FBI vyšetřuje masakr v Kalifornii jako teror, na akci IS ale nevěří

  17:23aktualizováno  20:54
Pachatelé masakru v San Bernardinu, při kterém zahynulo 14 lidí, zřejmě útočili na vlastní pěst. Tashfeen Maliková podle vyšetřovatelů na sociálních sítích slíbila věrnost vůdci islamistů Abú Bakr al-Bagdádímu. Islámský stát však o existenci útočníků zřejmě vůbec netušil.

Syed Rizwan Farook na snímku ze svého řidičského průkazu | foto: Reuters

O motivaci Malikové se dosud pouze spekulovalo. Z dosavadního vyšetřování však vyplývá, že na Facebooku pod jiným jménem slíbila věrnost vůdci Islámského státu. Vyšetřovatelé se zatím domnívají, že Islámský stát se na útoku v Kalifornii přímo nepodílel.

„V tuto chvíli si myslíme, že se oba radikalizovali sami od sebe a byli inspirovaní touto skupinou (Islámským státem) více, než se zdálo,“ uvedli vyšetřovatelé podle New York Times.

Vyšetřovatelé nemají žádný důkaz, že by Islámský stát o existenci Malikové a jejího druha Farooka vůbec věděl. Web Aamaq, který někdy zveřejňuje videa islamistů, už nicméně napsal, že středeční masakr v centru sociálních služeb spáchali stoupenci Islámského státu.

Fotogalerie

Maliková, původem z Pákistánu, se před 25 lety s rodiči přestěhovala do Saúdské Arábie. Do vlasti se vrátila před pěti či šesti lety kvůli studiím. Chtěla se stát lékarnicí. Agentura Reuters s odkazem na zdroj ze saúdských úřadů napsala, že 27letá žena v pouštním království nikdy neměla problémy se zákonem.

O vazbě na extremisty se začíná hovořit i ve spojení s jejím manželem a druhým útočníkem Syedem Rizwanem Farookem. Podle saúdského velvyslanectví v USA navštívil Farook loni v létě Saúdskou Arábii, kde z neznámých důvodů pobýval devět dní. Právě v Saúdské Arábii se zřejmě seznámil s Pákistánkou Malikovou.

Vyšetřovatelé ve čtvrtek v jeho domě objevili dvanáct trubkových bomb a tisíce nábojů. Osmadvacetiletý Farook byl také v kontaktu s člověkem podezíraným policií z teroristické činnosti, píše server CNN. V poslední době se jeho postoje radikalizovaly.

Farook byl hluboce věřící

Podle vyšetřovatelů je paradoxní, že dvojice oproti jiným útočníkům z minulosti nenavštěvovala webové stránky, které džihádisté běžně sledují. „Je to velice zvláštní. Zdá se, jako by byli šťastným párem muslimské víry,“ uvedly úřady. Před útokem však pár zničil počítače, pevné disky a další elektroniku ve svém domě, což může nasvědčovat tomu, že něco tajil.

Syed Rizwan Farook: Žil americký sen, pak zabil čtrnáct lidí

Sám Farook se na serveru iMilap.com popsal jako muslim žijící v USA. „Jsem věřící, mám ale moderní čtyřčlennou rodinu, která se skládá ze dvou mužů a dvou žen,“ citovala web DPA. Farook také uvedl, že rád cestuje, čte náboženské knihy a občas si zajde na jídlo do restaurace.

Přátelé Farooka označili za hluboce věřícího muslima, který ale nikdy o náboženství v práci nehovořil. Jeho otec řekl, že syn byl velmi pobožný.

Policie dosud motiv střelby oficiálně nezveřejnila. Prověřuje možné spojení s mezinárodním terorismem stejně jako například pracovní frustraci, neboť Farook byl zaměstnancem úřadu sociálních služeb, kde se útok odehrál (více o něm zde).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Craftovou. Ta nyní působí v Kanadě

Kelly Craftová, která je v současnosti americkou velvyslankyní v Kanadě....

Americký prezident Donald Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která je v současnosti americkou...

Venezuela před erupcí. Madurovi zbíhají vojáci, u hranic se střílí do lidí

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Ve Venezuele dál houstne atmosféra. Začínají zbíhat první vojáci, střelba na hranicích si vyžádala první mrtvé. Lídr...

Kim je v obrněném vlaku, směr Vietnam. Míří na další summit s Trumpem

Donald Trump a Kim Čong-un během historického setkání v Singapuru (12. června...

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v příštích dnech oficiálně navštíví Vietnam. Podle tamního ministerstva zahraničí ho...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz