Akt moci. Kněží beztrestně znásilňovali jeptišky, uznal Vatikán v časopise

  19:06aktualizováno  19:06
Katolická církev dlouhá léta věděla, že kněží znásilňují jeptišky, a nedělala nic pro to, aby to zastavila. Ženská příloha vatikánských novin L’Osservatore Romano v pátek veřejně odsoudila další z církevních tajemství. Podle agentury AP je to ale znak toho, že se Vatikán k problému chce stavět čelem.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Vrhali se na ně při zpovědi nebo na seminářích. Mnohé z nich otěhotněly a musely jít na potrat. Ten jim pachatelé jejich příkoří i zaplatili. Pokud už se dítě z nemanželského svazku narodilo, jeho otec se k němu nepřihlásil. A církev o všem věděla.

Vatikánské noviny L’Osservatore Romano, konkrétně jejich příloha Donne Chiesa Mondo (Ženy církevního světa), v pátek odsoudily sexuální  zneužívání jeptišek kněžími. Citují přitom analýzu papeže Františka k tématu a uvádí, že základem problému byla moc církevních představitelů.

Dovolte některým kněžím mít ženu, vyzvali papeže brazilští biskupové

Jeptišky se celá léta bály promluvit ze strachu, že když nahlásí kněze, který je obtěžoval, jejich výpověď se obrátí proti nim či proti celému jejich řádu. Podle agentury AP jsou zveřejněné články jasným důkazem, že se Vatikán postavil čelem k problému, o kterém celou dobu věděl, ale neudělal nic pro to, aby ho zastavil. 

Skandál začal až loni, kdy AP i další média napsala o případech zneužívání rozesetých po celém světě s dovětkem, že ženy jsou v církevní hierarchii často lidmi druhé kategorie. I díky hnutí Me Too mají však čím dál větší odvahu násilníky udat.

Agentura tehdy popsala případy z Chile, kde jeptišky znásilňovali nejen muži, ale obtěžovaly je i výše postavené ženy. V Indii pak trestní oznámení podala řádová sestra, kterou opakovaně znásilňoval místní biskup. Takové udání by ještě před dvěma lety bylo něco nemyslitelného. Mezinárodní asociace řádových sester pak vyzvala jeptišky, aby církevní zvrhlíky nahlásily nejen svým nadřízeným, ale i policii. A aby skončily s „církevní omertou“.

„Kněží vždy mohou říct ‚ale ona to chtěla‘. Také je těžké překonat názor, že žena svádí muže a nikoliv naopak. Když pak otěhotněla, šla na potrat. A on jí to zaplatil, protože řádová sestra nemá peníze. Kněz ano,“ popsala pro AP expertka na sexuální zneužívání v církvi Karlijn Demasure. 

Duchovní přitom znásilňovali jeptišky třeba i v Africe, kde je vzhledem k čím dál častějšímu výskytu viru HIV u běžného obyvatelstva považovali za bezpečné sexuální partnerky. A Vatikán o tom minimálně od 90. let, kdy to některé sestry nahlásily, věděl.

Editorka vatikánského časopisu Lucetta Scaraffiová potvrzuje, že byly ženy uvnitř církve celá staletí vnímány jako „nebezpečné svůdkyně“. Proti takové pověsti se image možné oběti sexuálního zneužívání prosazovala jen velmi těžko. „Analýza papeže Františka může pomoci. Pokud ukážete na klerikální moc, dostane se zneužívání sester na další úroveň a může být konečně nahlíženo pravdivě - jako akt moci, kvůli kterému se dotek stává pošlapáním intimity jiného člověka,“ napsala. 

Skandál ve Vatikánu. Me too, hlásí jeptiška obtěžovaná podřízeným kardinála

Právě dotek se stal ústředním motivem pátečního čísla. V minulosti jím byla třeba práce. Redaktoři tehdy odsoudili praxi, kdy sestry zadarmo vaří a perou kardinálům či biskupům.

„Pokud bude církev i nadále přivírat oči nad tímto skandálem — tím horším, že zneužívání žen vedlo k těhotenstvím a stojí tedy i za nucenými potraty a dětmi, ke kterým se kněží nepřiznali — útlak žen se tam nikdy nezmění,“ dodala Scaraffiová.

Ta se svými kolegy v redakci tématu věnovala už v říjnovém vydání nazvaném „Ženy čelící krizi církve“. Novináři v něm jeptišky vyzvali, aby vzaly moc do svých rukou a za poměry v církvi bojovaly. „Když trpí jedna, trpí všechny,“ citovali tehdy papeže.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Trumpova vesmírná pěchota, americký prezident podepsal další direktivu

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Kongresu s poselstvím o stavu unie....

Americký prezident Donald Trump vydal pokyn k vytvoření nové složky ozbrojených sil USA zaměřené na vesmír. Podepsal...

Palestinci přijdou o část daní, Izrael si je nechá kvůli rodinám vězňů

Na hranicích Pásma a Gazy protestovaly tisíce Palestinců. (13. dubna 2018)

Izraelská vláda se rozhodla, že už Palestincům nebude posílat tolik peněz jako dosud. Z celkové sumy odečte částku,...

Bernie Sanders znovu kandiduje na prezidenta USA, teď má větší šanci

Nezávislý senátor Bernie Sanders

Nezávislý vermontský senátor Bernie Sanders v úterý oficiálně oznámil, že se znovu uchází o křeslo prezidenta Spojených...

Najdete na iDNES.cz