Barack Obama. On a Hillary Clintonová jsou nejvýraznějšími demokratickými kandidáty na prezidenta USA.

Barack Obama. On a Hillary Clintonová jsou nejvýraznějšími demokratickými kandidáty na prezidenta USA. | foto: Reuters

YouTube mění volby: Američané se ptají politiků

  • 24
Před desetiletími změnila televize podobu předvolebních kampaní. Podobná technologická vlna teď nejspíš přichází i s internetem, konkrétně portálem YouTube. Jeho prostřednictvím mohou Američané klást dotazy prezidentským kandidátům. A několika desítkám z nich politici vskutku odpoví.

Za zbrusu novou formou předvolební debaty stojí YouTube spolu s americkou televizní stanicí CNN. Ta vyzvala diváky, aby na YouTube nahráli dotazy na prezidentské kandidáty. Z asi 2500 videí pak novináři ze CNN vybrali zhruba tři desítky, které adeptům pustí v živém vysílání. Už dnes v noci našeho času.

Do studia v Charlestonu ve státě Jižní Karolína přijdou zatím jen demokraté - včetně hlavních rivalů Baracka Obamy a Hillary Clintonové. Na republikány přijde řada 17. září.

Fenomén, o němž se dobře ví
Portál YouTube je novým internetovým fenoménem. Kdokoliv sem může přijít a umístit video - z domácí oslavy, koncertu, školní besídky, promoce, psího výcviku, porodu... Kdo chce vidět nový videoklip své oblíbené kapely, míří také sem. Stejně jako ten, koho zajímají reklamy. Anebo třeba záběry z válečného Iráku.

Američtí politici si význam YouTube dobře uvědomují. Ne nadarmo se v USA začalo nadcházejícímu klání přezdívat "YouTube volby 2008". Jedním z posledních hitů byl počin Hillary Clintonové, která si spolu s manželem Billem zahrála v parodii na oblíbený seriál Sopranovi. - více zde

Když do vyhledávání na YouTube napíšete "Barack Obama", během vteřiny vyjede 14 400 odkazů. V případě Hillary Clintonové ještě o dvě stě více. Ovšem jen pro srovnání: po zadání jména současného amerického prezidenta se zobrazí bezmála pětadvacet tisíc odkazů.

Kandidáti uslyší setinu dotazů
CNN bude dvouhodinovou internetovo-televizní debatu vysílat už dnes večer. Moderátor Anderson Cooper pustí kandidátům pětadvacet až třicet dotazů, což je asi setina všech, které se do nedělní uzávěrky na YouTube shromáždily. Výběr obstaralo politické oddělení CNN. Skupina novinářů se zavřela do zasedací místnosti, zhlédla všechna videa, roztřídila je do skupin podle tématu a pak po mnoho hodin vybírala a vybírala.

Tazatele zajímala domácí témata jako vzdělání či zdravotní péče, ale také globální oteplování a samozřejmě americká zahraniční politika, jíž momentálně dominuje Irák.

Většina dotazů se nese ve vážném duchu. Například šestatřicetiletá Kim, která trpí rakovinou prsu a stejně jako miliony dalších Američanů nemá zdravotní pojištění, se ptá: "Jak hodláte zajistit levnou či bezplatnou preventivní péči pro všechny lidi téhle země?" Sedmnáctiletého Willa zase zajímá výzkum kmenových buněk. A tak dále...

Ovšem najdou se i otázky pokládané ve formě zpěvu, leckdy doprovázené i tancem. Jejich autoři se nejspíš řídili radou CNN: Buďte originální.

Mlžit bude těžší
"Rozhodli jsme se tuhle debatu uspořádat, abychom upozornili na rostoucí dopad internetu na každodenní politiku," říká šéf politické redakce CNN Sam Fiest. "YouTube je perfektní příležitostí, jak v předvolební debatě sloučit stará a nová média."

Pro politiky bude podle jeho názoru obtížnější odpovídat. Nemají ponětí, na co se jich lidé budou ptát. A v konfrontaci s konkrétním problémem konkrétního člověka je také těžší uchylovat se k obvyklé zamlžovací taktice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video