Střelec z Kalifornie se bavil na večírku. Za tři hodiny kolegy zabíjel

  9:29aktualizováno  9:41
Americká policie identifikovala všech 14 lidí, kteří zahynuli při útoku v kalifornském San Bernardinu. Většina z nich pracovala na okresním úřadu, stejně jako hlavní podezřelý Syed Rizwan Farook. V místnosti, kde k útoku došlo, bylo v době útoku asi osmdesát lidí, uvedla policie.

Otec šesti dětí, majitel kavárny, učitel tělocviku nebo žena, která se do USA odstěhovala z Íránu kvůli náboženskému pronásledování. To jsou jen některé z obětí, které podle policie zastřelil Syed Rizwan Farook se svou manželkou Tashfeen Malikovou.

Jednou z obětí střelců je také Nicholas Thalasinos, dvaapadesátiletý hygienik, který se do Kalifornie odstěhoval kvůli své ženě. Právě on byl jedním z nejbližších spolupracovníků Farooka, který prováděl hygienické inspekce v restauracích a bazénech. Když se manželka Thalasinose Jenn o střelbě dozvěděla, měla špatný pocit, že je její muž mezi mrtvými. „To čekání bylo nesnesitelné, protože se stále snažíte udržet naději,“ popsala podle stanice CNN.

Fotogalerie

Jen den před masakrem obdržel Thalasinos na Facebooku zprávu, ve které mu neznámý muž vyhrožoval smrtí. Hygienik se totiž označoval za sionistu a často sdílel proizraelsky zaměřené texty. Vše nicméně nasvědčuje tomu, že šlo pouze o náhodu, výhružka totiž přišla z Ukrajiny.

Nejmladším člověkem, který střelbu nepřežil, byla šestadvacetiletá Aurora Godoyová, matka malého syna. Její teta Rebeca Godoyová prohlásila, že útočníci si ani nezaslouží být jmenováni. „Jsou tu jiné oběti, se kterými soucítíme. Budeme udržovat její plamen naživu, aby její syn nezapomněl na svou mimořádnou matku. Bůh nám všem žehnej,“ uvedla podle listu The Guardian.

Pro pozůstalé čtyřicetiletého Roberta Adamse, který se stejně jako Farook živil jako inspektor bazénů a restaurací, přátelé vytvořili sbírku pomocí takzvaného crowdfundingu. „Celý den jsme čekali na zprávu, že dorazil v pořádku domů za svou krásnou ženou Summer a jeho drahou dcerou Savannou. Teď už je potvrzené, že se to nestane. Zatímco truchlíme nad velkou ztrátu, které Robertova a třináct dalších rodin dnes ráno čelí, můžeme naší malou pomocí přinést útěchu jeho rodině,“ uvedli.

Do čtvrtečního odpoledne se jim podařilo vybrat téměř deset tisíc dolarů (necelých 250 tisíc korun).

Nepopsatelný masakr, říkají policisté

Policisté, kteří na místo střelby dorazili mezi prvními, o něm mluví jako o „nepopsatelném masakru“. V budově podle nich bylo mnoho zraněných i mrtvých a na tváři přeživších se zračila panika.

„Když jsme vstoupili, ve vzduchu jsme cítili čerstvý pach střelného prachu,“ popsal nadporučík Mike Madden. Spolu s kolegy nejdříve vyvedl asi padesát lidí schovaných v konferenční místnosti, posléze už se ale museli zaměřit na hledání útočníků.

„Pak jsme šli dál do budovy, což bylo také náročné rozhodnutí. Míjeli jsme lidi, o kterých jsme věděli, že jsou zranění a potřebují pomoc,“ popsal Madden podle stanice BBC. „Ale naším cílem v tu chvíli bylo najít střelce a vypořádat se s nimi,“ dodal.

Motiv útoku zůstává nejasný

Vyšetřovatelé ve čtvrtek uvedli, že ve Farookově domě objevili dvanáct trubkových bomb a tisíce nábojů. Motiv útočníků však i nadále zůstává neznámý.

List The Washington Post připomíná, že nic nenasvědčovalo tomu, že se Farook s Malikovou chystají k útoku. Ještě tři hodiny před střelbou seděl Farook u stolu s dalšími šesti kolegy na vánočním večírku. Stejně jako oni se radoval, když se dozvěděl, že je příští rok čeká menší pracovní zátěž. Nic nenapovídá ani tomu, že by Farook byl v práci nespokojený. Právě naopak. Jeho kolegové i šéf tvrdí, že muž měl rád nejen svou práci, ale i spolupracovníky.

Podobnou záhadou zůstává i Tashfeen Maliková, Pákistánka, kterou si Farook zřejmě odvezl ze Saúdské Arábie poté, co se s ní seznámil na internetu. FBI zatím nenašla žádné důkazy o tom, zda a kdy se dvojice radikalizovala. Nečetli prý ani webové stránky, které džihádisté běžně sledují. „Je to velice zvláštní. Zdá se, jako by byli šťastným párem muslimské víry,“ uvedly úřady.

David Bowdich z oblastního vedení FBI už dříve prohlásil prohlásil, že prozatím se nedá říci, zda byl masakr teroristickým činem. „Je to možné, ale nevíme to,“ řekl Bowdich. „Možná se to tím směrem vyvine, možná také ne,“ dodal.

Nejmenovaní vyšetřovatelé však agentuře AP prozradili, že i když Farook s Malikovou v hledáčku FBI nebyli, měli skrz sociální sítě vazby s lidmi, kteří ano.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Svérázná výchova v Německu. Dětem četli knížky o islámu, školku teď zavřeli

Ilustrační snímek

Děti ve věku tři až šest let se dočkaly ve školce v německé zemi Porýní-Falc svérázné výchovy. Vychovatelé jim...

Montér v USA postřílel pět svých kolegů. Neunesl, že přišel o zaměstnání

Bezpečnostní složky zasahovaly při střelbě v americkém městě Aurora západně od...

Při páteční střelbě v průmyslovém areálu ve městě Aurora zemřelo šest lidí. Pětačtyřicetiletý Gary Martin, zaměstnanec...

Německo řeší zvony s hákovým křížem. Používají se i na den obětí holokaustu

V Německu se stále využívají zvony, které na sobě mají nacistické symboly.

Protestantská církev v Německu čelí obvinění, že porušuje zákaz používání nacistických symbolů. Více než sedmdesát let...

Najdete na iDNES.cz