Lada Samara | foto: AutoVAZ

Lada ukončila výrobu samary, s vývojem Rusům pomáhalo Porsche

  • 63
Ruská automobilka AvtoVAZ po téměř 30 letech ukončila výrobu modelové řady Lada Samara. Podle internetových stránek automobilky sjel z výrobní linky továrny v Togliatti jako úplně poslední kus bílý pětidveřový hatchback 24. prosince.

Samara začátkem 80. let znamenala pro sovětský automobilový průmysl velkou změnu k lepšímu, vůz moderních tvarů s pohonem přední nápravy tehdy vznikal ve spolupráci s inženýry německé továrny Porsche. První návrhy automobilka představila na jaře 1977, na podzim následujícího roku vyjel prototyp a rok na to se rozhodlo o výrobě nového vozu. V roce 1980 podepsala ruská automobilka dohodu  o spolupráci s Porsche a UTS (dceřiná společnost Fiatu pro dodávku technologií). 

Fotogalerie

Lada pro samaru nakoupila víc než 20 různých licencí od zahraničních firem, mimo jiné na hřebenové řízení, přední kotoučové brzdy, zavěšení typu MacPherson nebo dveřní zámky. V roce 1984 vyjela samara v sériové podobě.

Největší ruský výrobce automobilů, nad kterým má od poloviny příštího roku převzít kontrolu francouzsko-japonská aliance Renault-Nissan, ukončením výroby samary pokračuje v obměně výrobního programu. Už loni v září skočila výroba kombíku Lada 2104, což byl poslední model, který ještě vycházel z původní italsko-sovětské spolupráce z 60. let. A téměř přesně před rokem továrna zastavila výrobu samary ve verzi sedan.

Lada Samara se vyráběla od roku 1984 a za tu dobu opustilo brány  závodů zhruba 5,2 milionu exemplářů vozu, který před příchodem Škody Favorit patřil k nejmodernějším automobilům v socialistických zemích. V roce 1991 se vůz dočkal první a v roce 1997 druhé, rozsáhlejší modernizace, přesto ale nezapřel původ z 80. let a nyní již byl silně zastaralý. Stojí za pozornost, že samaru v druhé polovině devadesátých let vyráběli také ve Finsku, kde jeden čas figurovala v desítce nejprodávanějších aut. Nástupcem samary ve výrobním programu je už vyráběný typ Lada Granta.

Poslední kousky se prodávaly za 274 tisíc rublů, což je asi 170 tisíc korun.