Vatikán má tajné pokyny pro kněží, kterým se i přes celibát narodily děti

  20:39aktualizováno  20:39
Vatikán poprvé za svou mnohasetletou historii uznal existenci přísně tajných pokynů pro kněze, kterým se navzdory slibu celibátu narodily děti. Duchovní však i nadále odmítají tento dokument zveřejnit s opodstatněním, že jde o interní záležitost. Základem textu je podle Vatikánu ochrana dítěte. S tím však nesouhlasí potomci kněží, ke kterým se církev nepřiznala.

Papež František při modlitbě na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. (17. února 2019) | foto: AP

Každý duchovní, který zplodí dítě by měl podle utajovaného dokumentu opustit kněžství, převzít rodičovskou zodpovědnost a věnovat se výlučně svému potomkovi. Pro deník The New York Times to uvedl vatikánský mluvčí Alessandro Gisotti, podle kterého slouží text výhradně interním účelům a katolická církev rozhodně neplánuje jeho zveřejnění.

Fotogalerie

Existence tajných předpisů se dostala na světlo právě ve chvíli, kdy se Vatikán připravuje na mimořádný summit věnovaný otázce zneužívání v řadách katolické církve, který odstartuje ve čtvrtek. 

Do Říma se kromě biskupů začaly sjíždět také oběti sexuálního násilí ze strany katolických kněží, které chtějí na problematiku upozornit prostřednictvím protestů a veřejných vystoupení. 

Přesná čísla dětí narozených katolickým kněžím zatím nejsou známa. Organizace Coping International, která potomky duchovních sdružuje, však v současnosti eviduje padesát tisíc členů ve 175 zemích světa.

Podle jejího irského zakladatele Vinceta Doylea, který je sám synem kněze, vzešly tyto děti nejen z dlouhodobých vztahů či milostných románků mezi duchovními a jeptiškami, ale také ze znásilnění či právě sexuálního zneužívání. „Vatikán nemůže toto téma ignorovat, je to další skandál. Jejich děti jsou úplně všude,“ popisuje Doyle. 

Sám se pravdu o svém biologickém otci dozvěděl v osmadvaceti letech. „Církev nás pojmenovala jako děti vysvěcených. Šokovalo mě, že na to mají speciální termín,“ dodává Doyle, kterému církev umožnila do tajného dokumentu nahlédnout. 

Komise, kterou papež František pověřil vyšetřováním sexuálního zneužívání v řadách církve má nyní podle listu The Guardian za úkol zjistit, jak by se měl Vatikán vypořádat také s otázkou dětí kněží. Na problematiku otcovství duchovních už zareagovali biskupové v Irsku, kteří pro takové případy vydali vlastní pokyny. 

„Blaho dítěte je na prvním místě. Kněz by měl podobně jako každý nový otec čelit zodpovědnosti, a to právní, morální i finanční. Žádný kněz by se neměl vyhýbat svým povinnostem,“ uvedli duchovní. Irská církev však výslovně nevyžaduje, aby se takový lidé svého místa vzdali.

Děti kněží požadují testy DNA, chtějí uznání církve

Také Doyle nevěří, že je propuštění z kněžství v nejlepším zájmu dítěte. „Nevěřím, že je nezaměstnanost odpovědí na otcovství,“ myslí si Doyle.

Někteří potomci kněží by si však přáli, aby se jejich otcové museli kněžství vzdát. Reverend Pietro Tosi znásilnil matku Erika Zattoniho, když jí bylo čtrnáct let a jemu čtyřiapadesát. Ačkoli její rodina trvala na tom, aby se Tosi ke svému synovi přiznal, nikdy to neudělal. Otcovství potvrdil až soud, který  v roce 2010 nařídil testy DNA.

„Sice jsem dostal spravedlnost, ale až s pomocí soudu,“ líčí nyní sedmatřicetiletý Zattoni. Jeho biologický otec Tosi zemřel před čtyřmi lety, i jako usvědčený pedofil byl stále členem církve. Podle listu The New York Times se potomci kněží testů DNA domáhají stále častěji, aby na nepravost poukázali. 

„Zrušte celibát, když ho nedodržujete,“ vyzývají kritici

Kritici poukazují na to, že by měla římskokatolická církev upustit od vyžadování celoživotního slibu celibátu. Podle nich může být právě celibát jedním z faktorů v případech sexuálního zneužívání. Mnoho zájemců navíc toto pravidlo odrazuje od vstupu do kněžského stavu a církev se dlouhodobě potýká s nedostatkem duchovních.

Čtyři z pěti kněží ve Vatikánu jsou gayové, šokuje nová kniha

Ačkoli pravoslavná církev má dlouhou tradici ženatých kněží, katolíci dělají výjimky pouze za mimořádných okolností. Takovými případy jsou například ženatí anglikánští kněží, kteří se rozhodnou konvertovat ke katolicismu.

Také papež minulý měsíc popřel jakoukoliv možnost, že by Vatikán přistoupil na změnu této stovky let staré tradice. „Myslím si, že celibát je pro církev darem. Rozhodně nesouhlasím s volitelným celibátem,“ uvedl papež, podle kterého církev zvažuje výjimky na velmi odlehlých místech, kde je vážný nedostatek kněží. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Rakousko má obměněnou vládu, zasednou v ní nestraničtí experti

Nestraničtí experti ve středu nahradili v rakouské přechodné vládě členy...

Nestraničtí experti ve středu nahradili v rakouské přechodné vládě lidoveckého (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze...

Češi se bojí přechodu k autoritářství, píše svět o pražské demonstraci

V Praze lidé už počtvrté demonstrují za nezávislost justice a za odvolání...

Úterní protivládní protest na Václavském náměstí v Praze zaznamenala i zahraniční média. Demonstraci, na kterou přišlo...

Policisté rozbili zločinecký gang v EU, pašoval drogy a vraždil

Mezinárodní policejní akce vedla k rozbití velmi profesionálního a nebezpečného...

Mezinárodní policejní akce vedla k rozbití velmi profesionálního a nebezpečného zločineckého gangu, který byl jedním z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz