Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Ženy si ve Francii nesmějí zahalit obličej, dvě už sebrala policie

  • 546
Ve Francii začal platit zákaz nosit na veřejnosti burky, závoje a šátky, které zakrývají obličej. Země galského kohouta se stala prvním evropským státem, kde takový zákon vstoupil v platnost. Další země k němu mají nakročeno. Francouzská policie už zatkla dvě ženy s šátkem.

Závoje a šátky, které zakrývají ženinu tvář, patří k tradičnímu způsobu oblékání muslimských žen. Počínaje dnešním dnem ženu za takové odívání čeká pokuta nebo soudní popotahování.

Policie zatkla dvě ženy

Už dvě ženy se zahalenou tváří zatkli francouzští policisté před pařížskou katedrálou Notre Dame. Nikoli však kvůli šátku, ale kvůli neohlášené demonstraci. Proti zahalování ve francouzské metropoli protestují desítky lidí.

"Dnes jsme je nezatkli kvůli závojům. Bylo to, protože nerespektovaly nařízení předem ohlásit demonstraci," vysvětloval policejní mluvčí Alexis Marsan.

Zdroj: BBC

Úplný zákaz zahalování obličeje na veřejnosti prosadil francouzský parlament loni. Sněmovna už v červenci a v září i Senát, kde politici novelu schválili drtivým poměrem hlasů 264:1. Francie se tak stala první západní zemí, která k  radikálnímu kroku přistoupila. (více zde)

Francouzští policisté minulý týden vyfasovali manuál, v němž se dočetli, jak nový zákon správně prosazovat. Zákaz nošení muslimských závojů se týká pouze veřejných míst.

Pokud policista někde na ulici potká ženu v burce nebo šátku, může ji potrestat pokutou ve výši 150 eur (přes 3 500 korun), závoj jí však nesmí strhnout násilím.

Ještě vyšší pokutu si odnese ten, který ženu k nošení šátků a závojů nutí. Takového provinilce čeká pokuta pokuta 60 tisíc eur (1,4 milionu korun), případně hrozba dvouletého vězení.

V zemi galského kohouta žije asi pět milionů muslimů, tedy nejpočetnější muslimská komunita v západní Evropě. Burku nebo nikáb však denně oblékají pouze necelé dva tisíce žen.

Kontroverzní zákon loni vzbudil vlnu diskusí. Mnoho oponentů zastává názor, že se každý může svobodně hlásit ke svému náboženství se vším, co k tomu patří. Podle jiných jsou burka a nikáb symbolem fundamentalistické větve islámu, která jen omezuje práva žen.

Také v jiných evropských zemích, třeba v Německu, Itálii nebo Španělsku, je částečně zakázáno nosit šátky a další náboženské symboly ve školách či na úřadech. V Belgii se čeká na schválení podobného zákazu v Senátu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video