Zdravotníci aplikují vězňům v Thajsku čínskou vakcínu Sinovac. (3. června 2021)

Zdravotníci aplikují vězňům v Thajsku čínskou vakcínu Sinovac. (3. června 2021) | foto: Profimedia.cz

Asiaté míří za vakcínami do USA, nezdráhají se zaplatit horentní sumy

  • 62
Do Spojených států v posledních týdnech houfně zamířili bohatší obyvatelé Asie, kteří chtějí využít místního přebytku covidových vakcín. Za očkováním sem jezdí zejména občané Thajska, Vietnamu, Tchaj-wanu či Indie, v jejichž zemích je očkovacích látek kvůli výpadkům nedostatek a situace se zde při druhé vlně pandemie výrazně zhoršila.

Zatímco se úředníci ve Spojených státech snaží do občanů dostat vakcínu pomocí loterií, koblih, levného piva či hracích žetonů, cestovní kanceláře v Asii stále častěji nabízejí klientům vakcinační turistiku po USA na míru.

Výlet za očkováním do USA propagují například v Thajsku, Vietnamu, Indii či na Tchaj-wanu. Ačkoli se těmto zemím podařilo poměrně úspěšně zvládnout první vlnu pandemie, druhá na ně udeřila plnou silou. Všechny se momentálně kvůli výpadkům dodávek potýkají s nedostatkem vakcín.

Vietnam zatím alespoň jednou dávkou naočkoval jen milion ze svých 98 milionů obyvatel. Tchaj-wan, jenž má 24 milionů obyvatel, rozdal doposud půl milionu dávek. V Indii sice zdravotníci podali více než 200 milionů dávek vakcín, zatím jsou ale plně naočkována jen tři procenta populace.

Oproti tomu v USA je aspoň částečně naočkováno přibližně 63 procent dospělé populace a očkovacích látek má země kvůli slábnoucí poptávce přebytek, čehož cestovní kanceláře využívají. Lokální činitelé v některých amerických státech očkovací turistiku dokonce otevřeně podpořili.

Přibližně polovina států USA, včetně Texasu, Arizony či Kalifornie, přijme k podání očkování kohokoli, kdo se prokáže jakoukoli oficiální formou identifikace s fotografií, a to bez ohledu na to, kde trvale žije.

Tchaj-wan vakcinační turitku zakázal

Těm, kdo nemají zdravotní pojištění, vakcínu platí americká vláda. Koncept cestování za vakcínami do zahraničí je ale značně kontroverzní. Tchajwanské ministerstvo cestovního ruchu tento týden veřejnosti připomnělo, že organizování skupinových zájezdů do zámoří je nezákonné.

Na Maledivách budou očkovat turisty. Má se tím oživit cestovní ruch

Tchaj-wan byl loni označován za vzor zvládnutí pandemie, letos na jaře se tu ale koronavirová situace začala výrazně zhoršovat. Od začátku pandemie se na ostrově nakazilo 9 974 lidí, z nichž 149 zemřelo.

Tchaj-wan kvůli nárůstu infekcí koncem května zvýšil zdravotní výstrahu na třetí stupeň. Znamená to mimo jiné uzavření divadel, knihoven či sportovních zařízení. Lidé musí venku nosit roušky a je zakázáno shromáždění více než pěti lidí uvnitř budov a více než deseti venku.

Je to beznadějné, líčí Thajec

Thajsko hromadné očkování spustilo v pondělí. První dávku zatím dostalo jen asi 2,8 milionu lidí, většinou zdravotníci nebo zranitelné skupiny. Vláda hodlá tento měsíc podat šest miliónů dávek místně vyráběné vakcíny firmy AstraZeneca a dovážené vakcíny Sinovac. Doufá, že tak uklidní obavy obyvatel z pomalého začátku očkování a nedostatku zásob vakcíny.

„Vláda se postará, aby byli všichni očkovaní,“ řekl premiér Prajutch Čan-oča. Vláda chce do konce letošního roku naočkovat sedmdesát procent z více než 66 miliónů obyvatel. 

„Zdejší očkovací plán je beznadějný. Začínají s očkováním příliš pozdě,“ myslí si ale Thajec Samart, jenž si nepřál zveřejnit své příjmení. Jako držitel amerického víza se rozhodl se ženou odcestovat do San Francisca, kde jim na místní klinice aplikovali vakcínu Johnson & Johnson.

ANALÝZA: Vakcinační chaos nekončí. Odklad dalších dodávek boří evropské plány

Součástí cestovního balíčku bylo také několik dní v Las Vegas. Cena zájezdu činila podle listu The Telegraph v přepočtu 77 tisíc korun na osobu a zahrnovala ubytování, letištní transfery a rezervaci očkování.

Součástí nebyla cena letenek a povinná státní karanténa v Thajsku po návratu, čímž se náklady vyšplhaly na v přepočtu na 198 tisíc na osobu. „Nebyla to dovolená. Hlavním účelem výletu bylo dostat vakcínu. Zastávka v Las Vegas byla třešnička na dortu. Cítíme úlevu,“ líčí Samart.

Thajská vláda čelí kritice opozičních politiků, podle nichž při očkování zaspala a nadto příliš spoléhá na dávky místně vyráběné vakcíny AstraZeneca.

Thajsko uniklo nejhorším následkům pandemie, která v loňském roce tvrdě zasáhla jiné země, ale nyní se potýká s dosud nejsmrtelnější vlnou. Třetí vlna je zodpovědná za více než osmdesát procent z celkového počtu téměř 180 tisíc nakažených a téměř 1 300 obětí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video