Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Radíme si, kde vzít benzin. Evropané bývají z Británie v šoku, líčí Češka

  15:26
Kdo má zrovna benzin, sváží děti z okolí na kroužky. V obchodech někdy dojde maso, jindy ovoce. A v regálech je na výběr třeba jen jedna značka, popisuje důsledky nedostatku řidičů kamionů ve Velké Británii Češka, která si z osobních důvodů nepřála uvést své jméno, ale redakce jej zná. V zemi žije deset let a říká, že Evropané bývají v šoku z životní úrovně Britů.

V poslední době jsme vydali několik článků o prázdných regálech a chybějících potravinách v britských obchodech a vždy se nám v diskuzích pod nimi sešli lidé, kteří tvrdili, že v Británii žijí a žádný problém nepozorují. Jak to tedy vypadá ve vašem okolí?
Vždy je to pochopitelně lokální záležitost, ale ani u mé kamarádky na severu Anglie nemají ovoce a zeleninu. Ovoce a zelenina došly jako první. Dřív bývaly dodávky i odpoledne, ale už skončily. Někdy se to podaří doplnit, ale to vy nedokážete určit. 

Regály v Británii jsou po brexitu prázdné. Roste strach z Vánoc

Nejdřív neměli toaletní papír, pak zase mouku. Stává se, že u nás na severu Londýna přijdete do normálního velkého obchoďáku a připadáte si jak za komunismu. Jeden druh výrobku přes celý regál. Sice je na pohled plný, ale vy nemáte na výběr. Nebo jdete do drogerie a tam chybí mycí prostředky a prací prášek. 

Není to tak, že nic neseženete, už je to lepší, ale vždycky je někde nějaký výpadek. Nějaká značka, která zrovna chybí, což dřív nebývalo. Doteď byla taková hojnost, že se zdálo, že nejde vyčerpat. Nedokážu identifikovat, kde nastal problém, jestli je to kvůli brexitu nebo koronaviru. Asi jde o kombinaci obojího. 

Stává se to ve velkých obchodech, nebo spíš menších? Nebo je to lokální?
Menší obchody tady vedou Turci a Kurdové a asi mají své vlastní dodavatele, protože u nich třeba i ten toaleťák byl. Vždycky je to nějaké období. Někdy vypadne maso, jindy nekoupíte balenou vodu. Teď jsme asi čtrnáct dní byli bez vody. Psali jsme si navzájem: „Hele, tady ji zrovna mají, jeďte si nakoupit.“ V Británii je totiž kohoutková voda docela hnusná, takže když ji nefiltrujete, nepijete ji. Všichni si kupujeme balenou. 

Ale teď neseženete ani drahé značky jako Evian a je úplně jedno, kam jdete. Když jsme byli o víkendu v jednom dražším řetězci, kam chodí nakupovat i královská rodina, taky tam chyběla polovina ovoce a zeleniny.

Může to být i tím, že lidé zase začínají panikařit a nakupují do zásoby?
To mělo vliv dřív, ale čerstvé potraviny do zásoby nenakoupíte. I když je pravda, že tady obchází fáma, že nebudou léky. Takže ty se teď hodně skupují. A někteří lidé nakupují i potraviny pro přežití v extrémních podmínkách, jako jsou vysokonutriční tyčinky a podobně, aby přežili těžké doby, co přijdou. Na Vánoce se nakupuje už nyní a vypadá to, že nebude dost krocanů. Nevím proč.

Včera vedle nás jedna benzinka otevřela, fronta jako blázen a po čtyřech hodinách zase zavřela. Nemáte žádnou jistotu.

Češka žijící v Londýně

Kromě potravin nyní chybí i benzin, který nemá na pumpy kdo rozvážet. Některé proto zavírají, u jiných jsou fronty. Jak to vypadá ve vašem okolí?
Nikdo z nás benzin nemá. Voláme si tipy, kam ho zrovna dovezli, a vždycky je tam dlouhá fronta. Když mají děti kroužky, ten, co zrovna benzin má, je všechny nabere a funguje jako autobus. A pak zase přijde řada na toho, kdo někde nějaký benzin najde. Bojím se to risknout a někam pro něj jet, protože ve frontě stejně budeme stát hodinu dvě a může se stát, že mezitím benzin dojde a už se nedostaneme ani nazpátek. Vzdálenosti jsou tu navíc opravdu hodně jiné než v Praze.

Tisíce benzínek bez pohonných hmot. Británie vydá dočasná víza

Kamarádům se stalo, že jim benzinku před nosem zavřeli, protože prostě benzin došel a nazdar. Jsou řetězce, kde je větší šance, že ho budou mít, třeba v Tescu. Některé benzinky otevřely, ale nevíte, na jak dlouho. Třeba včera vedle nás jedna otevřela, fronta jako blázen a po čtyřech hodinách zase zavřela. Nemáte žádnou jistotu. A bez auta je to tu kvůli velkým vzdálenostem finančně i časově velmi náročné.

Když se ještě vrátíme k potravinám, všímáte si, že by v obchodech od brexitu chyběly třeba francouzské sýry, vína nebo nějaké evropské výrobky, které v nich dříve bývaly?
U francouzských nebo italských vín jsem si toho nevšimla. Ale je pravda, že když mi po koronaviru začaly hrozně padat vlasy, k žádným francouzským výrobkům, jako je třeba Vichy, jsem se vůbec nemohla dostat. Prostě nemohla. Anebo psali, že je budou mít za čtrnáct dní nebo tři týdny. Nebyla to jen francouzská kosmetika, ale třeba i německá, která bývala běžně dostupná. Toto se opravdu extrémně změnilo. Nakonec jsem to vzdala a našla si americké alternativy, protože z Ameriky sem všechno dojde velmi rychle.

Ministr dopravy Grant Shapps nejprve chybějící řidiče odmítl doplnit cizinci, protože podle něj „dělníci z východní Evropy“ sráželi Britům platy. Nyní se uvolil k vydání dočasných víz. Pomůže to?
Jestli si někdo bude chtít přivydělat před Vánocemi, pak možná ano. Ale těch víz chtějí vydat deset tisíc, přitom řidičů údajně chybí až sto tisíc. Další otázka je, jestli je dostatečně zaplatí.

Budou chtít Britové i při zvýšení mezd vozit potraviny do supermarketů?
Pokud jim peníze opravdu přidají, pak ano, protože dosud tu byly žalostné mzdy. Jediný, kdo tuto práci mohl dělat, byli opravdu brigádníci z Evropy. Reálná výplata vám tady nevyjde ani na nájem, takže pokud nemáte dvacet různých zdrojů, je prakticky nemožné přežít. Jedině když si řeknete, že budete tři měsíce bydlet zavřený v pokojíčku. Pak si vyděláte, protože nebudete mít žádné náklady. Z Evropanů si tu udělali otroky.

Britové mají radši Indy a Afričany. Jsou vděční

Pořád je nevraživost Britů vůči „dělníkům z východní Evropy“ živá? I dva roky po brexitu?
Myslím si, že Evropany obecně nemají rádi. Samozřejmě tu máme kamarády, kteří nás rádi mají. Dost často mají za manželku Polku, za manžela Itala nebo Francouze. Ale obecně jim tu vadíme. I proto, že máme extrémně vysoké nároky na život, na zdravotní péči nebo školy a to, jak to v nich má probíhat. Tady to je často stejné jako v dobách královny Viktorie. I ti Francouzi nebo Italové, když přijdou do Británie, jsou úplně v šoku z toho, jak to tu vypadá. 

My Evropané nejsme na takovou úroveň zvyklí. Třeba jen to, kolik zaplatíte za byt a v jakých podmínkách potom žijete. Je to hrozné. Britové proto mají radši Indy a Afričany, kteří makají a jsou vděční, že jsou v Británii, protože pro ně to je opravdu lepší život. Pro nás ne. I mé kamarádky z Brazílie říkají, že je to tu jak třetí svět, že ještě neviděly tak hroznou úroveň zdravotnictví. Pokud si neplatíte soukromou péči, to je pak jiná.

A východní Evropa, to je kapitola sama o sobě. Opovržení ze strany Britů je obrovské. I my Češi pro ně jsme východní Evropa, nějakou střední Evropu tady nikdo nezná.

I mé kamarádky z Brazílie říkají, že je to tu jak třetí svět, že ještě neviděly tak hroznou úroveň zdravotnictví.

Češka žijící v Británii

Když se podíváme na to, jak to teď v Británii vypadá, litují lidé brexitu? Podle některých průzkumů už by větší část obyvatel z Evropské unie nechtěla odejít. Pozorujete to kolem sebe?
Ne, myslím si, že kdyby se o tom hlasovalo teď, zase by byli pro brexit. Podle mě jsou Britové tak hrozně hrdí a naštvaní – protože britská vláda celou dobu říká, jak jim jde EU po krku a jak je chce potrestat – že je to semklo. Boris Johnson i teď mluví o tom, jak chce zachránit Británii a jak ho Brusel trestá, aby mu ukázal. A lidé tomu věří. Myslím si, že už se s tím odchodem smířili a obě strany našly společnou řeč. Chtějí to zvládnout společně.

Brexit bude Brity stát tolik, co účast v Evropské unii za celých 47 let

A co říkají na prázdné regály a chybějící benzin? Nevidí v tom důsledek brexitu?
Někdo určitě ano. Ale za koronavirus taky schováte spoustu věcí. Lidé si říkají, že je to dočasné a brzy to bude dobré. Nebouří se, jen si dávají tipy a čekají, jak se to vyřeší. Lidé navíc ze zásady nekritizují vládu, to je něco, co je ve srovnání s Českem úplně jiné. Britové extrémně poslouchají. 

Například jednou jsme se sešli s rodinami různých národností a řešili jsme, jestli se budeme očkovat proti koronaviru, jakou vakcínou, jaké jsou plusy a minusy. Ale Angličané vám řeknou: „My máme Astru, my jsme zvyklí poslouchat, takže si půjdeme pro ni.“ Tak to bylo i během celé pandemie. Vláda začala mít nějaký názor a všichni ho opakovali, za týden se změnil a zase ho všichni opakovali, i když si s tím předchozím protiřečil. My Češi pořád zkoumáme, kdo nás kde chce „přečůrat“, ale tady to vůbec nerozporují. Respektují rozhodnutí vlády.

  • Nejčtenější

Sněžení zastavilo dopravu i dodávky elektřiny. Dálnici D3 ucpaly kamiony

Husté sněžení komplikovalo úterní ranní dopravu ve velké části Jihočeského kraje a středních Čech. Dálnice D3 směrem na...

Bidenův nebinární náměstek kradl na letišti kufr. Hrozí mu až pět let vězení

Premium První nebinární osoba Sam Brinton na vysokém postu v americké vládě končí, protože ukradla na letišti kufr jedné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové v šoku. Útok na letiště hluboko v týlu obnažil jejich bezbrannost

Sledujeme online Útoky na letecké základny u Saratova a v Rjazani, které způsobily škody na strategických bombardérech, vyvolaly v...

„Pět statečných“ čelilo studentům. Pavel zaujal, Fischera potopilo manželství

Netradičnímu publiku čelili ve čtvrtek prezidentští kandidáti. Pět z favorizované šestice předstoupilo před studenty,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mráz zamíří do Česka. Teploty klesnou až k -12 stupňům, napadne i 20 cm sněhu

Celodenní teploty pod bodem mrazu, čerstvý severní vítr, sněžení, hrozba tvorby námraz a sněhových jazyků. Do Česka v...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Ruští propagandisté se chystají na prohru, poukazuje Ukrajina na změnu tónu

Ruští propagandisté už si uvědomují, že Rusko prohrálo. Myslí si to šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov,...

Dvě třetiny Němců jsou nespokojeny s vládou Scholze, ukazuje průzkum

Dvě třetiny Němců jsou nespokojeny s vládou kancléře Olafa Scholze. Naopak spokojena je více než čtvrtina. Ukázal to...

Jaký byl „odesilatel“ zásilek s očima na ambasády? Německý autosalon Tesly

Výhrůžky přicházejí ukrajinským diplomatům i nadále, uvedl na Facebooku ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba....

Putinův exministr vtrhl na Donbas, zabavil desetitisíce hektarů půdy

Premium Více než 160 000 hektarů zemědělské půdy na okupovaných územích Ukrajiny je dnes pod kontrolou ruské společnosti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Mohlo by vás zajímat