Ziky by se měli bát hlavně muži, míní vědci. Virus přežije ve spermiích

  11:41aktualizováno  11:41
Nejvíc znepokojeni by z návštěvy zemí, kde v současnosti řádí virus zika, neměly být ženy, ale muži. Vyplývá to ze zjištění amerických lékařů a vědců. Virus podle nich přežívá ve spermiích a muži tak mohou být potenciálním zdrojem nákazy. Vědci navíc nedokáží určit, jak dlouho v sobě mohou virus nosit, píše CNN.

William Schaffner, který je profesorem na americké univerzitě Vanderbilt a působí také v radě Centra pro kontrolu nemocí a prevence (CDC), potenciální nebezpečí pro muže ilustroval na mediálně propíraném výroku americké fotbalistky Hope Solo. Ta podle CNN prohlásila, že pokud by se dnes konaly blížící se olympijské hry v Riu, ze strachu před zikou by se jich raději neúčastnila.

Virus zika

Podle Schaffnera je však její logika chybná. „Rád bych jí řekl, že se dívá na špatnou stranu mince. Není to ona, kdo by se měl bát. Bát by se měl spíš její manžel,“ vzkazuje Schaffner slavné brankářce, která má za muže hráče amerického fotbalu.

Problém je podle dosavadního zkoumání CDC v tom, že virus zika může přežívat v mužském spermatu, čímž se z mužů stávají přenšeči choroby. U nakaženého se příznaky ziky vůbec nemusí projevit. Problémem podle vědců je, že dosavadní testování neurčilo, jak dlouho virus zika v mužském spermatu přežívá.

Mluvčí CDC Tom Skinner uvedl, že vědci by chtěli co nejdříve zahájit výzkum, který určí, jak dlouho může virus v mužských reprodukčních orgánech přežít. Mužům, kteří navštívili oblast s výskytem viru zika, tak lékaři doporučují jen preventivní opatření. K těm patří například sexuální abstinence nebo používání kondomů.

Nákaza jako ochrana pro budoucnost

Ženy by se podle expertů měly obávat nákazy zikou pouze během relativně krátkého období před a během těhotenství. Na svého potomka mohou nákazu zikou přenést výhradně krví, ve které však zákeřná nemoc podle dosavadních testů nepřežije příliš dlouho.

Fotogalerie

„Prováděli jsme krevní testy u lidí, kteří byli nakaženi. Obvykle virus z krevního řečiště vymizel po pěti až sedmi dnech, maximálně po deseti,“ uvedl Anthony Fauci, ředitel amerického Národního institutu pro alergie a infekční nemoci.

Pro ženy, které aktuálně nepřemýšlí o těhotenství, pak může být nákaza zikou podle odborníků paradoxně výhodná. „Pokud se nyní nakazí, získají dlouhodobou imunitu,“ vysvětluje epidemiolog Mark Wilson a dodává, že kvůli stále neexistující vakcíně se jedná o jedinou spolehlivou ochranu proti této nemoci.

Virus z dílny USA

Někdejší ruský vrchní hygienik Genadij Oniščenko pro ruskou verzi stanice BBC uvedl, že za vypuštěním viru zika v minulosti mohly stát Spojené státy. Podle Oniščenka ruští vědci už v roce 2012 identifikovali tuto nákazu u druhu komárů, který ho měl roznášet v Abcházii, nedaleko hranic s Ruskem. „To mě znepokojuje, protože jen asi sto kilometrů od místa, kde teď tento druh komárů žije, se nachází vojenská mikrobiologická laboratoř Spojených států,“ uvedl Oniščenko.

Zdroj: Rádio svobodná Evropa

Vývoj vakcíny

U běžných jedinců virus zika vyvolává několikadenní horečky, jinak je však ve většině případů průběh onemocnění mírný. Ohrožení představuje jen pro těhotné ženy a jejich plody, u kterých může způsobit mikrocefalii, tedy nedostatečné vyvinutí mozku.

Proti viru zika dosud neexistuje účinný lék a ani vakcína. Brazilští vědci tvrdí, že vakcínu vyvinou přibližně do roka. Řekl to ministr zdravotnictví Marcelo Castro. Jeho úřad přitom tvrdí, že velkovýroba očkovací látky bude možná až za další dva roky.

Virus, který přenáší komáři, se rozšířil hlavně v zemích Latinské Ameriky. Ojedinělé případy však již byly hlášeny v USA či některých evropských zemích. Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že by se virus mohl z Latinské Ameriky ve větším měřítku rozšířit i do Afriky a do Asie.

Evropská pobočka WHO sdělila, že by se na ochranu obyvatelstva před rozšířením viru zika měly připravit také evropské země.

Šíření viru zika

Šíření viru zika

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Nejprve prodali moji ledvinu, pak mě. Nepálky bojují proti obchodu s lidmi

Počty případů obchodování s lidmi v Nepálu stále narůstají. (7. února 2019)

Hranice Indie a Nepálu se v posledních letech staly jednou z nejrušnějších světových tras pro obchodníky s lidmi. Za...

Zaplatíte pokutu, uložil soud aktivistce, která bránila deportaci Afghánce

Švédská aktivistka Elin Erssonová během své akce v letadle občas jen stěží...

Zaplatit pokutu 3 000 švédských korun (7 360 Kč) přikázal soud ve Švédsku mladé aktivistce Elin Erssonové, která loni v...

Cestu do hlubin duše lidí s demencí si vyšlapává robot jménem Mario

Trénování robotů k autonomní aktivitě na univerzitě v Maltě (8.2.2019).

Zmírnit osamělost lidí trpících demencí, usnadnit jejich interakce s blízkými nebo rozvíjet jejich koníčky. S takovými...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz