Generální tajemník OSN António Guterres mluví na  76. zasedání Valného...

Generální tajemník OSN António Guterres mluví na 76. zasedání Valného shromáždění. (21. září 2021) | foto: Reuters

Svět míří do propasti, varuje šéf OSN. Kritizuje nedostatek vakcín pro Afriku

  • 112
Svět se musí probudit, je na kraji propasti a jde špatným směrem, řekl generální tajemník OSN António Guterres před rozpravou lídrů na Valném shromáždění. Lidstvo se podle něj potýká s kaskádou krizí. Kromě pandemie a klimatických změn zmínil vzestup nedůvěry a dezinformací i nedostatek solidarity. Americký prezident Joe Biden též zdůraznil nutnost spolupráce světa

„Svět se musí probudit. Jsme na pokraji propasti a jdeme špatným směrem,“ prohlásil Guterres na úvod svého projevu před zahájením všeobecné rozpravy, v níž v následujících hodinách a dnech vystoupí zástupci 193 členských zemí OSN.

Generální tajemník kromě pandemie a klimatických změn zdůraznil dramatický vývoj v zemích jako Afghánistán nebo Etiopie a kritizoval „vzestup nedůvěry a dezinformací“ a „do očí bijící nerovnosti“. Výstražné signály související se změnou klimatu podle něj dosahují „vrcholné intenzity“.

„Chybí nám solidarita, a to v momentě, kdy ji nejvíc potřebujeme,“ řekl Guterres. Jako příklad uvedl propastný rozdíl v míře proočkovanosti proti covidu-19 mezi západním světem a rozvojovými zeměmi.

Kritizoval skutečnost, že v některých zemích dávky vakcín končí v odpadu, zatímco „přes 90 procent Afričanů stále čeká na první dávku“.

Nejste očkovaní? V restauraci se nenajíte, vzkazuje New York hlavám států

„Náš vlastní úspěch je svázán s úspěchy ostatních. Abychom zajistili výsledky pro náš vlastní lid, musíme také být silně v kontaktu se zbytkem světa,“ řekl americký prezident. „Naše bezpečí, naše prosperita a samotné naše svobody jsou, podle mě, propojené víc než kdy dřív. A proto musíme spolupracovat víc než kdy dřív,“ pokračoval.

Biden promlouval k Valnému shromáždění OSN poprvé od nástupu do Bílého domu, kde v lednu vystřídal Donalda Trumpa. Podle deníku The New York Times přišel jeho prezidentský debut v momentě „silných nových pochybností“ ohledně jeho slibu vrátit USA do pozice lídra na mezinárodní scéně.

Jedním z důvodů je nedávné chaotické ukončení americké vojenské mise v Afghánistánu, kde se po dvaceti letech ujalo moci radikální hnutí Tálibán. Biden v této souvislosti řekl, že Washington chce zahájit „éru diplomacie“ a že použití vojenské síly by pro USA měla být vždy až tou poslední možností.

Vyhlaste stav klimatické nouze, apeloval na světové lídry šéf OSN

„Mnohé z našich největších obav dnes nemají řešení v síle zbraní,“ uvedl Biden. V této souvislosti zmínil pandemii covidu-19 a následně avizoval, že USA ve středu oznámí „dodatečné závazky“ na podporu boje proti koronaviru. Připomenul při tom, že jeho země dosud rozeslala do zahraničí přes 160 milionů dávek vakcín na covid-19.

Kromě pandemie a změn klimatu budou zřejmě mezi hlavní témata Valného shromáždění OSN patřit soupeření Spojených států s Čínou nebo budoucnost Afghánistánu. Biden řekl, že USA si nepřejí novou studenou válku.

„Potřebujeme vést dialog. Potřebujeme pochopení. Potřebujeme investovat do prevence, zachovávání a upevňování míru,“ řekl generální tajemník OSN. V projevu odkázal také na napětí mezi Pekingem a Washingtonem, když uvedl, že bude nemožné čelit ekonomickým výzvám a jiným krizím v situaci, kdy „dvě největší ekonomiky světa“ nebudou spolupracovat.

Prezidenti USA a Číny dostávají slovo hned v prvním bloku všeobecné rozpravy Valného shromáždění. 

Delegace členských zemí se v sídle OSN schází po roční pauze, neboť loňská vrcholná schůze kvůli covidu-19 probíhala dálkově. Letos platí jakýsi kombinovaný formát, v němž se někteří účastníci připojí přes internet a jiní vystoupí v zasedacím sále v New Yorku. Možnost promluvit k účastníkům na místě se podle agentury AP rozhodli využít zástupci více než 100 zemí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video