky zvolit nepůjde
Cenu za individuální značku zatím ministerstvo nestanovilo, ale uvažuje se o poplatku mezi pěti až deseti tisíci korun.

V současné době zaplatí motorista za registraci vozidla včetně nových značek 800 korun. Lidé, kteří budou ochotni několik tisíc za poznávací značku podle svého přání zaplatit, však budou smět její podobu ovlivnit jen omezeně.

"Dvě číslice a kód kraje na prvních třech místech zůstane. Volitelné budou jen čtyři další znaky, kde bude na výběr mezi použitím číslic a písmen. Možná bude i kombinace obou,“ říká Josef Pokorný z ministerstva dopravy.

Motorista z jižních Čech, který bude chtít udělat radost své manželce či přítelkyni vlastní registrační značkou, jí na nový automobil může objednat tabulku v podobě například 6C2 JANA.

Smůlu budou mít ti, kteří plánují, že kromě prvních tří znaků by tabulku nechali čistě bílou. "Nepůjde to. Nějaká písmena nebo čísla tam být musí. Chceme zachovat celkovou strukturu a podobu registrační značky,“ vysvětluje Pokorný.

Nastat může i situace, kdy koupíte vůz s individuální „espézetkou“? „Jestliže je nový majitel vozu ze stejného kraje jako prodávající, pak se značka nemění. Pokud se mu ale nebude líbít, může ji jako poškozenou vyměnit za běžnou značku, což ho bude stát 400 korun,“ dodává Josef Pokorný. Když bude auto prodáno do jiného kraje, registrační značka je automaticky zrušena.

Dnes jen s úplatkem
Řidiči automobilů i motorek značky s vlastními údaji požadují. "Tlaky, aby si občan mohl požádat o konkrétní kombinaci znaků na registrační značce, přibývá,“ potvrzuje Josef Pokorný. Úředníci tak chtějí změnou zákona zamezit i nezákonnému obchodování se značkami se zajímavými číselnými kombinacemi.

"Na možné nesprávné postupy úřadů při vydávání registračních značek nás občané upozorňují. Nemůžeme to prokázat, ale máme důvodné pochybnosti o tom, že úřady registrační značky přidělují podle pořadí tak, jak jim na úřad přijdou, bez ohledu na jejich číselnou kombinaci,“ dodává Pokorný.

To potvrzuje i motorista z Brna, který si nepřeje být jmenován, ale redakce má jeho jméno k dispozici. "Před lety jsem si kupoval sportovní auto a chtěl jsem na něj pěkné číslo. Člověk na úřadu za přepážkou mi řekl, že to půjde zařídit za pět tisíc korun. To jsem odmítl.“

Slovenská inspirace
Zatímco v Česku se zavedení individuálních značek zatím jen připravuje, v řadě evropských zemí jde o roky fungující praxi. Odlišit se mohou motoristé ve všech okolních zemích, ve Velké Británii, ve Švédsku, Maďarsku, Chorvatsku, Slovinsku, Belgii, Finsku nebo v Dánsku.

Zájem lidí o individuální „espézetky“ potvrzují i na Slovensku, kde se naši úředníci hodlají inspirovat při tvorbě poplatku za zvláštní značku. Od roku 2000, kdy na Slovensku tato možnost existuje, o ni požádalo přes osm tisíc motoristů, což do státního rozpočtu přineslo přes čtyřicet milionů slovenských korun.

"Očekáváme, že na tom budeme podobně. Je ale potřeba říct, že nepůjde o čistý výnos. Individuální značky budou dražší na výrobu a další peníze bude vyžadovat zajištění složitějšího informačního systému, který zabrání výrobě dvou stejných značek,“ vypočítává Josef Pokorný.

Návrh má i kritiky
Zavedení značek na přání však nemá jen příznivce. Vadí třeba autoru knihy České poznávací značky Petru Marinovi. "Myslím, že není dobré měnit systém, který má svou číselnou logiku a historickou posloupnost. Bylo by přece lepší platit jen za,hezká‘ čísla, třeba 7777, ale nevtahovat do systému písmena, která ho rozbijí,“ tvrdí Marinov.

Podle něj by se mělo vybírat za značky podstatně více. "Jestliže si někdo může koupit auto za jeden a půl milionu, dvacet tisíc pro něj nic není. Další omezení by mohlo být časové. Zvláštní značka by platila třeba po dobu jen pěti let. Pak by se musela znovu předplatit,“ uvažuje Petr Marinov.

Zůstaňte nenápadní

Pokud nyní toužíte po registrační značce s nápadným číslem, počítejte s tím, že vás dopravní policisté při silničních kontrolách budou stavět častěji.

Značky v okolních zemích

Slovensko: Registrační značku lze mít podle svého přání od roku 2000. Upravit lze znaky jen za dvoumístným regionálním kódem. Počet volitelných znaků je tedy pět. Za individuální značku se platí 5000 slovenských korun (4200 Kč).

Německo: Vlastní registrační značku lze mít od roku 1990. První písmena (jedno až tři) na značce podle příslušnosti k regionu se nemění. Zbývajících až pět znaků si může majitel zvolit podle svého. Zaplatí za to 39,10 eura (1100 Kč).

Rakousko: Od roku 1990 existuje možnost vlastnit na maximálně 15 let poznávací značku s volenými znaky. Její formát tvoří kód regionu, nálepka erbu regionu a 3 až 6 volitelných znaků. Stojí 308,75 eura (8750 Kč).

Polsko: Vytvořit si vlastní kombinaci čísel a písmena na poznávací značce jde od roku 2000. Za kódem vojvodství a k němu připojenému číslu může zájemce přiřadit 3 až 5 znaků. Zaplatí za to 1075,50 zlotých (8070 Kč).

Další země, kde si můžete zvolit značku
Albánie, Andorra, Belgie, Bulharsko, Bělorusko, Dánsko, Francie, Finsko, Irsko, Itálie, Maďarsko, Nizozemí, Norsko, Portugalsko, Rumunsko, Rusko, Řecko, Chorvatsko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Turecko


Autoři:

Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit

  • Nejčtenější

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

28. dubna 2024

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40...

Test prodejců aut: Za hvězdy, exoty i nuly. Ani milion nezaručí respekt

26. dubna 2024

Premium I když automobilky odvážně plánují strategie, jak si podmaní české zákazníky, takříkajíc skutek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pražský vynález: dodávky ohlídá umělá inteligence, odpočítá jim parkování

27. dubna 2024

Časomíry, umělá inteligence, která umí číst poznávací značky a kamery. Radnice Prahy 1 dokončila...

Fiat 500X je tajný tip z bazaru. Když měníte olej, vydrží věčně

29. dubna 2024

Premium Kompaktní crossover je na trhu od roku 2014 a v roce 2018 prodělal facelift spolu s přechodem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Autosalon v Pekingu ukazuje, jak moc Čína ujela zbytku světa

30. dubna 2024

„Auto není mrtvé a autosalony také ne. Když vidíte, kolik stovek influencerů a moderátorů, převážně...

Michelangelo špíny vystačí s málem. Zaprášená auta proměňuje v umělecká díla

1. května 2024

Žádná plátna, žádné barvy. Američan Scott Wade si vystačí se štětcem a špinavými auty. Na jejich...

Tip pro autaře, na Prvního máje je veteránský závod s devadesátiletou tradicí

30. dubna 2024

Okruh Českobrodský, slavný závod s devadesátiletou tradicí odstartuje svůj jubilejní ročník už...

Autosalon v Pekingu ukazuje, jak moc Čína ujela zbytku světa

30. dubna 2024

„Auto není mrtvé a autosalony také ne. Když vidíte, kolik stovek influencerů a moderátorů, převážně...

Analýza: EU by k zastavení ataku elektromobilů z Číny potřebovala 50% cla

30. dubna 2024

K zastavení přílivu levných elektromobilů z Číny by Evropská unie musela na dovoz těchto vozů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž byste potřebovali...