„V pobřežních vodách u jedné z pláží v Oděské oblasti došlo k explozi. Místní obyvatel, který ignoroval varování, zákaz a bezpečnostní opatření, se rozhodl zaplavat si v moři. Muž byl po vstupu do vody vyhozen do povětří výbuchem neznámého zařízení. V důsledku výbuchu došlo k traumatické amputaci hlavy,“ citovala agentura Unian z vyjádření vojáků.
Mluvčí regionální vojenské správy v Oděse Sergej Bratčuk o neštěstí informoval na svém Telegramu. „Další tragédie na jedné z pláží v Oděské oblasti. Mladého muže v den jeho narozenin roztrhala mina. Porušil všechny zákazy, všechny požadavky, zanedbával výstrahy a šel se koupat. Teď řeknu hroznou věc: Byl vyhozen do povětří s traumatickou amputací hlavy,“ rozhořčil Bratčuk ve videozprávě.
Poznamenal, že je nyní nebezpečné nejen plavat v Černém moři, ale i jen navštěvovat černomořské pláže kvůli minám a možnému pádu trosek ze sestřelených raket. „Následky mohou být katastrofální... Postarejte se o sebe, své blízké, buďte trpěliví až do prázdnin příštího vítězného a poklidného roku,“ řekl Bratčuk.
Neštěstí se podle informací ze sociálních sítích odehrálo v letovisku Bilhorod-Dnistrovskyj.
I přes nebezpečí se tu lidé opalují
Některé pláže jsou zde zaminované, lidé nesmí fotit, aby snímky nevyužil nepřítel, a od 8. hodiny večer platí zákaz vycházení. Přesto se lidé chodí slunit a Oděsa zůstává oblíbeným turistickým místem.
Město je rozpolceno mezi volbou vybízet turisty k návštěvě a impulzem varovat je před nebezpečími, které jim hrozí kvůli ruským úderům. Alexander Šeka, náměstek oděského ředitele pro cestovní ruch, je popisuje jako „pozdravy od našich sousedů“. Oděské úřady proto pracují na evakuačních procedurách pro muzea či i pro plavce, aby věděli, co dělat v případě útoku.
Někteří z těch, kteří se opalují na plážích i přes temný stín války, připouští, že se cítí, jako kdyby žili ve dvou realitách jako hrdinové sci-fi snímku Matrix. „Někdy prostě jen chcete vést normální život, jinak byste z toho permanentního stresu začali šílet,“ tvrdí Vadim Holubenko, jeden z těch, které teplé květnové počasí přilákalo ven i přes hrozbu možného zásahu raketou.