Policie našla u střelce z Kalifornie bomby, loni byl v Saúdské Arábii

  16:44aktualizováno  22:04
Syed Rizwan Farook, který podle americké police spolu se svou ženou zabil v San Bernardinu 14 lidí, pobyl loni nějaký čas v Saúdské Arábii. Vyšetřovatelé ve čtvrtek v jeho kalifornském domě objevili dvanáct trubkových bomb a tisíce nábojů.

Policie našla ve Farookově domě celkem 12 trubkových bomb a 3000 nábojů. Po zuby ozbrojený pár byl při útoku v centru sociálních služeb vybaven dvěmi samonabíjecími útočnými puškam AR-15 a dvěma pistolemi. U sebe měl 1500 nábojů a na místě útoku zanechal výbušné zařízení sestávající z tři trubkových bomb. To zřejmě mělo být odpáleno na dálku, ale evidentně selhalo. Všechny použité zbraně byly zakoupeny legálně v USA.

Televize CNN s odvoláním na policejní zdroje uvedla, že osmadvacetiletý Farook byl v kontaktu s člověkem podezíraným policií z teroristické činnosti a že se v poslední době jeho postoje radikalizovaly. Motiv činu Farooka a jeho o rok mladší manželky Tashfeen Malikové však policie stále nezná.

David Bowdich z oblastního vedení FBI prohlásil, že prozatím se nedá říci, zda byl masakr teroristickým činem. „Je to možné, ale nevíme to,“ řekl Bowdich. „Možná se to tím směrem vyvine, možná také ne,“ dodal.

Fotogalerie

Farookův spolupracovník Hussam Ayloush střelce popsal pro deník The Los Angeles Times jako tichého a slušného člověka. Stejně tak další Farookův spolupracovník Patrick Baccari prohlásil, že u Farooka nepozoroval žádné známky neobvyklého chování - před několika měsíci si jen nechal narůst plnovous.

Další známí střelce označili za hluboce věřícího muslima, který ale nikdy o náboženství v práci nehovořil. Jeho otec jen řekl, že syn byl velmi pobožný. „Šel do práce, přišel domů a modlil se,“ řekl listu New York Daily News.

Sám Farook se na serveru iMilap.com popsal jako muslim žijící v USA. „Jsem věřící, mám ale moderní čtyřčlennou rodinu, která se skládá ze dvou mužů a dvou žen,“ citovala web DPA. Farook také uvedl, že rád cestuje, čte náboženské knihy a občas si zajde na jídlo do restaurace.

Dětství s násilnickým otcem

Farook do Spojených států neemigroval. Narodil se v roce 1987 ve státě Illinois pákistánským rodičům. Právě domácí prostředí však mohlo být pro Farooka problematické. Z rozvodových dokumentů jeho rodičů vyplývá, že jeho otec byl násilnický alkoholik.

Farookova matka Rafia v materiálech v roce 2006 popsala otce jako „nespolehlivého alkoholika“. Rafia řekla, že se s dětmi musela odstěhovat, protože ji manžel slovně i fyzicky obtěžoval a nedovoloval ji opustit dům.

Svědectví

Všichni jsme utíkali a křičeli, popisují svědci střelbu na vánočním večírku

Podle saúdského velvyslanectví v USA navštívil loni v létě Saúdskou Arábii, kde z neznámých důvodů pobýval devět dní.

Není jasné, kdy se Farook oženil s Tashfeen Malikovou. Podle Farookovy rodiny se pár vzal již před dvěma lety. CNN uvedla, že dívka pocházela z Pákistánu a nějakou dobu žila v Saúdské Arábii než se za Farooka provdala. Baccari už dříve uvedl, že si Farook ze Saúdské Arábie přivezl manželku. Není však jasné, jestli jde o Tashfeen nebo jestli měl Farook dvě ženy.

Podle známých žil Farook opravdový americký sen. Jako hygienik vydělával 70 tisíc dolarů (přes 1,7 milionu korun) ročně, což je dost na to, aby uživil svou rodinu.

Americká média rovněž uvádějí, že Farookovi se letos v květnu narodilo dítě. Podle portálu thebump.com, kde mohou rodiče sdílet informace o svých dětech, je matkou Maliková. Příbuzní vypověděli, že Farook u nich dítě zanechal ve středu ráno s tím, že jsou se ženou objednáni k lékaři.

Ve středu však společně s Malikovou došli na vánoční večírek v budově úřadu sociálních služeb v kalifornském městě San Bernardino, kde zastřelili nejméně 14 lidí. Dalších 21 lidí je zraněno.

Podle známé jednoho z mužů zastřelených v sociálním centru, který byl Farookovým kolegou, měli oba muži před dvěma týdny vyhrocenou debatu o islámu. Farook prý muži řekl, že islám je mírumilovné náboženství a Američané mu nerozumějí, uvedla agentura AP.

Na fakt, že útočníci svůj čin plánovali, ukazuje podle médií jejich výzbroj i oblečení. Na sobě měli podle svědků taktické oděvy, jaké používají bezpečnostní jednotky, není ale jasné, zda měli i neprůstřelné vesty. Následně z místa uprchli v tmavém voze typu SUV.

Policisté automobil díky informacím veřejnosti objevili. Když ho začali pronásledovat, začal vůz zrychlovat. Řídila ho žena, muž z něj střílel a podle některých informací také házel trubkové bomby. Při přestřelce byli muž a žena v automobilu zabiti. Předtím na policii vypálili okolo 70 nábojů. Podobný počet vystříleli i při předchozím krveprolití v budově.

O situaci v San Bernardinu byl okamžitě informován americký prezident Barack Obama. V první reakci v televizi CBS uvedl, že Spojené státy budou bezpečnější, jestliže budou zavedeny přísnější zákony týkající se držení zbraní. „Zatím nevíme, jaké byly motivy střelců, víme ale, že existují určité kroky, které můžeme učinit, aby byli Američané ve větším bezpečí,“ uvedl Obama. „Nikdy bychom si neměli myslet, že toto je něco, co se děje běžně, protože v jiných zemích se to tak často nestává,“ dodal.

Střelba v San Bernardinu si vyžádala nejvíce obětí od krveprolití na základní škole ve městě Newton v Connecticutu. V roce 2012 tam zahynulo 26 lidí, převážně dětí.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Cestu do hlubin duše lidí s demencí si vyšlapává robot jménem Mario

Trénování robotů k autonomní aktivitě na univerzitě v Maltě (8.2.2019).

Zmírnit osamělost lidí trpících demencí, usnadnit jejich interakce s blízkými nebo rozvíjet jejich koníčky. S takovými...

OBRAZEM: V Německu se sešli šmoulové, doufají v pokoření rekordu

V německém Lauchringenu se sešlo přes dva tisíce šmoulů. (16. února 2019)

Město Lauchringen nedaleko německo-švýcarských hranic v sobotu zažilo obří šmoulí sjezd. Fanoušků slavných modrých...

Polský premiér do Jeruzaléma nepojede, Netanjahu ho urazil

Polský premiér Mateusz Morawiecki na bezpečnostní konferenci v Mnichově (17....

Polský premiér Mateusz Morawiecki zrušil cestu do Jeruzaléma, na summitu visegrádské čtyřky s Izraelem jej příští týden...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz