Pobřeží Floridy pustoší rudý příliv. Jeho jed zabíjí v moři vše živé

  15:37aktualizováno  15:37
Jihozápadní pobřeží Floridy má vážný toxický problém. Téměř deset měsíců se u břehů drží takzvaný Red Tide, rudý příliv. Na svědomí už má úmrtí statisíců mořských živočichů. Přemnožené mikroorganismy a řasy, které při rozkladu vylučují nervové jedy, totiž v moři zabíjí všechno živé. Ublížit mohou i lidem.

Místní jsou zoufalí a hovoří o „mořské rakovině“. „Bydlím tady na ostrově Marcos Island čtyřicet let, něco už jsem zažila včetně hurikánů, ale tohle se tady ještě nestalo, tedy ne v takové míře a na tak dlouhou dobu,“ stěžuje si dvaašedesátiletá Carol Rosendalová.

Fotogalerie

Mrtvé delfíny, rejnoky nebo želvy sbírá místní policie na pobřeží téměř denně. Pohroma sužuje západní pobřeží Floridy už od léta.

Už v srpnu vyhlásil floridský guvernér Rock Scott stav pohotovosti v nejvíce postižených okresech, jako je Sarasota, Collier nebo Manatee. S odstraňováním mrtvých mořských živočichů musely pomáhat i bagry a jiná těžká technika. „To nebyly stovky, ale statisíce živočichů,“ říká jeden z místních. „Pach nahnilých ryb se line daleko za hranice pláží,“ dodal.

Ne všichni o rudém přílivu vědí

V letních měsících nemá Florida moc turistů, je tady obrovské vedro. Problém tak během dvou měsíců jakoby vyšuměl. Alespoň pro zbytek Ameriky. Guvernér slíbil investice do odborných studií, které zjistí, jaká je příčina tohoto smrtícího přílivu a jak se mu případně dá zabránit.

Mikroplasty ohrožují i mořské obry. Žraloci jich spořádají až 200 za den

Jenže je to tu zpátky. Na Marcos Islandu bydlím od listopadu do ledna. Je to krásný ostrov, modré moře, bílý písek, klid a pohoda. Jenže letos je to jinak. Může za to rudý příliv.

Hned druhý den při pravidelném joggingu na desetikilometrové pláži mezi mangrovníky a nedotčenou přírodou jsem to uviděla. Pohled to není vůbec příjemný. Mrtvý delfín se zakrváceným hrdlem. Hned vedle něj stála rodina se dvěma vyděšenými dětmi. „Už jsme zavolali pobřežní policii, snad ho brzy odvezou,“ říkají.

Jak je to nebezpečné?

Nebyl to ten den ojedinělý případ, na druhém konci pláže u luxusního hotelu Marriott lidé našli mrtvé delfíny hned tři a vedle ve městě Naples asi čtyři a to během několika hodin. Ani druhý den nebylo lépe, na Marcos Island jsem opět narazila na mrtvé rejnoky.

Chorvati bojují s odpadky z Albánie, smetí z řek hyzdí jejich pláže

Doba od ledna do května je na Floridě nejžádanější, mladí sem jezdí na proslulé jarní prázdniny, rodiny ze severu USA, kde je zima, zase na dovolené a důchodci se sem stěhují na celý půlrok. „Rudý příliv může způsobit respirační problémy nebo ekzém, lidé to vědí, mají strach a tak ruší své rezervace,“ říká Jack Wert, ředitel cestovního ruchu v okrese Collier.

„Rudý příliv tady byl vždycky, ale jen na několik dní, pak zase zmizel. Teď je situace opravdu vážná, myslím, že by se lidé snad ani neměli v moři koupat,“ obává se o své zdraví padesátiletá Kanaďanka Denise, která si na pobřeží koupila před pěti lety byt. „Vůbec nechápu, proč na plážích není nějaké varování, voda vyplavuje mrtvé delfíny a my se stále vesele koupeme?“ podivuje se Denise.

Naděje jménem Everglades

Podle starousedlíků bylo letos extrémně horké léto, nebezpečné druhy řas se tak rychle rozmnožily a vyčerpaly zásoby kyslíku ve vodě.

Na západním pobřeží Floridy, hned mezi metropolí Miami a městem Naples, leží světově proslulé bažiny Everglades. Chráněný park tam byl zřízen v roce 1947. Odborníci tvrdí, že právě tyto sladkovodní bažiny, které jsou od mořského pobřeží vzdálené jen několik kilometrů, by mohly kritické situaci s rudým přílivem u Mexického zálivu pomoci. V bažinách je prý vody více než dost, hlavně v jezeru zvaném Okeechobee.

„V mokřadech by se mohly vybudovat kanály, které by odváděly vodu do moře,“ říká expert Daniel Andrews. Zároveň ale dodává, že by muselo dojít k přebudování celého parku, což už teď rozčílilo nejen místní, ale i turisty, kteří park pravidelně navštěvují. Navíc by byl tento zásah velmi nákladný, takže se považuje spíše za konspirační teorii.

Jak dlouho se bude rudý příliv držet u pobřeží západní Floridy, to si nikdo netroufá odhadnout. V každém případě jde o vážný varovný signál, že něco není v pořádku.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Nudistům se v Barceloně ztrácí oblečení, okradeným pomáhají policisté

Městská policie v Barceloně rozdává lidem, kterým někdo ukradl šaty, náhradní...

Již více než sto vyznavačů nudistického koupání v Barceloně po návratu z koupele čekalo během letošního léta nemilé...

Na summitu Trump s Johnsonem slibují velké věci, v ulicích zuří nepokoje

Britský premiér Boris Johnson (vlevo) a americký prezident Donald Trump na...

Summit skupiny G7 ve francouzském Biarritzu pokračoval nedělními setkáními vrcholných představitelů. Johnson vyjednával...

Lehkomyslnost a neznalost, hodnotí řecký záchranář smrt českého potápěče

Potápěč v podmořské jeskyni

Víkendová smrt 60letého Čecha a 35letého Íránce v podmořské jeskyni na jihořeckém ostrově Karpathos zavinila podle...

Najdete na iDNES.cz