Vědci objevili virus zika i v obyčejných komárech. Chtějí další testy

  13:49aktualizováno  16:46
Brazilští vědci odhalili virus zika v běžněji se vyskytujících tropických a subtropických komárech, nikoli jen v moskytech původně považovaných za výhradní nositele nákazy. Podle agentury Reuters nicméně varovali, že k potvrzení nálezu viru v těle komárů Culex quinquefasciatus jsou zapotřebí další testy.

Podle vědců je třeba prověřit, zda komáři tohoto druhu jsou skutečně schopni přenášet virus na člověka, a pokud ano, v jaké míře. Vědci z výzkumné Nadace Oswalda Cruze objevili stopy viru v těle komárů Culex quinquefasciatus v okolí města Recife na severovýchodě Brazílie, píše server CNN. Tato oblast je od loňska virem zika nejvíc zasažena.

Mikrocefalie není monstrum, říká postižená dívka. Podstoupila pět operací

Komáři Culex quinquefasciatus se v přírodě vyskytují častěji než druh Aedes aegypti, který primárně virus zika šíří. Žijí po celém světě v oblastech s tropickým a subtropickým klimatem. Na rozdíl od druhu Aedes aegypti, který žije ve městech a napadá hlavně člověka, žijí komáři Culex quinquefasciatus v zalesněném porostu a živí se i krví ptáků a jiných zvířat, nikoli jen lidí.

Zatím podle Reuters zůstává otevřeno mnoho nezodpovězených otázek. Není kupříkladu jasné, zda komáři, i kdyby byli nositeli viru, mohou znamenat pro člověka vážné nebezpečí.

Hrozba ziky před olympiádou

Virus zika je v Brazílii jedním z hlavních témat zejména kvůli srpnovým olympijským hrám. Krizový výbor Světové zdravotnické organizace (WHO) i přesto v polovině června ubezpečil, že další šíření viru v souvislosti s velkou sportovní akcí nehrozí.

Fotogalerie

Koncem května 150 zdravotních expertů vyzvalo WHO v otevřeném dopise, aby olympiádu odložila či přemístila v „zájmu veřejného zdraví“. Olympiáda by podle nich byla „zbytečným rizikem pro 500 000 zahraničních turistů“, kteří by se mohli nakazit a virus rozšířit ve své zemi, kde by mohl „zdomácnět“. WHO však takové teorie odmítá.

Svou neúčast na olympiádě kvůli viru zika ohlásila již řada sportovních hvězd včetně českého tenisty Tomáše Berdycha či Karolíny Plíškové, stejně se rozhodl i wimbledonský finalista Milos Raonic a světová pětka Simona Halepová z Rumunska (více zde). Do Ria nepojedou kvůli šíření viru zika také čtyři nejlepší golfisté světa v čele s Australanem Jasonem Dayem.

Epidemie trvá zhruba rok a nejvíce případů onemocnění bylo zaznamenáno právě v Brazílii. Virus, který přenáší komáři, se rozšířil do téměř celé jižní a střední části Ameriky. Zaznamenán byl v jednotlivých případech i na jiných kontinentech.

Většina nakažených virem zika necítí téměř žádné příznaky a nevyhledá lékaře. U jiných lidí se zika projeví podobně jako chřipka. Její největší nebezpečí spočívá v tom, že s vysokou pravděpodobností způsobuje mikrocefalii, tedy vývojovou poruchu, která u novorozenců předčasně ukončuje růst mozku.

Florida: druhý případ nákazy

Americký stát Florida prošetřuje druhý případ nákazy virem zika, kdy pacienta mohl nakazit místní komár. Informovala o tom stanice NBC News. Florida je jeden z 26 států USA, kde Aedes aegypti žije, virus však u nich zde nebyl zjištěn.

Oba případy podezřelé nákazy zaznamenaly úřady na jihu Floridy ve dvou sousedících okresech. Pacienti necestovali do zemí, odkud je nákaza hlášená, a ani není známo, že by měli sexuální styk s někým, kdo státy s nákazou navštívil či byl virem nakažen.

Zdravotníci proto nyní prověřují komáry v okolí obou nakažených a provádějí testy místních lidí, aby vir odhalili. Nákazu doprovází příznaky lehké chřipky, nemocný často ani nezjistí, že se mu virus do těla dostal.

„Vyzýváme obyvatele a návštěvníky, aby spolupracovali a poskytli vzorky krve a moči,“ uvedlo floridské ministerstvo zdravotnictví v prohlášení. Úřady doufají, že se jim takto podaří okolnosti nákazy objasnit.

Americké středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) oficiálně registruje na kontinentálním území USA 1404 případů nákazy zikou, ty ale souvisí s cestováním do míst, odkud je infekce hlášená. CDC má rovněž v evidenci případy těhotenství, kdy žena byla nakažena. Na 400 takových těhotenství je z kontinentální části USA a 378 z dalších teritorií, jako je například Portoriko. S postižením se pak narodilo 12 dětí a dalších šest zemřelo.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Británie požádá o odklad brexitu, pokud do soboty nebude dohoda

Britská vláda požádá o další odklad brexitu, pokud se jí nepodaří do soboty ratifikovat podmínky odchodu z Evropské...

Severokorejský princ na bílém koni. Kim se nechal zvěčnit na posvátné hoře

KLDR zveřejnila fotky severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak jede na bílém koni na nejvyšší hoře Korejského...

Američtí vojáci viní Turky, že je metodickou palbou vyhánějí ze Sýrie

Turci údajně cíleně útočí na americkou armádu, aby ji donutili odstoupit od syrských hranic. Tvrdí to představitelé...

Pěst ruského režimu se drolí. Policisté odcházejí do výslužby kvůli důchodu

Ruští policisté masově odcházejí ze služby. Obávají se nepříznivých důsledků zvýšení věku pro odchod do důchodu. Podle...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz