Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Radíme si, kde vzít benzin. Evropané bývají z Británie v šoku, líčí Češka

  15:26
Kdo má zrovna benzin, sváží děti z okolí na kroužky. V obchodech někdy dojde maso, jindy ovoce. A v regálech je na výběr třeba jen jedna značka, popisuje důsledky nedostatku řidičů kamionů ve Velké Británii Češka, která si z osobních důvodů nepřála uvést své jméno, ale redakce jej zná. V zemi žije deset let a říká, že Evropané bývají v šoku z životní úrovně Britů.

V poslední době jsme vydali několik článků o prázdných regálech a chybějících potravinách v britských obchodech a vždy se nám v diskuzích pod nimi sešli lidé, kteří tvrdili, že v Británii žijí a žádný problém nepozorují. Jak to tedy vypadá ve vašem okolí?
Vždy je to pochopitelně lokální záležitost, ale ani u mé kamarádky na severu Anglie nemají ovoce a zeleninu. Ovoce a zelenina došly jako první. Dřív bývaly dodávky i odpoledne, ale už skončily. Někdy se to podaří doplnit, ale to vy nedokážete určit. 

Regály v Británii jsou po brexitu prázdné. Roste strach z Vánoc

Nejdřív neměli toaletní papír, pak zase mouku. Stává se, že u nás na severu Londýna přijdete do normálního velkého obchoďáku a připadáte si jak za komunismu. Jeden druh výrobku přes celý regál. Sice je na pohled plný, ale vy nemáte na výběr. Nebo jdete do drogerie a tam chybí mycí prostředky a prací prášek. 

Není to tak, že nic neseženete, už je to lepší, ale vždycky je někde nějaký výpadek. Nějaká značka, která zrovna chybí, což dřív nebývalo. Doteď byla taková hojnost, že se zdálo, že nejde vyčerpat. Nedokážu identifikovat, kde nastal problém, jestli je to kvůli brexitu nebo koronaviru. Asi jde o kombinaci obojího. 

Stává se to ve velkých obchodech, nebo spíš menších? Nebo je to lokální?
Menší obchody tady vedou Turci a Kurdové a asi mají své vlastní dodavatele, protože u nich třeba i ten toaleťák byl. Vždycky je to nějaké období. Někdy vypadne maso, jindy nekoupíte balenou vodu. Teď jsme asi čtrnáct dní byli bez vody. Psali jsme si navzájem: „Hele, tady ji zrovna mají, jeďte si nakoupit.“ V Británii je totiž kohoutková voda docela hnusná, takže když ji nefiltrujete, nepijete ji. Všichni si kupujeme balenou. 

Ale teď neseženete ani drahé značky jako Evian a je úplně jedno, kam jdete. Když jsme byli o víkendu v jednom dražším řetězci, kam chodí nakupovat i královská rodina, taky tam chyběla polovina ovoce a zeleniny.

Může to být i tím, že lidé zase začínají panikařit a nakupují do zásoby?
To mělo vliv dřív, ale čerstvé potraviny do zásoby nenakoupíte. I když je pravda, že tady obchází fáma, že nebudou léky. Takže ty se teď hodně skupují. A někteří lidé nakupují i potraviny pro přežití v extrémních podmínkách, jako jsou vysokonutriční tyčinky a podobně, aby přežili těžké doby, co přijdou. Na Vánoce se nakupuje už nyní a vypadá to, že nebude dost krocanů. Nevím proč.

Včera vedle nás jedna benzinka otevřela, fronta jako blázen a po čtyřech hodinách zase zavřela. Nemáte žádnou jistotu.

Češka žijící v Londýně

Kromě potravin nyní chybí i benzin, který nemá na pumpy kdo rozvážet. Některé proto zavírají, u jiných jsou fronty. Jak to vypadá ve vašem okolí?
Nikdo z nás benzin nemá. Voláme si tipy, kam ho zrovna dovezli, a vždycky je tam dlouhá fronta. Když mají děti kroužky, ten, co zrovna benzin má, je všechny nabere a funguje jako autobus. A pak zase přijde řada na toho, kdo někde nějaký benzin najde. Bojím se to risknout a někam pro něj jet, protože ve frontě stejně budeme stát hodinu dvě a může se stát, že mezitím benzin dojde a už se nedostaneme ani nazpátek. Vzdálenosti jsou tu navíc opravdu hodně jiné než v Praze.

Tisíce benzínek bez pohonných hmot. Británie vydá dočasná víza

Kamarádům se stalo, že jim benzinku před nosem zavřeli, protože prostě benzin došel a nazdar. Jsou řetězce, kde je větší šance, že ho budou mít, třeba v Tescu. Některé benzinky otevřely, ale nevíte, na jak dlouho. Třeba včera vedle nás jedna otevřela, fronta jako blázen a po čtyřech hodinách zase zavřela. Nemáte žádnou jistotu. A bez auta je to tu kvůli velkým vzdálenostem finančně i časově velmi náročné.

Když se ještě vrátíme k potravinám, všímáte si, že by v obchodech od brexitu chyběly třeba francouzské sýry, vína nebo nějaké evropské výrobky, které v nich dříve bývaly?
U francouzských nebo italských vín jsem si toho nevšimla. Ale je pravda, že když mi po koronaviru začaly hrozně padat vlasy, k žádným francouzským výrobkům, jako je třeba Vichy, jsem se vůbec nemohla dostat. Prostě nemohla. Anebo psali, že je budou mít za čtrnáct dní nebo tři týdny. Nebyla to jen francouzská kosmetika, ale třeba i německá, která bývala běžně dostupná. Toto se opravdu extrémně změnilo. Nakonec jsem to vzdala a našla si americké alternativy, protože z Ameriky sem všechno dojde velmi rychle.

Ministr dopravy Grant Shapps nejprve chybějící řidiče odmítl doplnit cizinci, protože podle něj „dělníci z východní Evropy“ sráželi Britům platy. Nyní se uvolil k vydání dočasných víz. Pomůže to?
Jestli si někdo bude chtít přivydělat před Vánocemi, pak možná ano. Ale těch víz chtějí vydat deset tisíc, přitom řidičů údajně chybí až sto tisíc. Další otázka je, jestli je dostatečně zaplatí.

Budou chtít Britové i při zvýšení mezd vozit potraviny do supermarketů?
Pokud jim peníze opravdu přidají, pak ano, protože dosud tu byly žalostné mzdy. Jediný, kdo tuto práci mohl dělat, byli opravdu brigádníci z Evropy. Reálná výplata vám tady nevyjde ani na nájem, takže pokud nemáte dvacet různých zdrojů, je prakticky nemožné přežít. Jedině když si řeknete, že budete tři měsíce bydlet zavřený v pokojíčku. Pak si vyděláte, protože nebudete mít žádné náklady. Z Evropanů si tu udělali otroky.

Britové mají radši Indy a Afričany. Jsou vděční

Pořád je nevraživost Britů vůči „dělníkům z východní Evropy“ živá? I dva roky po brexitu?
Myslím si, že Evropany obecně nemají rádi. Samozřejmě tu máme kamarády, kteří nás rádi mají. Dost často mají za manželku Polku, za manžela Itala nebo Francouze. Ale obecně jim tu vadíme. I proto, že máme extrémně vysoké nároky na život, na zdravotní péči nebo školy a to, jak to v nich má probíhat. Tady to je často stejné jako v dobách královny Viktorie. I ti Francouzi nebo Italové, když přijdou do Británie, jsou úplně v šoku z toho, jak to tu vypadá. 

My Evropané nejsme na takovou úroveň zvyklí. Třeba jen to, kolik zaplatíte za byt a v jakých podmínkách potom žijete. Je to hrozné. Britové proto mají radši Indy a Afričany, kteří makají a jsou vděční, že jsou v Británii, protože pro ně to je opravdu lepší život. Pro nás ne. I mé kamarádky z Brazílie říkají, že je to tu jak třetí svět, že ještě neviděly tak hroznou úroveň zdravotnictví. Pokud si neplatíte soukromou péči, to je pak jiná.

A východní Evropa, to je kapitola sama o sobě. Opovržení ze strany Britů je obrovské. I my Češi pro ně jsme východní Evropa, nějakou střední Evropu tady nikdo nezná.

I mé kamarádky z Brazílie říkají, že je to tu jak třetí svět, že ještě neviděly tak hroznou úroveň zdravotnictví.

Češka žijící v Británii

Když se podíváme na to, jak to teď v Británii vypadá, litují lidé brexitu? Podle některých průzkumů už by větší část obyvatel z Evropské unie nechtěla odejít. Pozorujete to kolem sebe?
Ne, myslím si, že kdyby se o tom hlasovalo teď, zase by byli pro brexit. Podle mě jsou Britové tak hrozně hrdí a naštvaní – protože britská vláda celou dobu říká, jak jim jde EU po krku a jak je chce potrestat – že je to semklo. Boris Johnson i teď mluví o tom, jak chce zachránit Británii a jak ho Brusel trestá, aby mu ukázal. A lidé tomu věří. Myslím si, že už se s tím odchodem smířili a obě strany našly společnou řeč. Chtějí to zvládnout společně.

Brexit bude Brity stát tolik, co účast v Evropské unii za celých 47 let

A co říkají na prázdné regály a chybějící benzin? Nevidí v tom důsledek brexitu?
Někdo určitě ano. Ale za koronavirus taky schováte spoustu věcí. Lidé si říkají, že je to dočasné a brzy to bude dobré. Nebouří se, jen si dávají tipy a čekají, jak se to vyřeší. Lidé navíc ze zásady nekritizují vládu, to je něco, co je ve srovnání s Českem úplně jiné. Britové extrémně poslouchají. 

Například jednou jsme se sešli s rodinami různých národností a řešili jsme, jestli se budeme očkovat proti koronaviru, jakou vakcínou, jaké jsou plusy a minusy. Ale Angličané vám řeknou: „My máme Astru, my jsme zvyklí poslouchat, takže si půjdeme pro ni.“ Tak to bylo i během celé pandemie. Vláda začala mít nějaký názor a všichni ho opakovali, za týden se změnil a zase ho všichni opakovali, i když si s tím předchozím protiřečil. My Češi pořád zkoumáme, kdo nás kde chce „přečůrat“, ale tady to vůbec nerozporují. Respektují rozhodnutí vlády.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Neapol zasáhlo zemětřesení o síle 3,9. Ohnisko se nacházelo na svahu sopky Vesuv

27. dubna 2024  9:52

Oblast kolem sopky Vesuv nedaleko jihoitalské Neapole v sobotu ráno zasáhlo zemětřesení o síle 3,9....

Veřejnoprávní média by neměla mít zisk z reklamy, zní z Asociace komerčních televizí

27. dubna 2024  9:41

Mediální manažerka Klára Brachtlová už rok stojí v čele Asociace komerčních televizí (AKTV). Tu...

Bystroň tvrdí, že balíčky od Ruska nedostal. Stěžuje si, že se stal obětí kampaně

27. dubna 2024  9:12,  aktualizováno  9:25

Poslanec Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň se ohradil proti článku magazínu Der Spiegel,...

Kanada přispěje české iniciativě na dělostřeleckou munici. Přidá i na drony

27. dubna 2024  8:55

Kanada poskytne další peníze na ukrajinskou výrobu dronů a na českou iniciativu, jejímž cílem je...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...