Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ekonomická válka o vakcíny v Africe. BioNTech nařkli z nátlaku vůči konkurenci

  18:52
Nezisková nadace financovaná německým výrobcem vakcíny proti covidu-19 BioNTech se staví proti iniciativě Světové zdravotnické organizace (WHO), jejímž cílem je pomoci africkým národům vyvinout vlastní vakcínu proti covidu-19. Nadace je varuje před právními důsledky, ukazují odhalené dokumenty. BioNTech je proto podezírán, že sleduje vlastní finanční zájmy.
Jihoafrická biotechnologická společnost Afrigen vyvíjí vlastní vakcínu proti...

Jihoafrická biotechnologická společnost Afrigen vyvíjí vlastní vakcínu proti covidu-19 v rámci iniciativy Světové zdravotnické organizace (WHO) za rovný přístup k očkovacím látkám. (5. října 2021) | foto: Profimedia.cz

WHO spustila v červnu 2021 v Jihoafrické republice program zaměřený na tvorbu vakcíny proti koronaviru po vzoru očkovací látky americké společnosti Moderna. Organizace si vybrala tuto vakcínu, protože Moderna se v červenci na čas vzdala svých patentových práv na látku a zavázala se, že během trvání pandemie nebude uplatňovat své patentové právo. Není ale jisté, jakým způsobem bude postupovat po konci pandemie.

Iniciativa chce docílit rovnoměrnější distribuce vakcín. WHO opakovaně upozorňovala, že očkovací kampaň chudších států se potýká s tím, že bohatší státy si uzmuly větší část vakcín pro sebe. WHO varuje, že tím dochází k prodlužování pandemie.

Vakcíny vyvíjené v Africe by neměly být chráněny patenty jako ty od Moderny či Pfizeru/BionNTechu. WHO a další angažované organizace, Zdravotní organizace Africké unie (Africa CDC) a Medicines Patent Pool (MPP) podporovaná OSN, hodlají očkovací látky poskytnout dalším rozvíjejícím se zemím v Asii či Latinské Americe jako takzvanou otevřenou technologii (open-source technology), tedy volně přístupnou technologii, kterou si jednotlivé země mohou upravovat podle svých potřeb.

A právě vůči této myšlence se krátce po spuštění iniciativy vymezila zdravotnická nezisková nadace kENUP. V dopise africkým vládám včetně jihoafrické získaném zdravotnickým serverem BJM a německým deníkem Welt varuje, že projekt by měl „být okamžitě ukončen“, aby se zabránilo „poškození Afrigenu, BioNTechu a Moderny.“ Afrigen je jihoafrická farmaceutická společnost pověřená výrobou mRNA vakcíny podle vzoru Moderny.

Podle nadace, jelikož se Moderna vzdala udělení patentu jen na určenou dobu, „vyhlídky na udržení projektu se nezdají jako velmi slibné“. Nadace upozorňuje, že po uplynutí doby by mohl Afrigen čelit právním důsledkům. „Nedoporučuje“ proto vývoj vakcíny.

MPP odmítla stanovisko kENUP jako „nepodložené fámy“ o „porušování patentů“. Trvá na tom, že vše, co činí, je legální. Odkazuje na ustanovení jihoafrického zákona, který opravňuje vědce k výzkumu a vývoji bez ohledu na patentovou ochranu.

KOMENTÁŘ: Velká patentová loupež. Zmizí motivace vyvíjet vakcíny proti mutacím

Proti nadaci se postavil i Afrigen. „Nechápu, proč se kENUP aktivně a na mnoha fórech snaží podkopat práci Afrigenu. Odčerpává to energii, kterou jsme mohli vynaložit na výrobu vakcíny,“ řekl výkonný ředitel společnosti Petro Terblanche, podle něhož společnost musela spousta času trávit obhajobou projektu před jihoafrickými finančníky a politiky.

„Nekopírovali jsme Modernu. Vyvinuli jsme vlastní technologii, protože nám Moderna žádnou neposkytla,“ řekl Terblanche agentuře Reuters. „Začali jsme se sekvencí od Moderny, protože byla z našeho pohledu nejlepší startovací materiál. Ale tohle není vakcína Moderny, je to mRNA vakcína od Afrigenu,“ dodal. 

V lednu Afrigen úspěšně reprodukoval vakcínu se vzorem od Moderny. Nyní experimentuje s dalšími formulemi, aby učinil její výrobu levnější a dosáhl toho, že nebude třeba zmrazovat ve skladu, což v Africe představuje problém.

Napojení nadace na BioNTech

Samotná nadace je podezírána, že postupuje kroky proti výrobě africké vakcíny kvůli zájmům BioNTechu. Welt připomíná, že předseda nadace Holm Keller přiznal, že od BioNTechu dostává nadace peníze. Není jasné, o jak velkou částku se jedná. Německá farmaceutická společnost odmítla též říci, jakou práci pro ni nadace přesně dělá.

