Čtyři z pěti kněží ve Vatikánu jsou gayové, šokuje nová kniha

  20:01aktualizováno  20:01
Někteří nejvýše postavení duchovní v římskokatolické církvi, kteří se na veřejnosti hlasitě vymezují proti homosexualitě, jsou sami skrytí gayové. Ve své nové knize to hlásí francouzský novinář, který provedl čtyřletý výzkum a patnáct set rozhovorů s lidmi z vatikánských struktur. Statisticky jsou čtyři z pěti kněží ve Vatikánu podle něj homosexuálové.

Osmdesát procent kněží pracujících ve Vatikánu jsou podle nové knihy Ve skříni Vatikánu homosexuálové, ačkoli ne nutně sexuálně aktivní. Autorem téměř šesti set stránkového díla je francouzský novinář Frédéric Martel, který výzkumem vatikánských poměrů strávil čtyři roky. Ve své publikaci se podle svých slov zaměřil především na popis korupce a pokrytectví v srdci církve.

Fotogalerie

Kniha se objeví na pultech knihkupectví ve středu, což je shodou okolností zahajovací den vatikánské konference na téma sexuálního zneužívání, na kterou se sjedou biskupové z celého světa.

Martel je bývalý poradce francouzské vlády a v rámci přípravy své knihy uskutečnil celkem 1 500 rozhovorů s lidmi, kteří byli po mnoho let součástí spletitých vatikánských struktur. Mezi jinými rozmlouval například s 41 kardinály, 52 biskupy a monsignory, 45 papežskými vyslanci a diplomaty, 11 členy švýcarské gardy nebo více než dvěma sty kněžími.

Mnozí z těchto lidí se Martelovi podle britského listu The Guardian svěřilo s nevysloveným vatikánským pravidlem, podle kterého platí, že čím více je duchovní navenek homofobní, tím pravděpodobnější je jeho vlastní homosexualita.

Martel v knize tvrdí, že například zesnulý kolumbijský kardinál Alfonso López Trujillo, který zastával ve Vatikánu vysokou pozici, byl sice hlasitým obhájcem církevního učení o homosexualitě a antikoncepci, zároveň však neváhal v soukromí platit za mužskou společnost. 

Papež byl vůči gayům vstřícný, nyní začal přitvrzovat

Ačkoli někteří kněží podle Martela svou sexualitu přijali a udržují diskrétní vztahy, mnohem víc jich riskuje při příležitostných setkáních. Mnozí však svou sexualitu popírají úplně. Přestože kniha nespojuje homosexualitu kněží se zneužíváním dětí, podle Martela vytváří tajnůstkářství mezi duchovními prostředí, ve kterém zneužívání není konfrontováno.

Dovolte některým kněžím mít ženu, vyzvali papeže brazilští biskupové

„Kniha odhaluje tajemství o celibátu, misogynii a spiknutí proti papeži Františkovi. Duchovní kultura tajemství začíná už v juniorských seminářích a pokračuje až do samotného Vatikánu,“ popisuje obsah díla nakladatelství Bloomsbury. Faktem je, že současný papež František se ve Vatikánu setkal s kritikou týkající se jeho vlídnějšího přístupu vůči homosexuálům.

„Pokud je člověk gay, hledá boha a koná dobro, kdo jsem, abych ho soudil?” uvedl papež několik měsíců před svým zvolením do funkce. V prosinci loňského roku nicméně už tak vstřícný nebyl.

„Otázka homosexuality je velmi závažný problém, který musí být rozpoznán hned u kandidátů o kněžství. Zdá se mi, že homosexualita je v naší společnosti módní záležitostí a mentálně ovlivňuje život církve,“ uvedl papež v rozhovoru.

Ačkoli se Vatikán ke knize zatím nevyjádřil, podle The Guardian je velmi pravděpodobné, že biskupové na čtyřdenním summitu tato obvinění popřou.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

Indičtí nacionalisté míří k vítězství ve volbách, premiér bude opět Módí

Před sídlem Indické lidové strany se  sešly stovky jásajících příznivců BJP s...

Vládní nacionalistická Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módíhose se ve čtvrtek prohlásila vítězem...

Le Penová neuspěla s odvoláním. Musí vrátit miliony ze zneužitých náhrad

Předsedkyně francouzské strany Národní sdružení Marine Le Penová (23. května...

Předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová musí vrátit Evropskému parlamentu 300 000 eur (7,7...

Policie ve vídeňském bytě objevila těla tří žen. Zemřely hlady

Ilustrační snímek

Vídeňská policie objevila v jednom z bytů rakouské metropole těla tří žen, které podle výsledků pitvy zemřely hlady....

Najdete na iDNES.cz