Čínští policisté kontrolují nelegální výrobnu kuchyňského oleje ve vesnici

Čínští policisté kontrolují nelegální výrobnu kuchyňského oleje ve vesnici Ša-c'-jing nedaleko Pekingu. (2. srpna 2010) | foto: Profimedia.cz

V Číně zabili reportéra, který sledoval kauzu oleje ze splašků

  • 25
V Číně zavraždili televizního reportéra, který se zabýval ožehavou kauzou výroby a prodeje stolního oleje ze splašků. Podle policie ho deseti ranami nožem zabili lupiči. Některá média ale naznačují, že násilný čin může souviset se skandálem, který se týká nekvalitních potravin v říši středu.

"Třicetiletý Li Siang utržil více než deset ran nožem při loupežném přepadení," uvedla policie ve městě Luo-jang v provincii Che-nan s tím, že muži zákona zadrželi dva podezřelé. Lupiči novináři ukradli jeho notebook.

Stolní olej v Číně

V Číně se každoročně spotřebují dva až tři miliony tun falešného stolního oleje, což představuje deset procent veškerého oleje konzumovaného na čínském území. Recyklovaný olej přitom může obsahovat aflatoxiny, jedovaté látky produkované různými druhy plísní, a další karcinogeny.

Podle představitele luojangské policie neexistují žádné důkazy, že by se útok nějak vztahoval k Liově reportérské činnosti.

S tímto závěrem ale nesouhlasí mnozí uživatelé internetu, ani některá čínská média. Ta opatrně naznačují, že násilný čin může souviset s nejnovějším skandálem, který se týká nekvalitních potravin v Číně.

Li totiž sledoval informace o zločineckých skupinách, které vyrábějí tuny stolního oleje ze splašků, jež nabírají před restauracemi.

Spekulace podněcuje hlavně poslední příspěvek na Liově mikroblogu: link na webovou zprávu tiskové agentury z minulého týdne o údajné nelegální továrně produkující "splaškový olej".

Čínská policie tehdy oznámila, že zadržela 32 lidí, kteří od roku 2009 nakupovali použitý stolní olej pod záminkou, že ho využijí jako palivo, aby ho následně přeměnili v "nový" stolní olej a dali na trh.

Vražda Li Sianga posílila obavy o bezpečnost čínských novinářů, kteří se zabývají korupčními a dalšími zločineckými kauzami. Tito žurnalisté se často stávají terčem vyhrožování a útoků, které je mají umlčet.

Kupříkladu reportér Sun Chung-ťie zemřel poté, co ho zmlátila šestice mužů na staveništi v západočínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Někteří čínští novináři tento útok spojují se Sunovou investigativní žurnalistikou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video