Trumpova noční můra. Hromotluk z Pensylvánie se stal symbolem vzdoru

  • 288
Když se prezident USA Donald Trump zaměřil na zvrácení výsledků voleb v Pensylvánii, stálo mu v cestě hned několik věcí. Kromě značného náskoku Joea Bidena, jenž není nutné přepočítávat, to byl také viceguvernér Pensylvánie John Fetterman, jenž proti Trumpovi vytrvale bojoval. Z tohoto klání nakonec Fetterman vyšel silnější a s novou armádou fanoušků.

Fetterman v průběhu sčítání hlasů opakovaně vystoupil v televizi, kde trpělivě vyvracel Trumpova obvinění z volebních podvodů. S výškou 205 centimetrů, tetováním na pažích, bradkou a často v tričku Fetterman v přehlídce obleků vyčnívá. „Nevypadám jako typický politik,“ říká o sobě.

A ani tak nemluví. Jeho stránka na Twitteru, kde má čtvrt milionu sledujících, je plná suchého humoru a memů. Fetterman v týdnech po volbách pokračoval v tažení proti dezinformacím. Zatímco ostatní politici se vyjadřovali o hlasování s notnou dávkou diplomacie, Fetterman podle The Independentu tlumočil hněv Pensylvánců a nebál se říct svůj názor.

„Všichni, včetně prezidenta ví, jak tento příběh skončí. Jsou to jen šílenci z Twitteru. Je smutné a ubohé, že se z prezidenta USA stal troll na internetu,“ prohlásil demokrat Fetterman, jenž post viceguvernéra Pensylvánie zastává od začátku loňského roku.

Fetterman dal opakovaně najevo, že Trump nemá v jeho státě šanci zvrátit rozhodnutí voličů. „Matematiku nezajímají vaše emoce nebo lži,“ prohlásil. Do Trumpa se opřel nejen kvůli volbám, ale také nevhodnému chování.

„Říkám to neustále. Média musí prezidentova tvrzení o podvodech voličů ignorovat,“ prohlásil Fetterman. „Už nějakou dobu se Trump snaží vytvořit falešnou paniku. Toto už není o svobodě a ochraně projevu. Jeho slova jsou skutečně nebezpečná a škodlivá,“ myslí si viceguvernér.

Ve Filadelfii se stávají špatné věci, myslí si Trump

Fetterman trvá na tom, že Pensylvánie odvedla při organizaci voleb skvělou práci, s ohledem na prezidentovu ofenzivu, zuřící pandemii koronaviru i skutečnost, že rekordní počet lidí volil korespondenčně.

Právě hlasování poštou se Trumpovi stalo trnem v oku. Bez důkazů opakovaně tvrdí, že korespondenční hlasování je náchylné k manipulaci a že centrem těchto podvodů bude právě Pensylvánie. „Ve Filadelfii se stávají špatné věci,“ prohlásil během jedné z předvolebních debat.

„Jednalo se o dezinformační kampaň od největšího mikrofonu na světě. Bylo mou prací se proti tomu postavit. V Pensylvánii došlo přesně ke třem podvodům,“ uvedl Fetterman. „Prezident sdílel článek o tom, že v Pensylvánii volili mrtví, a má pravdu. V okrese Luzerne se republikán pokusil hlasovat pro prezidenta za svou mrtvou matku,“ prohlásil.

V Pensylvánii Trumpovu stížnost zamítli, Georgie bude podruhé počítat

Demokrat Joe Biden podle dosavadních projekcí médií získal Pensylvánii s náskokem osmdesáti tisíc hlasů. Výhrou si za tento stát připsal 20 volitelů.

Prezident nicméně nevzdal boj o Pensylvánii ani poté, co federální soudce zamítl žalobu, jíž chtěl Trumpův tým zablokovat uzavření výsledků voleb. Trumpova kampaň se v neděli proti rozhodnutí soudce odvolala a hodlá v boji pokračovat dál. 

Celkem má podle projekcí amerických médií Biden 306 volitelů a Trump 232. Ke zvolení prezidentem jich je potřeba nejméně 270. Hlasování volitelů, které potvrdí nového prezidenta USA, se má konat 14. prosince.

Z ocelářského města do křesla viceguvernéra

Fetterman zahájil svou politickou kariéru na východním předměstí Pittsburghu. V letech 2005 až 2019 působil jako starosta ocelářského města Braddock. Fetterman se zaměřil především na boj s kriminalitou a chudobu. Svou práci bral podle The Independentu velmi vážně.

Na pravé paži má vytetované data vražd, ke kterým v Braddocku došlo během jeho funkčního období. Na ruce jich má celkem devět. Na levé paži má zase poštovní směrovací číslo města. V roce 2016 neúspěšně kandidoval do senátu USA, v roce 2018 byl zvolen viceguvernérem.

Trump jako zlomyslné dítě. USA čekají nebezpečné týdny, varují experti

Ve volbách měl značnou podporu demokratického senátora za Vermont Bernieho Sanderse, jenž Fettermana označil za „kandidáta pracujícího lidu“. Po vítězství Fetterman odmítl bydlet v rezidenci, která mu náležela a rozhodl se žít v někdejším autosalonu.

Fettermanova pozice v demokratické straně není jednoznačná. Lobuje za vyšší minimální mzdu, legalizací konopí i přijetí uprchlíků ze Sýrie, prosazoval také přechod k budoucnosti bez uhlíku, jenž zohlední dopad na místa, jako je venkovská Pensylvánie.

Jisté však je, že nehodlá Trumpa pustit z očí ani v příštích čtyřech letech. Věří totiž, že odcházející prezident bude kandidovat v roce 2024, a to bez většího odporu republikánů. „Musíme být obezřetní. Na vlně chaosu ale můžete jet pouze do chvíle, než se zhroutí,“ myslí si.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video