Vítězná slovenská opozice už jedná o postech

B r a t i s l a v a (Od našeho zpravodaje) - Zatímco Mečiarovo Hnutí za demokratické Slovensko včera ústy šéfa parlamentu Ivana Gašparoviče poprvé od voleb jasně přiznalo, že nemá sílu k sestavení nové vlády, čtyři vítězné opoziční strany, Slovenská demokratická koalice (SDK), Strana demokratické levice (SDL), Strana maďarské koalice (SMK) a Strana občanského porozumění (SOP) už začínají jednat o rozdělení tří základních mocenských postů, osobě premiéra, prezidenta a předsedy parlamentu.
Jejich počáteční "ne", kterým odbyly jakékoli pokusy HZDS vyjednávat o vládě platí v plné míře a pravděpodopbně se už nemůže změnit.
Nejjasnější se zdá být otázka nového slovenského premiéra, kterým se s největší pravděpodobností stane lídr SDK Mikuláš Dzurinda. On sám vedl svoji stranu do volebního souboje s tím, že po vítězství se bude ucházet o post ministerského předsedy a od doby, kdy jsou známy volební výsledky, nebyla tato jeho ambice zpochybněna ani jedním opozičním politikem. Dzurinda je známý jako velice ambiciózní politik. Někteří lidé z jeho nejbližšího okolí dokonce říkají, že je až příliš ambiciózní a mocichtivý.
Šéfem nového parlamentu, kde bude dnešní opozice disponovat ústavní většinou poslaneckých hlasů, by se mohl stát jeden z lídrů SDL Pavol Kanis. Kanis je všeobecně považován za schopného a pragmatického politika, který se ve vládě Jozefa Moravčíka z roku 1994 osvědčil jako dobrý politický manažer v roli ministra obrany.
Jisté potíže mohou nastat v případě obsazování postu prezidenta, který je od března po odchodu Michala Kováče uvolněn. Opozice totiž slíbila voličům, že okamžitě po volebním vítězství prosadí v parlamentě přímou volbu hlavy státu a dnes se už začínají objevovat názory, že je nejprve třeba využít ústavní většiny a zvolit hlavu státu co nejdříve v parlamentu a teprve pak změnit ústavu s tím, že dalšího prezidenta už budou volit občané přímo.
Je veřejným tajemstvím, že o prezidentský post má eminentí zájem lídr SOP a populární košický primátor Rudolf Schuster. Potvrdil to i místoopředseda této strany Pavol Hamžík, když řekl: "Není tajemstvím, že SOP má k dispozici politika, který by byl dobrým prezidentem této země."
Podle dostupných informací může SOP počítat s podporou levicové SDL, která se rovněž nejjasněji kloní k alternativě zvolit ještě naposledy prezidenta v parlamentu. Dzurindova SDK zatím dává najevo, že přednost by měl dostat veřejný slib občanům ohledně přímé volby a pokud by byl nový prezident volen parlamentem, mělo by to být jen na období jednoho, maximálně dvou let. "Myslím, že bychom měli dávat jasně najevo, že svoje sliby vůči občanům budeme plnit," říká jeden z lídrů SDK, který nechce být jmenován.
Částečné spory o osobu nové hlavy státu nicméně podle pozorovatelů nemohou ovlivnit jednotu vítězné opozice. Řada expertů přitom upozorňuje hlavně na fakt, že všechny tři slovenské opoziční subjekty - SDK, SDL i SOP se shodují i v názoru ohledně účasti Strany maďarské koalice ve vládě. Účast SMK v nové slovenské vládě se už zdá být jistá a bude to zřejmě jeden z nejlepších signálů, které nová vláda vyšle směrem k Západu.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video