Keller prozradil, že kENUP spolupracuje na africké očkovací iniciativě BioNTechu. Organizace uspořádala setkání zástupců společnosti s africkými ministry, na němž padlo prohlášení o záměru vybudovat v tomto roce v Africe zařízení na výrobu mRNA vakcíny, které by tvořilo „centrální uzel“ pro produkční síť schopnou na kontinentu vyrábět několik stovek milionů dávek očkovací látky. BioNTech už podepsal o výstavbě závodu memorandum s vládami Rwandy a Senegalu. 

Nedostatek vakcín by řešilo partnerství výrobců. Nechtějí se ale dělit o patenty

„Pokud provozujete neziskovou nadaci a snažíte se lidem zabránit ve vývoji život zachraňujících vakcín, pak nevím, jaký je váš plán, ale dost zapáchá,“ zkritizovala BioNTech právnička a zdravotní aktivistka Ellen ’t Hoenová. „Jestliže je kENUP na výplatní listině BioNTech, pak by BioNTech měl nést odpovědnost za tento druh chování.“

BioNTech odmítl obvinění s tím, že se „soustředí na vlastní řešení“ a nemá žádný „zájem v ovlivňování už probíhajících nebo budoucích možných iniciativ“. Dodal, že slib společnosti nabízet vakcínu v Africe za neziskovou cenu je dokladem, že nemá na celé záležitosti ekonomické zájmy.

Spor o poskytnutí patentů je dlouhodobý. BioNTech i Moderna, která podobně v Africe pracuje na vlastní vakcinační iniciativě, opakovaně své technologie odmítly sdílet s tím, že se obávají poškození kvality produktu a tedy ohrožení zdraví očkovaného.

Farmaceutické společnosti našly své zastánce například v postavě bývalé německé kancléřky Angely Merkelové, která je též toho názoru, že problémem při tvorbě vakcín jsou výrobní kapacity a standarty kvality, nikoliv patenty. Právníci varovali, že by se vzdáním se ochrany duševního vlastnictví v případě očkovacích látek proti koronaviru vytvořil precedens pro zřeknutí se patentů na jiné léky.

„K výzkumu vakcín a léků se firmy uchylují jen v případě, že mají po určitou dobu právo na výlučné zpeněžení svých investic. To zajišťují patenty. Bez nich by startupy a podniky, které jsou odkázány na zdroje od třetích osob, nezískaly prostředky na rozvoj,“ podotkl ve svém komentáři pro iDNES.cz ekonom Marek Loužek.

Autor:

Politoložka: Merkelová chyby nepřipouští, v SPD sílí vliv exkancléře Schrödera

  • Nejčtenější

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční soutěži StarDance XIII. Devátý večer se tak na parket postaví dvojice Marta...

2. prosince 2024  17:16

Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo

Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám pomáhajícím KLDR. Vyvolalo to pozdvižení u poslanců, kteří rychle vyzvali k odvolání stanného...

3. prosince 2024  15:18,  aktualizováno  4.12

Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi

S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle očitých svědků se jednalo o skupinku Romů, z nichž nikdo nebyl k lékařce objednán ani nepatřil mezi...

3. prosince 2024  14:21

Řidiči zkoušejí novou fintu, jak neplatit za parkování. Přestupek, varuje policie

Na internetu se v poslední době značně rozšířila nabídka automatických parkovacích hodin, které umožňují řidičům vyhnout se placení nebo pokutám za překročení doby parkování. Alespoň tak je inzerenti...

4. prosince 2024  10:46

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském Karlíně. Pobočka bude otevřena pouze do 23. prosince. „Co bude od ledna, zatím...

4. prosince 2024

Velký skok pro lidstvo až v roce 2027. NASA odložila návrat astronautů na Měsíc

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve čtvrtek oznámil, že s návratem svých astronautů na Měsíc počítá nejdříve v roce 2027. O další zhruba rok tak odložil plánované vyvrcholení svého...

5. prosince 2024  21:45

Kaňka na Trumpově úspěchu? Ve Sněmovně reprezentantů bude muset bojovat

Po volbách ovládneme celý Kongres a Donaldu Trumpovi v cestě k absolutní nadvládě nad Amerikou už nebude stát vůbec nic. Tak nějak by se dalo shrnout nadšení republikánů pár hodin po prezidentských...

5. prosince 2024  21:27

V ulicích Tbilisi před parlamentem znovu vzplály ohně. Policie přitvrdila represe

Tisíce lidí v Tbilisi ve čtvrtek večer znovu vyšly do ulic na protest proti oznámení vládnoucí strany Gruzínský sen pozastavit na příští čtyři roky přístupová jednání s EU. Demonstrace, které...

5. prosince 2024  20:49

Jourová získala ocenění Women of Europe. Ženy umí řídit Evropu, reagovala

Již po osmé se ve čtvrtek večer v Bruselu udílely ceny Women of Europe, které vyzdvihují mimořádné ženy v Evropě. V hlavní kategorii Woman in Power letos zvítězila bývalá česká eurokomisařka Věra...

5. prosince 2024  20:07

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...

Profesionální společnice líčí strasti své práce, sexu je málo

Jade Blairová je profesionální společnicí. Muži si ji najímají, aby jim dělala společnost. Většina lidí si myslí, že...