Akt moci. Kněží beztrestně znásilňovali jeptišky, uznal Vatikán v časopise

  19:06aktualizováno  19:06
Katolická církev dlouhá léta věděla, že kněží znásilňují jeptišky, a nedělala nic pro to, aby to zastavila. Ženská příloha vatikánských novin L’Osservatore Romano v pátek veřejně odsoudila další z církevních tajemství. Podle agentury AP je to ale znak toho, že se Vatikán k problému chce stavět čelem.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Vrhali se na ně při zpovědi nebo na seminářích. Mnohé z nich otěhotněly a musely jít na potrat. Ten jim pachatelé jejich příkoří i zaplatili. Pokud už se dítě z nemanželského svazku narodilo, jeho otec se k němu nepřihlásil. A církev o všem věděla.

Vatikánské noviny L’Osservatore Romano, konkrétně jejich příloha Donne Chiesa Mondo (Ženy církevního světa), v pátek odsoudily sexuální  zneužívání jeptišek kněžími. Citují přitom analýzu papeže Františka k tématu a uvádí, že základem problému byla moc církevních představitelů.

Dovolte některým kněžím mít ženu, vyzvali papeže brazilští biskupové

Jeptišky se celá léta bály promluvit ze strachu, že když nahlásí kněze, který je obtěžoval, jejich výpověď se obrátí proti nim či proti celému jejich řádu. Podle agentury AP jsou zveřejněné články jasným důkazem, že se Vatikán postavil čelem k problému, o kterém celou dobu věděl, ale neudělal nic pro to, aby ho zastavil. 

Skandál začal až loni, kdy AP i další média napsala o případech zneužívání rozesetých po celém světě s dovětkem, že ženy jsou v církevní hierarchii často lidmi druhé kategorie. I díky hnutí Me Too mají však čím dál větší odvahu násilníky udat.

Agentura tehdy popsala případy z Chile, kde jeptišky znásilňovali nejen muži, ale obtěžovaly je i výše postavené ženy. V Indii pak trestní oznámení podala řádová sestra, kterou opakovaně znásilňoval místní biskup. Takové udání by ještě před dvěma lety bylo něco nemyslitelného. Mezinárodní asociace řádových sester pak vyzvala jeptišky, aby církevní zvrhlíky nahlásily nejen svým nadřízeným, ale i policii. A aby skončily s „církevní omertou“.

„Kněží vždy mohou říct ‚ale ona to chtěla‘. Také je těžké překonat názor, že žena svádí muže a nikoliv naopak. Když pak otěhotněla, šla na potrat. A on jí to zaplatil, protože řádová sestra nemá peníze. Kněz ano,“ popsala pro AP expertka na sexuální zneužívání v církvi Karlijn Demasure. 

Duchovní přitom znásilňovali jeptišky třeba i v Africe, kde je vzhledem k čím dál častějšímu výskytu viru HIV u běžného obyvatelstva považovali za bezpečné sexuální partnerky. A Vatikán o tom minimálně od 90. let, kdy to některé sestry nahlásily, věděl.

Editorka vatikánského časopisu Lucetta Scaraffiová potvrzuje, že byly ženy uvnitř církve celá staletí vnímány jako „nebezpečné svůdkyně“. Proti takové pověsti se image možné oběti sexuálního zneužívání prosazovala jen velmi těžko. „Analýza papeže Františka může pomoci. Pokud ukážete na klerikální moc, dostane se zneužívání sester na další úroveň a může být konečně nahlíženo pravdivě - jako akt moci, kvůli kterému se dotek stává pošlapáním intimity jiného člověka,“ napsala. 

Skandál ve Vatikánu. Me too, hlásí jeptiška obtěžovaná podřízeným kardinála

Právě dotek se stal ústředním motivem pátečního čísla. V minulosti jím byla třeba práce. Redaktoři tehdy odsoudili praxi, kdy sestry zadarmo vaří a perou kardinálům či biskupům.

„Pokud bude církev i nadále přivírat oči nad tímto skandálem — tím horším, že zneužívání žen vedlo k těhotenstvím a stojí tedy i za nucenými potraty a dětmi, ke kterým se kněží nepřiznali — útlak žen se tam nikdy nezmění,“ dodala Scaraffiová.

Ta se svými kolegy v redakci tématu věnovala už v říjnovém vydání nazvaném „Ženy čelící krizi církve“. Novináři v něm jeptišky vyzvali, aby vzaly moc do svých rukou a za poměry v církvi bojovaly. „Když trpí jedna, trpí všechny,“ citovali tehdy papeže.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

KLDR potvrdila Kimovu schůzku s Putinem, předpokládá se tento týden

Kim Čong-un (vlevo) a Vladimir Putin.

Severní Korea potvrdila chystanou schůzku vůdce Kim Čong-una s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Pchjongjang...

Úřady o hrozbě útoků na Srí Lance věděly, ale nepředaly informace premiérovi

Srílanští vojáci hlídkují u kostela svatého Šebestiána v Negombu, ve kterém...

Nedělní útoky na Srí Lance spáchala místní islamistická skupina, řekl mluvčí tamní vlády. Uvedl také, že úřady měly...

Šíření obchodů s XXXL oblečením odrazuje od boje s nadváhou, varují vědci

Krásné plus size modelce Ashley Alexissové to ve spodním prádle velmi sluší

Obchody s módním oblečením se přizpůsobily stále výraznější části obyvatel, kteří potřebují větší velikost. Tento trend...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz