Jak přežít cestu s dětmi? Mimina chytře oblečte, puberťákům dovolte mobil

  • 8
Jako by nestačilo, že vám trasu na dovolenou kříží silničáři a méně zdatní šoféři, vy si vyslance pekla vezete i na zadních sedačkách. Jak to zvládnout s dětmi v autě? Přinášíme několik tipů, které vám cestu na prázdniny usnadní.

Děti do tří let Když brekot střídá pláč a nářek

Nejmenším dětem je v autě nejlépe, když cestu prospí. Ilustrační snímek

„Byla to moje nejhorší cesta autem. Převážela jsem tříměsíčního syna jen po Praze a uvázla v koloně na Jižní spojce. Více než hodinu jsme se navzájem stresovali pláčem, nakonec jsem ho kojila za volantem,“ popsala Jitka z Prahy.

Řešení: Nejdůležitější rada pro čerstvé rodiče zní: nejezděte autem sami, dítě bude zaručeně plakat. V týmu může jeden z vás řídit a druhý se starat o dítko. Ještě než usednete do auta, vybavte se vším potřebným. 

Sbalte čisté plenky, přebalovací podložku, vlhčené utěrky a náhradní oblečení, do lahviček nalijte kojeneckou vodu (děti mají sklon se přehřívat a dehydrovat), pokud není miminko kojené, také mléko, dostatek převařené vody a další propriety, přidejte hračky a okna zakryjte stínítky. Než dítě posadíte do sedačky, důkladně vyvětrejte a také mu oblečte lehké, savé a prodyšné oblečení. 

TIP iDNES.cz: Když vás čeká dlouhá cesta, vyjeďte na noc. Miminku oblékněte pyžamko, nakrmte ho, předveďte mu obvyklé rituály před usnutím a pak potichu vyrazte.

Děti od čtyř do šesti let Zastavte, mně je špatně!

Nezapomeňte přibalit pevný pytlík pro případ nouze. Ilustrační snímek

„Kratší cesty zvládali synové bez problému, ale jakmile jsme vyrazili třeba na jižní Moravu, bylo zle. Stačilo sjet z dálnice a stavěli jsme u každé vrby – jednomu bylo zle, druhý chtěl na záchod a pak zase naopak,“ popisuje své zážitky z cest s dětmi Veronika z Prahy.

Řešení: Plenky už nemají, zato si s sebou rádi a často balí takzvanou kinetózu. U předškoláků je proto zásadní udržet obsah žaludku, střev a močového měchýře na místě. Už při plánování trasy myslete na pravidelné přestávky. Minimálně po dvou hodinách umožněte dětem protáhnout se a dojít si na toaletu. Z toho nikdy neslevujte!

Zároveň se vyhýbejte tomu, aby děti zíraly na displej mobilu, do knížky či mapy, vyhoďte z interiéru vonné stromečky a navlečte jim pohodlné oblečení z bavlny, bez pásků a gum v pase. Připravte si malé svačinky, ideálně piškoty, nakrájená jablka, kousky papriky nebo kukuřičné křupky. A pro případ nouze nejvyšší mějte po ruce raději i neprodyšný pytlík. Další tipy, jak bojovat s kinetózou, čtěte ZDE

TIP iDNES.cz: Před jízdou nabídněte dětem „tajnou medicínu“, třeba želé bonbony, často zafungují stejně jako kinedryl. Na podrážděný žaludek také údajně zabírají slané krekry.

Školáci 7 až 11 let Kdy už tam budeme?

Lego, pohádky, panenky. Hlavně ať ta neoblíbená otázka vůbec nepřijde. Ilustrační snímek

„Minulý týden jsme jeli z chaty. Žena usnula a já čtyři hodiny čelil energii našich dětí. Dokázaly se pohádat a poprat, nakonec jsem od nich dostal větví do hlavy. Po půl hodině jízdy se ptaly, kdy už tam budeme,“ svěřil se Honza ze Semil.

Řešení: Britský server MumPoll.com se tří tisíc rodin ptal na nejotravnější dětskou frázi. Za „Nudím se“ a „Proč?“ se umístila noční můra řidičů „Už tam budeme?“. Protože na ni neexistuje uspokojivá odpověď, nesmíte dopustit, aby vůbec zazněla. Proto zaměstnejte dětem mozky, oči, ruce a při zastávkách celé tělo. 

Co dvě hodiny je nechte aspoň deset patnáct minut vyběhat, na některých benzinkách objevíte i dětská hřiště. Do auta s sebou vezměte třeba lego v krabici, kterou si dítě může položit na klín, plyšáky či panenky a CD s písničkami nebo pohádkami. Vztekem napěchovanou kabinu uvolní i všechny možné hry se slovy a samozřejmě tablet s filmy.

TIP iDNEScz: Nathaniel Baldwin vynalezl sluchátka a mnoha řidičům tak zachránil život. Pusťte dětem do uší jejich oblíbené pohádky či dobrodružné příběhy a máte klid.

Puberťáci 12 až 15 let Mami, ona na mě pořád čumí

Teenagerům telefony povolte. Dokupte jim data a zhluboka dýchejte. Ilustrační snímek

„Cesta autem se čtyřmi výrostky na dovolenou byla peklo. Podruhé jsme letěli letadlem, protože to už nikdo z rodiny nechtěl absolvovat,“ přiznal řidič Tomáš z Kutné Hory.

Řešení: Starší děti už tolik nepotřebují vybít energii, u počítače také vydrží sedět hodiny v klidu. Větší problém je absence soukromí, které je pro puberťáky tak důležité. Se sluchátky na uších je to hned lepší, takže jim v autě povolte používat mobil, MP3 i tablet. S adaptérem a prodlužovačkou v autonabíječce jim šťáva nikdy nedojde. A když si elektroniky vrchovatě užijou cestou, spíš se nebudou bránit tomu odložit ji, až dorazíte na místo.

Dejte jim úkol, nebo je naopak nechte v klidu, je to individuální. Některý pubescent ocení, když si ho nebudete všímat. Jinému udělá dobře, když se stane nepostradatelným členem posádky. Pokud je to v autě pro všechny opravdu k nepřežití, zvažte vyjet na noc. 

TIP iDNES.cz: Nabijte jim mobil, dokupte neomezená data a powerbanku k tomu. Dýchejte zhluboka a nekomentujte.

Jídlo a pití Co s sebou a co nebalit

Nakrájená zelenina je dobrým tipem na svačinku do auta. Ilustrační snímek

Nápoje

Co s sebou: Nejlepším nápojem pro děti je čistá voda, neslazený ovocný čaj nebo šťáva, a to platí i při jízdě autem. Zvlášť pokud jedete v létě, mějte v autě zabaleno větší množství nápojů, aby ani při jízdě v koloně nikdo z posádky neskončil dehydrovaný.

Co nebalit: Vyvarujte se sladkých limonád, zvlášť obohacených kofeinem. I tak budete mít problém děti zkrotit, tak jim ještě nepřidávejte energii a výdrž. Sycené nápoje navíc mohou děti nadýmat.

Jídlo

Co s sebou: Hlavně si připravte chladicí tašku, aby i při dlouhé cestě zůstaly potraviny v autě čerstvé. Do ní naskládejte svačinky, které vás i děti povzbudí, ale nezatíží trávení. Do jedné krabičky nakrájejte například jablka či hrušky, přidejte hroznové víno či kanadské borůvky. Do další můžete schovat pokrájenou salátovou okurku, mrkev nebo kapii a přidat i lístky ledového salátu zakápnuté citronem. 

Větším dětem může cestu zpříjemnit směs ořechů, rozinek a semínek, menším připravte třeba piškoty, ovocné sušenky nebo kousky sýra. Na větší hlad se budou hodit obložené sendviče, chleby nebo plněné tortillky.

Co nebalit: Určitě s sebou neberte nic aromatického nebo silně kořeněného. Smažený řízek, vařená vejce nebo dobře uleželý sýr určitě není vhodná volba, protože to jsou jídla na trávení těžká, na konzumaci (zvlášť pro děti) komplikovaná a jejich pach budete z vozu jen těžko vyhánět. I mléčné výrobky mohou v dětských žaludcích napáchat slušnou paseku, čokoládu nebo čokoládové sušenky budete zase z polstrování čistit ještě dlouho po návratu domů. I na zmrzlinu či nanuk raději zastavte, ať vás při jízdě nestresuje pohled na upatlané dítě a sedačku.


Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit