Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V Den lidských práv zadrželi v Číně desítky demonstrantů

  14:44aktualizováno  22:25
Svět dnes oslavil 60. výročí vyhlášení Všeobecné deklarace lidských práv. Nicolas Sarkozy slavil den společně s některými nositeli Nobelovy ceny. V Číně policie zadržela na dvě desítky demonstrantů, kteří v Pekingu protestovali proti nezákonnému zatýkání lidí či zneužívání moci místními soudy.

Čínské protesty v Pekingu u výročí Vyhlášení deklarace lidských práv (10. prosinec 2008) | foto: ČTK

Všeobecná deklarace lidských práv byla vyhlášena 10. prosince 1948. Od té doby se tento den slaví jako Den lidských práv. "Výzvy, kterým v současné době čelíme, jsou stejně skličující jako ty, jimž čelili autoři textu deklarace," uvedl podle internetových stránek televize BBC u příležitosti 60. výročí dokumentu generální tajemník OSN Ban Ki-moon.

"Lidstvo se potýká s potravinovou a finanční krizí a v mnoha zemích panuje politická represe. A jako vždy v minulosti jsou největším útrapám vystaveni ti nejvíce zranitelní," podotkl.

porušování práv

I přes zlepšení situace jsou Spojené národy v posledních letech konfrontovány s novými ohnisky konfliktů. Podle organizace Amnesty International (AI) jsou lidská práva nejvíce porušována v súdánském Dárfúru, Zimbabwe, v pásmu Gazy, Iráku či v Barmě. K problematickým zemím také dlouhodobě patří Čína, Bělorusko, Severní Korea či Kuba.

Kulaté výročí od vyhlášení Všeobecné deklarace lidských práv si připomělo mnoho zemí. Například v Paříži proběhla slavnost, kde se sešli držitelé Nobelových cen míru a prezident Nicolas Sarkozy.

Při příležitosti výročí ocenila OSN i šest osobností a jednu mezinárodní organizaci Cenou lidských práv. Jejími nositeli se stali bývalá vysoká komisařka OSN pro lidská práva, Kanaďanka Louise Arbourová, bývalý ministr spravedlnosti Spojených států Ramsey Clark, spoluzakladatelka skupiny na ochranu lidských práv Jamajčané pro spravedlnost Carolyn Gomesová a lékař Denis Mukwege z Konžské demokratické republiky.

Posmrtně byly ceny uděleny bývalé pákistánské premiérce Benazir Bhuttové, jež se před rokem stala obětí politicky motivovaného atentátu, a řádové sestře Dorothy Stangové původem ze Spojených států, která po 40 let bránila práva nejchudších lidí v brazilském městě Anapu, kde byla také v roce 2005 zavražděna. Cenu lidských práv obdržela rovněž respektovaná organizace Human Rights Watch dokumentující po 30 let porušování lidských práv na celém světě.

Demonstrace v Číně

V Číně policie zadržela na dvě desítky demonstrantů, kteří se u příležitosti výročí shromáždili před čínským ministerstvem zahraničí v centru Pekingu. Protestovali proti nezákonnému zatýkání lidí, zabírání půdy a zneužívání moci místními soudy.

Podle zpravodajského serveru BBC nespokojenci klečící před vchodem do budovy ministerstva zahraničí rovněž kritizovali fakt, že řadoví Číňané se nebudou moci vyjádřit k vůbec prvnímu posouzení stavu lidských práv v zemi a k akčnímu plánu pro jejich dodržování. Ten má ministerstvo zveřejnit v následujících měsících.

Oslava u výročí Všeobecné deklarace lidských práv ve filipínské Manile (10. prosinec 2008)

Jedna žena tiskla k hrudi výtisk ústavy, jiná držela bílý transparent s anglickým nápisem "Braňte lidská práva". Jiní protestující přinesli fotografie příbuzných zbitých v pracovních táborech.

Mnozí přišli do metropole s peticemi, v nichž žádají centrální vládu, aby jim pomohla poradit si s nekalými praktikami místních úřadů.

Chci svou půdu, chci jídlo

"Dnešek je Dnem lidských práv, ale v Číně žádná lidská práva neexistují. Chci svou půdu, chci jídlo," naléhala Jang Kuej-jin, žena ve středním věku ze severočínské provincie Šan-si, které prý místní úřady před čtyřmi lety sebraly pozemky a zbouraly dům kvůli nové zástavbě, ale odmítly jí vyplatit odškodné.

Třikrát byla údajně poslána do pracovního tábora, kde byla zmlácena.

mučení

Ve své výroční zprávě za loňský rok AI uvedla, že ve více než polovině ze 150 hodnocených zemí byli lidé vystaveni mučení a bylo jim upíráno právo na svobodné vyjádření, ve třetině čelili nespravedlivým procesům. Česku a Slovensku pak dokument vytkl údajně nerovnoprávné postavení Romů.

Podle agentury AP policie nechala účastníky protestu vyjadřovat své názory asi hodinu, přičemž je držela v přiměřené vzdálenosti od ministerstva, než je odvedla do autobusu a odvezla pryč.

Kulaté výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv se také stalo příležitostí ke zveřejnění nové zprávy organizace Free Tibet o stavu lidských práv v tomto regionu.

Její autoři píší o rozšířeném a pravidelném užívání mučení proti zadrženým odpůrcům režimu. Podle dokumentu vězni i po propuštění umírají na svá zranění nebo si do života odnášejí nesmazatelné duševní a fyzické jizvy. Lékařskou péči si zpravidla dovolit nemůžou, nebo jim je dokonce přímo odepřena, konstatuje organizace.

"Navzdory tvrzením čínské vlády, že se vyskytuje minimum případů mučení, důkazy svědčí o něčem jiném," podotkla ředitelka organizace Stephanie Brigdenová. "Není pochyb o tom, že čínská vláda umožňuje užívání mučení jako nástroje k potlačování tibetského lidu," dodala.

Free Tibet uvádí v textu konkrétní případy mučení lidí, kteří byli zadrženi při letošních rozsáhlých protivládních nepokojích v tibetské metropoli Lhase a v dalších částech Číny obývaných převážně etnickými Tibeťany.

DEKLARACE LIDSKÝCH PRÁV

Všeobecná deklarace lidských práv byla vyhlášena 10. prosince 1948 v pařížském paláci Chaillot na třetím zasedání Valného shromáždění OSN.

Tento den se každoročně také slaví jako Den lidských práv.

- Deklarace se stala vůbec prvním univerzálním mezinárodním dokumentem věnovaným výlučně základním právům a svobodám člověka. Dokument byl přijat tři roky po ukončení druhé světové války, která přinesla holokaust a smrt 55 milionům lidí.

- K největším úspěchům Všeobecné deklarace (podle Guinnessovy knihy rekordů nejpřekládanějšího dokumentu světa) patří zakotvení lidských práv v ústavách téměř všech států světa, její přínos k dekolonizaci zemí, konci apartheidu v JAR či k pádu komunistických režimů.

- Deklarace o celkem 30 článcích má jen morální závaznost, ale její význam během desítek let vzrostl.

- Ke konvencím o lidských právech například patří Úmluva o právech dítěte, Konvence zakazující mučení a jiné kruté, nelidské nebo ponižující zacházení nebo trestání či Konvence o odstranění všech forem diskriminace žen.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Zavolíme! Kandidáti do eurovoleb zápolí v debatě vysílané i studentům škol

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno  9:13

Přímý přenos Šest kandidátů pro volby do Evropského parlamentu přijalo účast v debatě Zavolíme!, která je...

Byl na vozíku, po výměně kyčlí běhá, trénuje na maraton. Pomáhá mu konopí

26. dubna 2024  8:58

Jakub Kryšpín pracoval, dálkově studoval vysokou školu, měl plány do budoucna. Ty ale v roce 2006...

Z mrazu konečně do tepla. Už dnes bude 17 stupňů, o víkendu i přes 20

26. dubna 2024  8:21

Chlad a mráz zřejmě končí. Meteorologové avizují už na pátek teploty přes patnáct stupňů, o víkendu...

Ukrajinci dočasně stahují tanky Abrams. Jsou zranitelné při nasazení dronů

26. dubna 2024  8:01

Ukrajina dočasně stáhla z boje americké tanky Abrams M1A1, které se ukázaly být zranitelné při...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...