Zika už není celosvětovou hrozbou, rozhodla WHO. Zrušila stav nouze

  21:15aktualizováno  21:15
Virus zika už nepředstavuje celosvětovou zdravotní hrozbu. Boj proti němu ale musí dál pokračovat. Oznámil to dnes krizový výbor Světové zdravotnické organizace (WHO). Celosvětový stav nouze kvůli viru zika, který byl vyhlášen před devíti měsíci, tak pozbyl platnosti.

Ilustrační foto | foto: AP

„Virus zika zůstává velmi důležitým problémem v dlouhodobém horizontu, ale už neohrožuje veřejné zdraví v globálním rozměru,“ oznámil předseda krizového výboru David Heymann.

Nákaza virem zika má u dospělých mírný průběh, ale u lidského plodu může způsobit zpomalení vývoje mozku. Nejvíce případů onemocnění bylo zaznamenáno v Brazílii, celkově byly hlášeny defekty mikrocefalie u novorozeňat v 30 zemích světa. Virus se rozšířil do téměř celé Latinské Ameriky, ojedinělé případy se objevily i na jiných kontinentech včetně Evropy.

„Nepodceňujeme důležitost viru zika. Zařazením této nemoci jako dlouhodobější náplň naší práce dáváme jasně najevo, že zika tu bude stále přítomná,“ řekl Reuters Petr Salama, Výkonný ředitel Programu zdravotní pohotovosti (Health Emergencies Programme).

Vědci už proti viru zahájili letos na podzim boj: komáří samičky infikují parazitickou bakterií Wolbachia, která neublíží člověku, ale u tohoto hmyzu zamezí vylíhnutí vajíček. Hmatatelné výsledky této taktiky budou známé zhruba za rok.

Vývoj vakcíny

U běžných jedinců virus zika vyvolává několikadenní horečky, jinak je však ve většině případů průběh onemocnění mírný. Ohrožení představuje jen pro těhotné ženy a jejich plody, u kterých může způsobit mikrocefalii, tedy nedostatečné vyvinutí mozku.

Vývoj vakcíny založené na DNA v současnosti postupuje vpřed. Tato vakcína je vyvíjena Národním úřadem pro alergie a infekční choroby v USA. Již v srpnu byli očkovaní první dobrovolníci v městě Bethesda v Marylandu. Další místa klinického testování v USA jsou v Atlantě a Baltimoru. Pokusy na zvířatech navíc ukázaly pozitivní výsledky. „Vakcína vytvořila u myší opravdu dobré a silné protilátky“, řekla Sri Edupuganti, šéfka lékařů na Hope Clinic v Atlantě, kde testování také probíhá.

Pokud vše půjde tak, jak má, měly by testy vstoupit do druhé fáze začátkem příštího roku. Zkraje roku 2017 by tak již mohlo proběhnout testování v oblastech, které jsou virem zika postižené daleko více: Portoriko a Střední Amerika.

Zika je i ziskem

Vývoj vakcíny proti viru zika provází neobvyklá věc: velcí výrobci léčiv mají o tuto vakcínu enormní zájem. Důvodem je, že oproti jiným vakcínám či lékům proti tropickým nemocem, virus zika by mohl přinést velké zisky. Hlavní firmy, které tak o vývoj vakcíny usilují, jsou Sanofi SA, GlaxoSmithKline Plc a Takeda Pharmaceuticals.

„Zika děsí lidi,“ řekl Scott Weaver, virolog na Texaské Univerzitě a dodal: „Evropané a Američané mohou být ochotní zaplatit docela vysoké částky za takové vakcíny.“ Zika totiž postihuje nejen turisty, které jezdí na dovolené do Latinské Ameriky, ale i obchodníky, kteří tam vyráží pracovně.

„Pokud zvážíme pouze část amerických turistů, můžeme uvést konzervativní odhad, že zika je příležitostí přesahující jednu miliardu dolarů ročně (asi 25,4 miliard korun),“ vysvětluje Joseph Kim, hlavní vedoucí Inovio Pharmaceuticals.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Podle rodičů zavražděného Kuciaka někdo brání vyšetření případu

Slovenský novinář Ján Kuciak se snoubenkou Martinou Kušnírovou na snímku, který...

Rodiče zastřeleného slovenského novináře Jána Kuciaka příliš nevěří, že se vraždu jejich syna podaří podaří zcela...

Německo stále vyplácí Belgičany a Brity, kteří za války kolaborovali s nacisty

Američtí vojáci se zajmutými belgickými příslušníky jednotek Waffen SS v lednu...

Desítky důchodců ve Velké Británii a Belgii stále dostávají každý měsíc od Německa tajné platby, a to za jejich...

Do EU přišlo nejméně lidí za posledních pět let, Frontex varuje před tlakem

Migranti na přeplněné lodi u břehů Libye. (29.3. 2017)

Pobřežní a pohraniční stráž Evropské unie (Frontex) zaznamenala v loňském roce nejnižší počet nelegálních přechodů přes...

Najdete na iDNES.cz